| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Spółka jawna a spółka cywilna

Spółka jawna a spółka cywilna

Zaczynając wspólny biznes należy zastanowić się w jakiej formie będzie to najbardziej korzystne. Spółka jawna i spółka cywilna są prostymi formami prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy tymi spółkami?

Spółka cywilna


Na początku porównania spółki jawnej i spółki cywilnej należy zaznaczyć, że spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Spółka cywilna jest umową, która reguluje stosunki przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą czy to w formie wpisu do CEIDG czy w formie spółki handlowej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są za to wspólnicy spółki cywilnej.


Moment powstania spółki jawnej i cywilnej


Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Jeśli chodzi o spółkę cywilną to powstaje ona w chwili zawarcia umowy przez wspólników.


Status przedsiębiorcy


W przypadku spółki jawnej, sama spółka jest przedsiębiorcą. Oznacza to, że we własnym imieniu może ona nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.


Prze spółce cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki a nie sama spółka. Oznacza to, że w obrocie gospodarczym występują wspólnicy, nie zaś spółka. Podobna sytuacja jest również przed sądami, gdzie występują wspólnicy spółki, a nie sama spółka.


Zakładanie spółki jawnej i cywilnej


Przy zakładaniu spółki jawnej można posłużyć się drogą tradycyjną oraz drogą internetową. Przy drodze tradycyjnej zachodzi konieczność sporządzenia umowy w formie pisemnej oraz wypełnienia licznych formularzy. Rejestracja tradycyjna zajmuje około miesiąca, a przez Internet trwa to zaledwie kilka dni.


Przy spółce cywilnej zawierana jest umowa w formie pisemnej. Wspólnicy następnie muszą zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku osób fizycznych, bądź w rejestrze przedsiębiorców, o ile nie prowadzą już działalności gospodarczej.


Sama umowa spółki cywilnej nie podlega odrębnej rejestracji.


Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 


Koszty rejestracji


Przy rejestracji spółki jawnej należy opłacić opłaty sądowe w wysokości 500 zł oraz podatki od umowy spółki. Jest to pół procenta od wartości wkładów. 


Przy spółce cywilnej brak jest opłat rejestracyjnych. Uiszcza się jednak podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procent od wartości składek.

 
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »