REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej ponoszą jej wspólnicy. O tym, który ze wspólników zapłaci dług decyduje wierzyciel. Umowa spółki cywilnej nie może zwolnic żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi spółki cywilnej. Jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej?

Spółka cywilna


Spółka cywilna jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sama nie jest jednak przedsiębiorcą - są nimi poszczególni jej wspólnicy w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA


W umowie spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się tylko do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkłady nie muszą być jednak równe.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

REKLAMA


Kodeks cywilny zawiera zasadę, zgodnie z którą za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Oznacza to, że każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości całym swoim majątkiem, a więc także majątkiem osobistym, który jest  odrębny od majątku spółki.


Wierzyciel spółki cywilnej może domagać się zapłaty od któregokolwiek ze wspólników. Nie jest przy tym związany żadnymi ograniczeniami. Dla własnego dobra powinien wybrać wspólnika, który w najlepszy sposób zapewnia ściągnięcie od niego wierzytelności. Jak mówi kodeks cywilny kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Aż do całkowitego zaspokojenia wierzyciela wszyscy wspólnicy są zobowiązani i mogą odpowiadać za zobowiązania spółki, które nie zostały jeszcze uregulowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej uzależniona jest od czasu działania w spółce. Jeżeli do spółki dołączył nowy wspólnik to nie odpowiada on za zobowiązania zaciągnięte przed jego przystąpieniem.


W przypadku odejścia wspólnika należy pamiętać, że może on odpowiadać za zobowiązania wynikające z jego dotychczasowej działalności, w razie problemów spółki z płatnością zobowiązań. Oznacza to, że odpowiedzialność wspólnika obejmuje wszystkie zobowiązania powstałe w trakcie jego udziału w spółce, a odpowiedzialność ta nie wygasa chwilą wystąpienia ze spółki czy jej rozwiązania.


Zobacz: Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd


Rozliczenia wspólników - roszczenie regresowe


Jeżeli zobowiązanie zostaje w całości spłacone tylko przez jednego wspólnika, przysługuje mu roszczenie regresowe do pozostałych wspólników. Należy pamiętać, że zakres roszczeń regresowych zasadniczo nie jest proporcjonalny do wartości udziałów poszczególnych wspólników . Oznacza to, że  w przypadku braku odmiennej umowy, wspólnik będzie mógł żądać od pozostałych wspólników zwrotu spełnionego świadczenia w częściach równych. Inne rozwiązanie może być zawarte w umowie spółki.


Roszczenie regresowe nie jest uzależnione od tego, jakiej wielkości udziały mają poszczególni wspólnicy spółki cywilnej.


Zobacz:
Spółka jawna a spółka cywilna

 


Kiedy wspólnik może się uchylić od odpowiedzialności?


Wspólnik może się uchylić od solidarnej odpowiedzialności za długi spółki cywilnej, poprzez wykazanie, że przy zaciąganiu zobowiązań naruszone zostały zasady reprezentacji ustalone w umowie spółki.

REKLAMA


Oprócz tego istnieje możliwość zwolnienia wspólnika z odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeżeli wyrażą na to zgodę wierzyciele. Kodeks cywilny stanowi bowiem, że możliwe jest umowne dokonanie zmiany dłużnika w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego dłużnika wstępuje osoba trzecia, zwalniając go z odpowiedzialności za zobowiązanie. Zmiana dłużnika odbywa się na mocy umowy między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela bądź na mocy umowy między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika.


Wyrażenie zgody przez wierzyciela na zmianę dłużnika powoduje zwolnienie dotychczasowego dłużnika z odpowiedzialności. Wspólnik nie będzie zwolniony od odpowiedzialności, jeżeli wierzyciel wyrażając na to zgodę nie wiedział o niewypłacalności osoby przejmującej dług.

 
Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA