REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie prokury w spółce jawnej

Redakcja serwisu Biznes
Udzielenie prokury w spółce jawnej
Udzielenie prokury w spółce jawnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności.

Spółka jawna, należąca do spółek osobowych prawa handlowego prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a do ważnego rozpoczęcia swojej działalności wymagany jest wpis do odpowiedniego rejestru. Prokura jest natomiast pełnomocnictwem szczególnego rodzaju udzielanym przez przedsiębiorców objętych obowiązkiem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura zawiera umocowanie do dokonywania wszelkich czynności sądowych oraz pozasądowych w imieniu mocodawcy, czyli przedsiębiorcy i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Prokury nie można przenieść na inną osobę, można jednak ustanowić pełnomocnika do wykonania poszczególnych czynności.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Udzielenie prokury

Prawo reprezentacji spółki jawnej przysługuje każdemu z jej wspólników. Oznacza to, że każdy z nich może dokonać jednostronnej czynności prawnej ustanawiającej prokurę. W stosunkach zewnętrznych nie można ograniczyć możliwości udzielenia prokury przez któregokolwiek z wspólników. Zgodnie jednak z art. 41 kodeksu spółek handlowych, w stosunkach wewnętrznych spółki, udzielenie prokury wymaga jednak zgody wszystkich wspólników mających prawo reprezentacji spółki. Zgodnie z art. 1092 § 1 kodeksu cywilnego, prokury należy udzielić w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Prokurent ma jednak możliwość odmowy przyjęcia prokury przez złożenie oświadczenia spółce i w sądzie rejestrowym.

Zobacz również: Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może być prokurentem?

Prokurentem może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Możliwe jest udzielenie prokury zarówno osobie prawnie związanej z działalnością samej spółki, jak również osobie trzeciej. Podstawą prawną stosunków wewnętrznych między prokurentem a samą spółką będzie umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, umowa agencyjna czy też umowa o świadczenie usług.

Zakres prokury

Zakres udzielonej prokury jest bardzo szeroki. Przede wszystkim obejmuje on wszelkie czynności sądowe dokonywane przed sądami powszechnymi i administracyjnymi wraz z dokonywaniem w tym zakresie wszelkich czynności procesowych, jak sporządzanie pism procesowych, uznawanie roszczeń, wnoszenie opłat etc. W przedmiocie działalności prokurenta nie jest jednak możliwe podpisywanie deklaracji podatkowych spółki. W zakres prokury wchodzi również dokonywanie czynności pozasądowych będących następstwem działalności spółki. Chodzi przede wszystkim o sporządzanie wszelkich umów, wykonywanie weksli i czeków czy też dokonywanie czynności związanych z ochroną własności przemysłowej. Dokonanie przez prokurenta czynności wykraczających poza zakres jego umocowania może stanowić podstawę do rozwiązania wewnętrznych stosunków między nim a samą spółką.

Zobacz też: Czym jest prokura oddziałowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA