reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Udzielenie prokury w spółce jawnej

Udzielenie prokury w spółce jawnej

Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności.

Spółka jawna, należąca do spółek osobowych prawa handlowego prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a do ważnego rozpoczęcia swojej działalności wymagany jest wpis do odpowiedniego rejestru. Prokura jest natomiast pełnomocnictwem szczególnego rodzaju udzielanym przez przedsiębiorców objętych obowiązkiem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura zawiera umocowanie do dokonywania wszelkich czynności sądowych oraz pozasądowych w imieniu mocodawcy, czyli przedsiębiorcy i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Prokury nie można przenieść na inną osobę, można jednak ustanowić pełnomocnika do wykonania poszczególnych czynności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Udzielenie prokury

Prawo reprezentacji spółki jawnej przysługuje każdemu z jej wspólników. Oznacza to, że każdy z nich może dokonać jednostronnej czynności prawnej ustanawiającej prokurę. W stosunkach zewnętrznych nie można ograniczyć możliwości udzielenia prokury przez któregokolwiek z wspólników. Zgodnie jednak z art. 41 kodeksu spółek handlowych, w stosunkach wewnętrznych spółki, udzielenie prokury wymaga jednak zgody wszystkich wspólników mających prawo reprezentacji spółki. Zgodnie z art. 1092 § 1 kodeksu cywilnego, prokury należy udzielić w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Prokurent ma jednak możliwość odmowy przyjęcia prokury przez złożenie oświadczenia spółce i w sądzie rejestrowym.

Zobacz również: Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Kto może być prokurentem?

Prokurentem może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Możliwe jest udzielenie prokury zarówno osobie prawnie związanej z działalnością samej spółki, jak również osobie trzeciej. Podstawą prawną stosunków wewnętrznych między prokurentem a samą spółką będzie umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, umowa agencyjna czy też umowa o świadczenie usług.

Zakres prokury

Zakres udzielonej prokury jest bardzo szeroki. Przede wszystkim obejmuje on wszelkie czynności sądowe dokonywane przed sądami powszechnymi i administracyjnymi wraz z dokonywaniem w tym zakresie wszelkich czynności procesowych, jak sporządzanie pism procesowych, uznawanie roszczeń, wnoszenie opłat etc. W przedmiocie działalności prokurenta nie jest jednak możliwe podpisywanie deklaracji podatkowych spółki. W zakres prokury wchodzi również dokonywanie czynności pozasądowych będących następstwem działalności spółki. Chodzi przede wszystkim o sporządzanie wszelkich umów, wykonywanie weksli i czeków czy też dokonywanie czynności związanych z ochroną własności przemysłowej. Dokonanie przez prokurenta czynności wykraczających poza zakres jego umocowania może stanowić podstawę do rozwiązania wewnętrznych stosunków między nim a samą spółką.

Zobacz też: Czym jest prokura oddziałowa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama