REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka jawna a spółka cywilna

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaczynając wspólny biznes należy zastanowić się w jakiej formie będzie to najbardziej korzystne. Spółka jawna i spółka cywilna są prostymi formami prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy tymi spółkami?

Spółka cywilna


Na początku porównania spółki jawnej i spółki cywilnej należy zaznaczyć, że spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Spółka cywilna jest umową, która reguluje stosunki przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą czy to w formie wpisu do CEIDG czy w formie spółki handlowej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są za to wspólnicy spółki cywilnej.

REKLAMA


Moment powstania spółki jawnej i cywilnej


Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Jeśli chodzi o spółkę cywilną to powstaje ona w chwili zawarcia umowy przez wspólników.


Status przedsiębiorcy


W przypadku spółki jawnej, sama spółka jest przedsiębiorcą. Oznacza to, że we własnym imieniu może ona nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.


Prze spółce cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki a nie sama spółka. Oznacza to, że w obrocie gospodarczym występują wspólnicy, nie zaś spółka. Podobna sytuacja jest również przed sądami, gdzie występują wspólnicy spółki, a nie sama spółka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zakładanie spółki jawnej i cywilnej

REKLAMA


Przy zakładaniu spółki jawnej można posłużyć się drogą tradycyjną oraz drogą internetową. Przy drodze tradycyjnej zachodzi konieczność sporządzenia umowy w formie pisemnej oraz wypełnienia licznych formularzy. Rejestracja tradycyjna zajmuje około miesiąca, a przez Internet trwa to zaledwie kilka dni.


Przy spółce cywilnej zawierana jest umowa w formie pisemnej. Wspólnicy następnie muszą zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku osób fizycznych, bądź w rejestrze przedsiębiorców, o ile nie prowadzą już działalności gospodarczej.


Sama umowa spółki cywilnej nie podlega odrębnej rejestracji.


Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 


Koszty rejestracji


Przy rejestracji spółki jawnej należy opłacić opłaty sądowe w wysokości 500 zł oraz podatki od umowy spółki. Jest to pół procenta od wartości wkładów. 


Przy spółce cywilnej brak jest opłat rejestracyjnych. Uiszcza się jednak podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procent od wartości składek.

 
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

 


Sprawozdawczość


W przypadku obu spółek brak jest obowiązku prowadzenia rachunkowości, chyba że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.


Składki ZUS i składki zdrowotne


Przy spółce jawnej płatnikiem składek jest spółka.


Przy spółce cywilnej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne spoczywa na wspólnikach, chyba że są jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę bądź inny tytuł ubezpieczenia.


Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy działalności.


Zobacz: Wyższe składki ZUS przedsiębiorców

 


Odpowiedzialność


Przy spółce jawnej wspólnicy odpowiadają solidarnie i subsydiarnie ze spółką. Dopiero brak egzekucji zobowiązania od spółki umożliwia wierzycielom zwrócenie się do majątku wspólników.


Przy spółce cywilnej wspólnik odpowiada całym majątkiem za wszystkie zobowiązania.


Likwidacja


Przy spółce jawnej likwidacja odbywa się poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, chyba, że wspólnicy postanowią inaczej.


W spółce cywilnej wystarcza zgłoszenie faktu zakończenia działalności.


Zobacz: Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA