| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Odpowiedzialność za długi w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zawierana jest w formie umowy, która nie może zwalniać żadnego ze wspólników z odpowiedzialności za długi. Jaka jest odpowiedzialność za długi wspólników spółki cywilnej?

Spółka cywilna


Zasadniczą cechą, charakteryzującą spółkę cywilną jest brak osobowości prawnej. Co więcej spółka cywilna nie jest jednostką organizacyjną, która posiada status przedsiębiorcy. Status przedsiębiorcy posiadają za to wspólnicy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez swoje działania, w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Wkłady te jednak nie muszą być równe.


Odpowiedzialność za długi spółki cywilnej


Zgodnie z kodeksem cywilnym za zobowiązania spółki wspólnicy są odpowiedzialni solidarnie. Oznacza to, że każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości całym swoim majątkiem, a więc także majątkiem osobistym, odrębnym od majątku spółki.


Wierzyciel może domagać się zapłaty od któregokolwiek ze wspólników - wybierając np. tego, który daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia, bądź wszystkich razem. Nie jest przy tym związany żadnymi preferencjami. Zgodnie z kodeksem cywilnym kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.


Nie odpowiada za długi nowy wspólnik, jeżeli długi powstały przed jego przystąpieniem.


Zobacz: Spółka jawna a spółka cywilna

 


Rozwiązanie spółki cywilnej a jej długi


Solidarna odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej nie ustaje wraz z rozwiązaniem umowy spółki. Również w przypadku dochodzenia wymaganych wierzytelności, wierzyciel nie ma konieczności sięgnięcia do majątku spółkowego.


Wierzyciel może przeprowadzić egzekucję, po uzyskaniu korzystnego wyroku sądu, tylko wobec jednego ze wspólników.


Wspólnik który odszedł ze spółki odpowiada solidarnie za te długi, które powstały w momencie, gdy był jeszcze wspólnikiem spółki cywilnej.


Rozliczenie pomiędzy wspólnikami


Gdy zobowiązanie jest w całości spłacone przez jednego ze wspólników, może on żądać zwrotu odpowiednich części długu od swoich wspólników. W konsekwencji w przypadku braku odmiennej umowy między wspólnikami udziałowiec co do zasady będzie mógł żądać od pozostałych wspólników zwrotu spełnionego świadczenia w częściach równych. Niemniej jednak wspólnicy mogą zastrzec w umowie spółki, że udziałowcowi, który spłaca za spółkę zobowiązanie, przysługują roszczenia zwrotne do pozostałych wspólników w stosunku do wartości udziałów poszczególnych wspólników.


Zasadniczo wielkość roszczeń regresowych zależy od wielkości udziałów poszczególnych wspólników

 
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »