Czym jest suma komandytowa?
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość sumy komandytowej
Suma komandytowa jest pewną szczególną wartością określaną w umowie spółki komandytowej. Ustawodawca nie ustalił dla niej żadnych granicznych wartości- co pozwala ustanowić ją dowolnym poziomie (większym od zera).
REKLAMA
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej i to w sytuacji, w której spółka nie będzie mogła samodzielnie uregulować zadłużenia (odpowiedzialność subsydiarna).
Odpowiedzialność komandytariusza jest dodatkowo limitowana w granicach różnicy pomiędzy sumą komandytową a wniesionym przez niego wkładem. W sytuacji, w której wartość wkładów wyrówna sumę komandytową- komandytariusz nie ponosi odpowiedzialności.
Polecamy: Co może stanowić wkład komandytariusza?
Zmiany sumy komandytowej
Z uwagi na to, że suma komandytowa musi być określona w umowie spółki, zmiana jej wysokości stanowi zmianę umowy i musi być dokonana w formie aktu notarialnego oraz zgłoszona do KRS (wymaga też zgody wszystkich wspólników). Co istotne, o ile zwiększenie sumy komandytowej nie jest w żaden sposób reglamentowane, inaczej jest w przypadku jej zmniejszenia. Otóż zmniejszenie sumy komandytowej jest bezskuteczne w stosunku do tych wierzycieli, których roszczenia powstały przed zmianą (w stosunku do nich komandytariusze odpowiadają zgodnie z wyższą sumą komandytową).
Zmiany w zakresie sumy komandytowej nie wymagają zgłoszenia tego faktu wierzycielom spółki (tak jak ma to miejsce w przypadku kapitału zakładowego spółek kapitałowych).
Zastosowanie sumy komandytowej
Z uwagi na fakt, iż wysokość sumy komandytowej nie jest uregulowana ustawowo (jak ma to miejsce chociażby z minimalną wysokością kapitału zakładowego spółki z o.o. )- nic nie stoi na przeszkodzie w ustaleniu jej na poziomie 1 zł. Tym samym w praktyce zwalniając komandytariuszy z odpowiedzialności za zobowiązania spółki – niezależnie od wartości wniesionych wkładów. Pamiętać jednak należy o tym, że w spółce komandytowej jeden podmiot ponosi zawsze nieograniczoną osobistą odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki (komplementariusz).
Polecamy: Spółka z o.o. spółka komandytowa- niższe podatki i brak odpowiedzialności
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.