Kolejna umowa o pracę na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny jest zawierana strony stosunku pracy przed jego zawarciem chcą poznać warunki przyszłego wykonywania wzajemnych praw i obowiązków w miejscu pracy. Jest to okres sprawdzania pracownika, czy podoła powierzonym mu zadaniom oraz mówiąc prostymi słowami – czy nadaje się do tej pracy. Okres próbny służy również pracownikowi, który może zdecydować czy taki rodzaj pracy mu odpowiada.
REKLAMA
Co do możliwości zawarcia kolejnej umowy o pracę na okres próbny, należy wskazać art. 25 §2 kodeksu pracy. Wskazuje on, że każda z umów o pracę, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy. Z przepisu tego nie wynika jednak jasno, czy te same strony mogą zawrzeć tylko jedną umowę na okres próbny, czy też może je łączyć więcej umów tego rodzaju.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Czy możliwa jest kolejna umowa na okres próbny?
REKLAMA
Odpowiedzi na to pytanie musiał udzielić Sąd Najwyższy. W wyroku z 4 września 2013 r., sygn. akt II PK 358/12 Sąd Najwyższy stwierdził, że zawarcie drugiej umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jednak wyłącznie wówczas, gdy ma to na celu sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania innych obowiązków, niż na podstawie poprzedniej umowy na okres próbny. Istotna jest zatem zmiana rodzaju pracy.
Z uzasadnienia wyroku możemy się dowiedzieć, że SN stanął na stanowisku, iż określenie maksymalnego okresu próbnego odnosi się do tego samego pracodawcy, nie dotyczy natomiast próby na dane stanowisko. W ocenie Sądu celem zawarcia umowy na okres próbny jest sprawdzenie przydatność pracownika do pracy u danego pracodawcy poprzez zweryfikowanie umiejętności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju. W związku z tym, jeżeli ocena przydatności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju wypadnie negatywnie, to nie dojdzie do nawiązania między stronami umowy o pracę. Nie wyklucza to jednak możliwości zatrudnienia pracownika przy pracy innego rodzaju. Nie można jednak założyć przydatności pracownika bez sprawdzenia tego.
Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące
Zawarcie kolejnej umowy o pracę
Niezgodne z prawem zawarcie drugiej umowy na czas próbny będzie skutkowało uruchomieniem art. 251 § 1 kodeksu pracy, który mówi, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony tylko wtedy, gdy poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.