REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej ponoszą jej wspólnicy. O tym, który ze wspólników zapłaci dług decyduje wierzyciel. Umowa spółki cywilnej nie może zwolnic żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi spółki cywilnej. Jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej?

Spółka cywilna


Spółka cywilna jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sama nie jest jednak przedsiębiorcą - są nimi poszczególni jej wspólnicy w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA


W umowie spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się tylko do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkłady nie muszą być jednak równe.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej

REKLAMA


Kodeks cywilny zawiera zasadę, zgodnie z którą za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Oznacza to, że każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości całym swoim majątkiem, a więc także majątkiem osobistym, który jest  odrębny od majątku spółki.


Wierzyciel spółki cywilnej może domagać się zapłaty od któregokolwiek ze wspólników. Nie jest przy tym związany żadnymi ograniczeniami. Dla własnego dobra powinien wybrać wspólnika, który w najlepszy sposób zapewnia ściągnięcie od niego wierzytelności. Jak mówi kodeks cywilny kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Aż do całkowitego zaspokojenia wierzyciela wszyscy wspólnicy są zobowiązani i mogą odpowiadać za zobowiązania spółki, które nie zostały jeszcze uregulowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej uzależniona jest od czasu działania w spółce. Jeżeli do spółki dołączył nowy wspólnik to nie odpowiada on za zobowiązania zaciągnięte przed jego przystąpieniem.


W przypadku odejścia wspólnika należy pamiętać, że może on odpowiadać za zobowiązania wynikające z jego dotychczasowej działalności, w razie problemów spółki z płatnością zobowiązań. Oznacza to, że odpowiedzialność wspólnika obejmuje wszystkie zobowiązania powstałe w trakcie jego udziału w spółce, a odpowiedzialność ta nie wygasa chwilą wystąpienia ze spółki czy jej rozwiązania.


Zobacz: Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd


Rozliczenia wspólników - roszczenie regresowe


Jeżeli zobowiązanie zostaje w całości spłacone tylko przez jednego wspólnika, przysługuje mu roszczenie regresowe do pozostałych wspólników. Należy pamiętać, że zakres roszczeń regresowych zasadniczo nie jest proporcjonalny do wartości udziałów poszczególnych wspólników . Oznacza to, że  w przypadku braku odmiennej umowy, wspólnik będzie mógł żądać od pozostałych wspólników zwrotu spełnionego świadczenia w częściach równych. Inne rozwiązanie może być zawarte w umowie spółki.


Roszczenie regresowe nie jest uzależnione od tego, jakiej wielkości udziały mają poszczególni wspólnicy spółki cywilnej.


Zobacz:
Spółka jawna a spółka cywilna

 


Kiedy wspólnik może się uchylić od odpowiedzialności?


Wspólnik może się uchylić od solidarnej odpowiedzialności za długi spółki cywilnej, poprzez wykazanie, że przy zaciąganiu zobowiązań naruszone zostały zasady reprezentacji ustalone w umowie spółki.

REKLAMA


Oprócz tego istnieje możliwość zwolnienia wspólnika z odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeżeli wyrażą na to zgodę wierzyciele. Kodeks cywilny stanowi bowiem, że możliwe jest umowne dokonanie zmiany dłużnika w ten sposób, że w miejsce dotychczasowego dłużnika wstępuje osoba trzecia, zwalniając go z odpowiedzialności za zobowiązanie. Zmiana dłużnika odbywa się na mocy umowy między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela bądź na mocy umowy między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika.


Wyrażenie zgody przez wierzyciela na zmianę dłużnika powoduje zwolnienie dotychczasowego dłużnika z odpowiedzialności. Wspólnik nie będzie zwolniony od odpowiedzialności, jeżeli wierzyciel wyrażając na to zgodę nie wiedział o niewypłacalności osoby przejmującej dług.

 
Zobacz: Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA