REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd. Jest to możliwe jedynie z ważnych powodów i może o to wnosić każdy ze wspólników. Kiedy spółka cywilna może być rozwiązana przez sąd?

Sądowe rozwiązanie spółki cywilnej


Jednym ze sposobów na rozwiązanie spółki cywilnej jest orzeczenie sądu w danej kwestii. Powództwo dotyczące rozwiązania spółki może być złożone przez każdego ze wspólników. W takim wypadku pozwanym powinni być pozostali wspólnicy. Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej składa się do sądu właściwego rzeczowo do rozpoznania tego typu sprawy, czyli sądu okręgowego, wydział cywilny.

REKLAMA


Ważne powody rozwiązania spółki cywilnej


Zgodnie z treścią art. 874 § 1 Kodeksu cywilnego z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd.


Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej powinien  być uzasadniany ważnymi powodami, które muszą odnosić się do stosunku spółki. Powodem takim nie może być powód leżący wyłącznie po stronie jednego ze wspólników.


Ważne powody to m.in. sytuacje, które prowadzą do niemożliwości dalszego prowadzenia spółki i osiągania celu, przy czym niemożliwość ta powinna być trwała. Przykładowym ważnym powodem, na który można się powołać w pozwie o rozwiązanie spółki cywilnej jest trwały konflikt pomiędzy wspólnikami, utrata wymaganych do prowadzenia działalności uprawnień, koncesji czy zezwoleń. Powtarzającym się powodem jest również niemożność porozumienia się wspólników, brak możliwości podejmowania decyzji przez wspólników oraz odejście ze spółki kluczowych osób.


Zobacz: Rozwiązanie spółki cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA


Często spotykaną praktyką jest również zawarcie w umowie spółki cywilnej katalogu ważnych powodów umożliwiających sądowe rozwiązanie spółki cywilnej. Pomimo tego katalogu to sąd ma decydujący głos przy ocenie czy przywołana w pozwie przyczyna jest ważnym powodem.


Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być jednak określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki. Trzeba pamiętać, że wyłączenie prawa żądania rozwiązania spółki cywilnej z ważnych powodów nie jest możliwe, więc takie postanowienia byłyby uznane za nieważne.


Powództwo o rozwiązanie umowy spółki będzie niezasadne wówczas, gdy wspólnik może zaspokoić swój interes, wypowiadając umowę spółki.

 
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.


Zobacz: Jak pozbyć się uciążliwego wspólnika ze sp. z o.o.?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA