Możliwa upadłość konsumencka osób fizycznych
REKLAMA
REKLAMA
W drugim czytaniu Sejm rozpatrzył poselski projekt nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest ułatwienie osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej. Zdaniem wnioskodawców obowiązujące kryteria jej ogłaszania są bardzo trudne do spełnienia. Upadłość konsumencka możliwa jest jedynie, gdy niewypłacalność dłużnika powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Projekt zmienia zasady oddalania przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości. Sąd ma oddalać wniosek, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa.
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto projekt wprowadza możliwość przeprowadzenia przez sąd - w szczególnych okolicznościach - postępowania upadłościowego wobec konsumentów, pomimo podstaw do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Projekt ma umożliwić obywatelom w trudnej sytuacji powrót na rynek pracy, odzyskanie zdolności kredytowej i możliwości normalnego funkcjonowania. Projekt utrzymuje zasadę, że w przypadku upadłości, w trakcie której sprzedawany jest lokal mieszkalny dłużnika, z uzyskanej kwoty otrzymuje on środki równe kosztom najmu przez pewien okres. Obecnie jest to 12 miesięcy, a wnioskodawcy proponują od 12 do 24 miesięcy.
Projekt wpłynął do Sejmu 13 lutego 2014 r. z inicjatywy grupy posłów KP PO. 1 kwietnia 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisjach: Gospodarki oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 8 maja 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie, po czym projekt trafił do podkomisji nadzwyczajnej. 10 czerwca 2014 r. komisje przyjęły projekt z poprawkami m.in. doprecyzowującymi. Komisje chcą też, aby do postępowań wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie nowelizacji były stosowane przepisy dotychczasowe. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Ligia Krajewska. Trzecie czytanie odbędzie się w bloku głosowań.
Nowe technologie pomogą rozwiązywać spory przedsiębiorców
Źródło: Sejm RP
REKLAMA
REKLAMA