REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Maurycy Organa

REKLAMA

Często wspólnicy wnoszą dopłaty na pokrycie straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się jednak okazać, że straty były niższe od zakładanych i w kolejnym roku spółka uzyska zysk. Powstaje pytanie, czy w takim wypadku można zwrócić wspólnikom wniesione dopłaty.

Ustawowe zasady zwrotu dopłat zostały sformułowane w Kodeksie spółek handlowych (art. 179 § 1) w następujący sposób:

REKLAMA

§ 1. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

§ 2. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki.

§ 3. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom.

§ 4. Zwróconych dopłat nie uwzględnia się przy żądaniu nowych dopłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa spółki może jednak określać zasady zwrotu dopłat w zupełnie inny sposób, tj. np.:

• dopłaty będą zwracane nierównomiernie,

• zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia,

• zwrot dopłat jest możliwy, nawet gdy dopłaty są potrzebne do pokrycia straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Poszukiwanie odpowiedzi co do możliwości zwrotu dopłat w firmie należałoby zatem rozpocząć od analizy treści umowy spółki.

Umowa spółki może modyfikować ustawowe zasady wnoszenia dopłat.

Zakładając, że umowa spółki nie modyfikuje zasad zwrotu dopłat, i jednocześnie przyjmując, iż dopłaty w całości pokryły straty zanotowane przed rokiem, w którym dokonano dopłaty, to zwrot dopłat będzie możliwy w wysokości dodatniej różnicy między zyskiem a stratą.

PRZYKŁADY

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 50 zł.

***

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 100 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 50 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. nie będzie możliwy, gdyż dopłaty nadal są potrzebne spółce do pokrycia straty.

***

REKLAMA

Do 2009 r. włącznie spółka odnotowała stratę w wysokości 130 zł. Dopłaty w 2010 r. zostały wniesione w wysokości 100 zł. W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 20 zł [zysk 2011 r. - (strata z okresu do 2009 r. niepokryta dopłatami z 2010 r. + strata 2010 r.), czyli 100 zł - (30 zł + 50 zł) = 20 zł].

Ustawowym warunkiem zwrotu dopłat, który nie może być modyfikowany postanowieniami umowy spółki, jest zakaz zwrotu dopłat, gdyby taki zwrot naruszał majątek potrzebny do pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. Wykorzystując wyliczenia z ostatniego przykładu i przy założeniu, że wartość bilansowa majątku spółki przy uwzględnieniu wniesionych dopłat wynosi 110 zł, a wysokość kapitału zakładowego spółki 100 zł, to wspólnikom można by zwrócić wpłaty wyłącznie w wysokości równej 10 zł (wartość bilansowa majątku spółki - wysokość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki).

Jeżeli wspólnicy ustalą, że zwrot dopłat jest możliwy, należy pamiętać o:

• konieczności publikacji ogłoszenia o planowanym zwrocie dopłat (umowa spółki może ten wymóg znieść/ /modyfikować) i wypłacie zwracanych kwot najwcześniej po upływie miesiąca od daty publikacji ogłoszenia,

• obowiązku dokonywania zwrotów w sposób równomierny (umowa spółki może tę zasadę znieść/modyfikować),

• określeniu w uchwale wspólników o zwrocie dopłat wysokości zwrotu i terminu zwrotu dopłat.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA