REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zawierana jest w formie umowy, która nie może zwalniać żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi. Jaka jest odpowiedzialność za długi wspólników spółki cywilnej?

Spółka cywilna


Zasadniczą cechą, charakteryzującą spółkę cywilną jest brak osobowości prawnej. Co więcej spółka cywilna nie jest jednostką organizacyjną, która posiada status przedsiębiorcy. Status przedsiębiorcy posiadają za to wspólnicy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez swoje działania, w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Wkłady te jednak nie muszą być równe.

REKLAMA


Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej

REKLAMA


Zgodnie z kodeksem cywilnym za zobowiązania spółki wspólnicy są odpowiedzialni solidarnie. Oznacza to, że każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości całym swoim majątkiem, a więc także majątkiem osobistym, odrębnym od majątku spółki.


Wierzyciel może domagać się zapłaty od któregokolwiek ze wspólników - wybierając np. tego, który daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia, bądź wszystkich razem. Nie jest przy tym związany żadnymi preferencjami. Zgodnie z kodeksem cywilnym kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.


Nie odpowiada za długi nowy wspólnik, jeżeli długi powstały przed jego przystąpieniem.


Zobacz: Spółka jawna a spółka cywilna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Rozwiązanie spółki cywilnej a jej długi


Solidarna odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej nie ustaje wraz z rozwiązaniem umowy spółki. Również w przypadku dochodzenia wymaganych wierzytelności, wierzyciel nie ma konieczności sięgnięcia do majątku spółkowego.


Wierzyciel może przeprowadzić egzekucję, po uzyskaniu korzystnego wyroku sądu, tylko wobec jednego ze wspólników.


Wspólnik który odszedł ze spółki odpowiada solidarnie za te długi, które powstały w momencie, gdy był jeszcze wspólnikiem spółki cywilnej.


Rozliczenie pomiędzy wspólnikami


Gdy zobowiązanie jest w całości spłacone przez jednego ze wspólników, może on żądać zwrotu odpowiednich części długu od swoich wspólników. W konsekwencji w przypadku braku odmiennej umowy między wspólnikami udziałowiec co do zasady będzie mógł żądać od pozostałych wspólników zwrotu spełnionego świadczenia w częściach równych. Niemniej jednak wspólnicy mogą zastrzec w umowie spółki, że udziałowcowi, który spłaca za spółkę zobowiązanie, przysługują roszczenia zwrotne do pozostałych wspólników w stosunku do wartości udziałów poszczególnych wspólników.


Zasadniczo wielkość roszczeń regresowych zależy od wielkości udziałów poszczególnych wspólników

 
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA