reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnika spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji tak długo jak pozostaje on w spółce. Jeżeli wspólnik naruszy zakaz konkurencji, pozostali wspólnicy w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o naruszeniu przez wspólnika zakazu konkurencji mogą wnieść do sądu pozew przeciwko nielojalnemu wspólnikowi o naprawienie szkody wyrządzonej spółce i wydanie korzyści, jakie naruszając ten zakaz osiągnął wspólnik. Najsurowszą sankcją za naruszenie zakazu konkurencji jest wykluczenie wspólnika ze spółki.

Zakaz konkurencji w spółce jawnej

Co do zasady każdy wspólnik spółki jawnej ma zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi w stosunku do interesów spółki. Działalność konkurencyjna polega na prowadzeniu przez wspólnika takiej działalności, która mogłaby realnie stanowić konkurencję dla działalności jaką prowadzi spółka. Zatem działalność konkurencyjna oznacza prowadzenie działalności gospodarczej tego samego rodzaju, ale i na tym samym rynku. Warto wskazać, że nie ma znaczenia w jakiej formie prawnej wspólnik prowadzi lub chce prowadzić działalność konkurencyjną, przy czym w umowie spółki jawnej można doprecyzować na czym konkretnie polega zakaz konkurencji. Przykładem działalności konkurencyjnej może być nie tylko prowadzenie działalności konkurencyjnej przez wspólnika w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, ale także:

  • uczestniczenie przez wspólnika spółki jawnej w konkurencyjnym przedsięwzięciu jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner w spółce partnerskiej, komplementariusz w spółce komandytowej lub komandytowo - akcyjnej;
  • uczestniczenie wspólnika spółki jawnej jako członek organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej;
  •  posiadanie przez wspólnika spółki jawnej pakietu udziałów w konkurencyjnej spółce, który pozwalałby mu w pełni kontrolować działalność tejże spółki konkurencyjnej.

Przeczytaj: Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Co nie stanowi naruszenia zakazu konkurencji?

Co do zasady nie stanowi naruszenia zakazu konkurencji posiadanie akcji lub udziałów w spółce kapitałowej, która prowadzi działalność konkurencyjną. Jednak jak wskazano powyżej jeżeli posiadanie udziałów w spółce konkurencyjnej pozwala wspólnikowi w pełni kontrolować działalność spółki konkurencyjnej – wówczas działanie takie może być uznane za naruszające zakaz konkurencji.

Co zwalnia wspólnika z zakazu konkurencji?

Zgodnie z art. 56 § 2 kodeksu spółek handlowych pozostali wspólnicy mogą zgodzić się na zajmowanie się przez wspólnika interesami konkurencyjnymi. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu zgoda pozostałych wspólników może być wyrażona w sposób wyraźny bądź też dorozumiany.

Polecamy serwis Szkolenia

Jeżeli wspólnik nie zostanie upoważniony do tego aby zajmować się interesami konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki, wówczas, zgodnie z postanowienia art. art. 57 § 1 k.s.h. każdy wspólnik będzie miał prawo żądać wydania spółce korzyści, jakie osiągnął wspólnik naruszający zakaz konkurencji, lub naprawienia wyrządzonej jej szkody.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do zasady każdy wspólnik spółki jawnej ma zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi w stosunku do interesów spółki.
Co do zasady każdy wspólnik spółki jawnej ma zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi w stosunku do interesów spółki.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama