REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Natalia Strahl
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

REKLAMA

REKLAMA

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Trzymiesięczna próba

W chwili, gdy z ust naszego przyszłego pracodawcy padają słowa „Na początek proponuję umowę o pracę na okres próbny.” - nie przerażajmy się.  Jest to charakterystyczne działanie potencjalnych pracodawców. W wielu przypadkach umowa o pracę na okres próbny poprzedza zawarcie w późniejszym czasie innych umów np. umowy o pracę na czas określony. Ważnym jest, że zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu pracy okres „sprawdzianu”, w formie umowy na okres próbny, nie może przekroczyć 3 miesięcy. Trzymiesięczna próba nierzadko okazuje się właściwym rozwiązaniem, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma możliwość sprawdzenia umiejętności i wiedzy pracownika w praktyce, natomiast pracownik otrzymuje szanse zapoznania się z wewnętrzną strukturą i oczekiwaniami pracodawcy oraz warunkami współpracy od środka.

REKLAMA

Najpopularniejsze umowy o współpracy

Kto i kiedy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem?

Na podstawie art. 32. § 1 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny. Wobec tego możliwość złożenia wypowiedzenia ma zarówno pracodawca, jak i nowy pracownik. Art. 34 Kodeksu pracy reguluje kwestię okresu wypowiedzenia, stanowiąc, że:  okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze (łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy), jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Pamiętajmy, że jeśli nie zrobimy tego w tym okresie, umowa rozwiązuje się automatycznie z upływem  tego okresu, na jaki została zawarta, czyli maksymalnie po 3 miesiącach.

W jakiej formie złożyć wypowiedzenie?

Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie.  Niedochowanie formy pisemnej nie skutkuje nieważnością, ponieważ do skutecznego rozwiązania dochodzi w sytuacji przekazania ustnej deklaracji odnośnie rozwiązania stosunku pracy. Jednak dla pewności i ewentualnych spraw formalnych, zalecane jest sporządzenie wypowiedzenia na piśmie. Dodatkowo, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje umów o pracę

Porozmawiaj o tym n naszym FORUM!

Jak obliczyć koniec okresu wypowiedzenia?

Trzydniowy okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, natomiast okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub jego wielokrotność musi kończyć się w sobotę.  Obliczając koniec okresu wypowiedzenia, należy również pamiętać o ważnej zasadzie jaką jest: nieuwzględnianie dnia, w którym złożono skuteczne oświadczenie woli o wypowiedzeniu.   

Naruszenie przepisów = odszkodowanie.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy wystąpić do sądu pracy,  opierając swoje roszczenia na podstawie art. 50 § 1 Kodeksu pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA