REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Maurycy Organa

REKLAMA

Często wspólnicy wnoszą dopłaty na pokrycie straty spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się jednak okazać, że straty były niższe od zakładanych i w kolejnym roku spółka uzyska zysk. Powstaje pytanie, czy w takim wypadku można zwrócić wspólnikom wniesione dopłaty.

Ustawowe zasady zwrotu dopłat zostały sformułowane w Kodeksie spółek handlowych (art. 179 § 1) w następujący sposób:

REKLAMA

§ 1. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

§ 2. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki.

§ 3. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom.

§ 4. Zwróconych dopłat nie uwzględnia się przy żądaniu nowych dopłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa spółki może jednak określać zasady zwrotu dopłat w zupełnie inny sposób, tj. np.:

• dopłaty będą zwracane nierównomiernie,

• zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia,

• zwrot dopłat jest możliwy, nawet gdy dopłaty są potrzebne do pokrycia straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Poszukiwanie odpowiedzi co do możliwości zwrotu dopłat w firmie należałoby zatem rozpocząć od analizy treści umowy spółki.

Umowa spółki może modyfikować ustawowe zasady wnoszenia dopłat.

Zakładając, że umowa spółki nie modyfikuje zasad zwrotu dopłat, i jednocześnie przyjmując, iż dopłaty w całości pokryły straty zanotowane przed rokiem, w którym dokonano dopłaty, to zwrot dopłat będzie możliwy w wysokości dodatniej różnicy między zyskiem a stratą.

PRZYKŁADY

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 50 zł.

***

W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 100 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 50 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. nie będzie możliwy, gdyż dopłaty nadal są potrzebne spółce do pokrycia straty.

***

REKLAMA

Do 2009 r. włącznie spółka odnotowała stratę w wysokości 130 zł. Dopłaty w 2010 r. zostały wniesione w wysokości 100 zł. W 2010 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 50 zł, a w 2011 r. zysk w wysokości 100 zł. Zwrot dopłat w roku 2012 r. będzie mógł obejmować maksymalnie kwotę 20 zł [zysk 2011 r. - (strata z okresu do 2009 r. niepokryta dopłatami z 2010 r. + strata 2010 r.), czyli 100 zł - (30 zł + 50 zł) = 20 zł].

Ustawowym warunkiem zwrotu dopłat, który nie może być modyfikowany postanowieniami umowy spółki, jest zakaz zwrotu dopłat, gdyby taki zwrot naruszał majątek potrzebny do pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. Wykorzystując wyliczenia z ostatniego przykładu i przy założeniu, że wartość bilansowa majątku spółki przy uwzględnieniu wniesionych dopłat wynosi 110 zł, a wysokość kapitału zakładowego spółki 100 zł, to wspólnikom można by zwrócić wpłaty wyłącznie w wysokości równej 10 zł (wartość bilansowa majątku spółki - wysokość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki).

Jeżeli wspólnicy ustalą, że zwrot dopłat jest możliwy, należy pamiętać o:

• konieczności publikacji ogłoszenia o planowanym zwrocie dopłat (umowa spółki może ten wymóg znieść/ /modyfikować) i wypłacie zwracanych kwot najwcześniej po upływie miesiąca od daty publikacji ogłoszenia,

• obowiązku dokonywania zwrotów w sposób równomierny (umowa spółki może tę zasadę znieść/modyfikować),

• określeniu w uchwale wspólników o zwrocie dopłat wysokości zwrotu i terminu zwrotu dopłat.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA