REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznaczają zmiana adresu i zmiana siedziby spółki kapitałowej?

Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Maciej Wierzchowiec
Młodszy Prawnik
Jak formalnie zmienić siedzibę spółki?
Jak formalnie zmienić siedzibę spółki?

REKLAMA

REKLAMA

Siedziba spółki to nie to samo co adres spółki, a często te pojęcia są ze sobą mylone. Między adresem a siedzibą spółki występują istotne różnice, co widać zwłaszcza w sytuacji zmiany adresu lub siedziby spółki.

Czym różni się adres od siedziby spółki?

Siedzibą spółki jest miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający, chyba że inaczej postanowiono w umowie spółki albo co innego wynika z przepisów ustawowych (art. 41 k.c.). Organem tym jest zarząd spółki kapitałowej. Siedzibą jest zatem miasto lub wieś określone w umowie spółki, np. Warszawa, Kraków, Tczew itd.

REKLAMA

Adres spółki często definiowany jest jako doprecyzowanie siedziby. Najczęściej jest to adres biura zarządu spółki określony jako konkretna ulica wraz z numerem, np. 01-101 Warszawa, Al. Jerozolimskie 21 lok. 3C. W przeciwieństwie do siedziby, adres spółki nie jest określany w umowie spółki, ale przyjmowany uchwałą zarządu.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Jak zmienić siedzibę spółki?

REKLAMA

Wobec tego, że siedziba spółki wpisana jest do umowy spółki, zmiana siedziby spółki jest równoznaczna ze zmianą umowy spółki. Jeżeli umowa spółki była zawarta w systemie S24 zmiany umowy spółki można dokonać za pośrednictwem tego system albo dokonać czynności w formie aktu notarialnego. Jeżeli umowa spółki była zawarta u notariusza, konieczne jest zwołanie zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia i podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki protokołowanej przez notariusza.

Zmiana siedziby spółki wymaga zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców KRS i jest skuteczna od momentu ujawnienia zmiany w rejestrze. Na zgłoszenie zmiany zarząd spółki ma 6 miesięcy od momentu wejścia w życie uchwały o zmianie umowy spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmienić adres spółki?

Zmiana adresu spółki nie wymaga zmiany umowy spółki, a więc nie wymaga również zwołania zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia, ani formy aktu notarialnego. Adres spółki zmieniany jest przez przyjęcie uchwały zarządu w formie pisemnej.

Zmiana adresu spółki jest skuteczna od momentu oznaczonego w treści uchwały zarządu, np. od chwili podjęcia uchwały. Zmiana adresu spółki wymaga zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców KRS. Zarząd spółki musi zgłosić tę zmianę w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie uchwały o zmianie adresu spółki.

Jak zgłosić zmianę do KRS?

Zarówno zmianę adresu spółki, jak i zmianę siedziby spółki zgłasza się do KRS na formularzu KRS Z3 udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Zmiana adresu spółki oznacza konieczność załączenia do formularza KRS Z3 uchwały zarządu o zmianie adresu spółki. Zmiana siedziby spółki automatycznie oznacza także zmianę adresu, zatem do formularza KRS Z3 również należy załączyć uchwałę zarządu o zmianie adresu spółki, a ponadto protokół ze zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia oraz tekst jednolity spółki.

Tak zmiana siedziby jak i zmiana adresu oznacza konieczność uiszczenia opłaty za wpis do KRS i ogłoszenie w MSiG w kwocie w sumie 350 zł (300 zł przy zgłoszeniu przez system S24).

Dodatkowe czynności przy zmianie adresu lub siedziby spółki

Zawsze należy pamiętać, że zmiana siedziby lub adresu spółki to prosta czynność z perspektywy obowiązków rejestrowych, ale może wiązać się z licznymi dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Przede wszystkim należy pamiętać o powiadomieniu o zmianie wszystkich kontrahentów spółki, którzy w przeciwnym razie będą wysyłać korespondencję na adres wskazany w umowie. Ponadto należy pamiętać o aneksowaniu umów o pracę w zakresie zmiany miejsca pracy, powiadomieniu banków, ubezpieczycieli, a także o obowiązkach administracyjnych, jak np. przerejestrowanie samochodów firmowych i wymiana tablic rejestracyjnych.

Maciej Wierzchowiec. Młodszy Prawnik. Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu  Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA