Rozwiązanie spółki cywilnej przez sąd
REKLAMA
REKLAMA
Sądowe rozwiązanie spółki cywilnej
Jednym ze sposobów na rozwiązanie spółki cywilnej jest orzeczenie sądu w danej kwestii. Powództwo dotyczące rozwiązania spółki może być złożone przez każdego ze wspólników. W takim wypadku pozwanym powinni być pozostali wspólnicy. Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej składa się do sądu właściwego rzeczowo do rozpoznania tego typu sprawy, czyli sądu okręgowego, wydział cywilny.
REKLAMA
Ważne powody rozwiązania spółki cywilnej
Zgodnie z treścią art. 874 § 1 Kodeksu cywilnego z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki cywilnej przez sąd.
Pozew o rozwiązanie spółki cywilnej powinien być uzasadniany ważnymi powodami, które muszą odnosić się do stosunku spółki. Powodem takim nie może być powód leżący wyłącznie po stronie jednego ze wspólników.
Ważne powody to m.in. sytuacje, które prowadzą do niemożliwości dalszego prowadzenia spółki i osiągania celu, przy czym niemożliwość ta powinna być trwała. Przykładowym ważnym powodem, na który można się powołać w pozwie o rozwiązanie spółki cywilnej jest trwały konflikt pomiędzy wspólnikami, utrata wymaganych do prowadzenia działalności uprawnień, koncesji czy zezwoleń. Powtarzającym się powodem jest również niemożność porozumienia się wspólników, brak możliwości podejmowania decyzji przez wspólników oraz odejście ze spółki kluczowych osób.
Zobacz: Rozwiązanie spółki cywilnej
REKLAMA
Często spotykaną praktyką jest również zawarcie w umowie spółki cywilnej katalogu ważnych powodów umożliwiających sądowe rozwiązanie spółki cywilnej. Pomimo tego katalogu to sąd ma decydujący głos przy ocenie czy przywołana w pozwie przyczyna jest ważnym powodem.
Katalog ważnych powodów zamieszczony w umowie spółki nie może być jednak określony w sposób zbyt wąski, uniemożliwiający wspólnikom wystąpienie do sądu w określonych przypadkach z powództwem o rozwiązanie spółki. Trzeba pamiętać, że wyłączenie prawa żądania rozwiązania spółki cywilnej z ważnych powodów nie jest możliwe, więc takie postanowienia byłyby uznane za nieważne.
Powództwo o rozwiązanie umowy spółki będzie niezasadne wówczas, gdy wspólnik może zaspokoić swój interes, wypowiadając umowę spółki.
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.
Zobacz: Jak pozbyć się uciążliwego wspólnika ze sp. z o.o.?
REKLAMA
REKLAMA