| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Trzymiesięczna próba

W chwili, gdy z ust naszego przyszłego pracodawcy padają słowa „Na początek proponuję umowę o pracę na okres próbny.” - nie przerażajmy się.  Jest to charakterystyczne działanie potencjalnych pracodawców. W wielu przypadkach umowa o pracę na okres próbny poprzedza zawarcie w późniejszym czasie innych umów np. umowy o pracę na czas określony. Ważnym jest, że zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu pracy okres „sprawdzianu”, w formie umowy na okres próbny, nie może przekroczyć 3 miesięcy. Trzymiesięczna próba nierzadko okazuje się właściwym rozwiązaniem, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma możliwość sprawdzenia umiejętności i wiedzy pracownika w praktyce, natomiast pracownik otrzymuje szanse zapoznania się z wewnętrzną strukturą i oczekiwaniami pracodawcy oraz warunkami współpracy od środka.

Najpopularniejsze umowy o współpracy

Kto i kiedy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem?

Na podstawie art. 32. § 1 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny. Wobec tego możliwość złożenia wypowiedzenia ma zarówno pracodawca, jak i nowy pracownik. Art. 34 Kodeksu pracy reguluje kwestię okresu wypowiedzenia, stanowiąc, że:  okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze (łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy), jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Pamiętajmy, że jeśli nie zrobimy tego w tym okresie, umowa rozwiązuje się automatycznie z upływem  tego okresu, na jaki została zawarta, czyli maksymalnie po 3 miesiącach.

W jakiej formie złożyć wypowiedzenie?

Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie.  Niedochowanie formy pisemnej nie skutkuje nieważnością, ponieważ do skutecznego rozwiązania dochodzi w sytuacji przekazania ustnej deklaracji odnośnie rozwiązania stosunku pracy. Jednak dla pewności i ewentualnych spraw formalnych, zalecane jest sporządzenie wypowiedzenia na piśmie. Dodatkowo, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rodzaje umów o pracę

Porozmawiaj o tym n naszym FORUM!

Jak obliczyć koniec okresu wypowiedzenia?

Trzydniowy okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, natomiast okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub jego wielokrotność musi kończyć się w sobotę.  Obliczając koniec okresu wypowiedzenia, należy również pamiętać o ważnej zasadzie jaką jest: nieuwzględnianie dnia, w którym złożono skuteczne oświadczenie woli o wypowiedzeniu.   

Naruszenie przepisów = odszkodowanie.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy wystąpić do sądu pracy,  opierając swoje roszczenia na podstawie art. 50 § 1 Kodeksu pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »