| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Czym jest suma komandytowa?

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

Wysokość sumy komandytowej

Suma komandytowa jest pewną szczególną wartością określaną w umowie spółki komandytowej. Ustawodawca nie ustalił dla niej żadnych granicznych wartości- co pozwala ustanowić ją dowolnym poziomie (większym od zera).

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej i to w sytuacji, w której spółka nie będzie mogła samodzielnie uregulować zadłużenia (odpowiedzialność subsydiarna).

Odpowiedzialność komandytariusza jest dodatkowo limitowana w granicach różnicy pomiędzy sumą komandytową a wniesionym przez niego wkładem. W sytuacji, w której wartość wkładów wyrówna sumę komandytową- komandytariusz nie ponosi odpowiedzialności.

Polecamy: Co może stanowić wkład komandytariusza?

Zmiany sumy komandytowej

Z uwagi na to, że suma komandytowa musi być określona w umowie spółki, zmiana jej wysokości stanowi zmianę umowy i musi być dokonana w formie aktu notarialnego oraz zgłoszona do KRS (wymaga też zgody wszystkich wspólników). Co istotne, o ile zwiększenie sumy komandytowej nie jest w żaden sposób reglamentowane, inaczej jest w przypadku jej zmniejszenia. Otóż zmniejszenie sumy komandytowej jest bezskuteczne w stosunku do tych wierzycieli, których roszczenia powstały przed zmianą (w stosunku do nich komandytariusze odpowiadają zgodnie z wyższą sumą komandytową).

Zmiany w zakresie sumy komandytowej nie wymagają zgłoszenia tego faktu wierzycielom spółki (tak jak ma to miejsce w przypadku kapitału zakładowego spółek kapitałowych).

Zastosowanie sumy komandytowej

Z uwagi na fakt, iż wysokość sumy komandytowej nie jest uregulowana ustawowo (jak ma to miejsce chociażby z minimalną wysokością kapitału zakładowego spółki z o.o. )- nic nie stoi na przeszkodzie w ustaleniu jej na poziomie 1 zł. Tym samym w praktyce zwalniając komandytariuszy z odpowiedzialności za zobowiązania spółki – niezależnie od wartości wniesionych wkładów. Pamiętać jednak należy o tym, że w spółce komandytowej jeden podmiot ponosi zawsze nieograniczoną osobistą odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki (komplementariusz).

Polecamy: Spółka z o.o. spółka komandytowa- niższe podatki i brak odpowiedzialności

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »