Spółka jawna a spółka cywilna
REKLAMA
REKLAMA
Spółka cywilna
Na początku porównania spółki jawnej i spółki cywilnej należy zaznaczyć, że spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Spółka cywilna jest umową, która reguluje stosunki przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą czy to w formie wpisu do CEIDG czy w formie spółki handlowej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są za to wspólnicy spółki cywilnej.
REKLAMA
Moment powstania spółki jawnej i cywilnej
Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Jeśli chodzi o spółkę cywilną to powstaje ona w chwili zawarcia umowy przez wspólników.
Status przedsiębiorcy
W przypadku spółki jawnej, sama spółka jest przedsiębiorcą. Oznacza to, że we własnym imieniu może ona nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Prze spółce cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki a nie sama spółka. Oznacza to, że w obrocie gospodarczym występują wspólnicy, nie zaś spółka. Podobna sytuacja jest również przed sądami, gdzie występują wspólnicy spółki, a nie sama spółka.
Zakładanie spółki jawnej i cywilnej
REKLAMA
Przy zakładaniu spółki jawnej można posłużyć się drogą tradycyjną oraz drogą internetową. Przy drodze tradycyjnej zachodzi konieczność sporządzenia umowy w formie pisemnej oraz wypełnienia licznych formularzy. Rejestracja tradycyjna zajmuje około miesiąca, a przez Internet trwa to zaledwie kilka dni.
Przy spółce cywilnej zawierana jest umowa w formie pisemnej. Wspólnicy następnie muszą zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku osób fizycznych, bądź w rejestrze przedsiębiorców, o ile nie prowadzą już działalności gospodarczej.
Sama umowa spółki cywilnej nie podlega odrębnej rejestracji.
Zobacz: Pieniądze na założenie firmy
Koszty rejestracji
Przy rejestracji spółki jawnej należy opłacić opłaty sądowe w wysokości 500 zł oraz podatki od umowy spółki. Jest to pół procenta od wartości wkładów.
Przy spółce cywilnej brak jest opłat rejestracyjnych. Uiszcza się jednak podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procent od wartości składek.
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Sprawozdawczość
W przypadku obu spółek brak jest obowiązku prowadzenia rachunkowości, chyba że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.
Składki ZUS i składki zdrowotne
Przy spółce jawnej płatnikiem składek jest spółka.
Przy spółce cywilnej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne spoczywa na wspólnikach, chyba że są jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę bądź inny tytuł ubezpieczenia.
Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy działalności.
Zobacz: Wyższe składki ZUS przedsiębiorców
Odpowiedzialność
Przy spółce jawnej wspólnicy odpowiadają solidarnie i subsydiarnie ze spółką. Dopiero brak egzekucji zobowiązania od spółki umożliwia wierzycielom zwrócenie się do majątku wspólników.
Przy spółce cywilnej wspólnik odpowiada całym majątkiem za wszystkie zobowiązania.
Likwidacja
Przy spółce jawnej likwidacja odbywa się poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, chyba, że wspólnicy postanowią inaczej.
W spółce cywilnej wystarcza zgłoszenie faktu zakończenia działalności.
Zobacz: Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?
REKLAMA
REKLAMA