REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca w zamian za świadczoną przez pracownika pracę wypłaca mu wynagrodzenie.
Pracodawca w zamian za świadczoną przez pracownika pracę wypłaca mu wynagrodzenie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przed zawarciem umowy o pracę, musisz podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniej umowy. Jakie zatem umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Umowa o pracę jest zawsze umową dwustronnie zobowiązującą. Jest umową wzajemną, co oznacza, że każda ze stron umowy obowiązuje się do świadczenia w zamian za świadczenie drugiej strony. Pracownika w zamian za wynagrodzenie świadczy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy pracę.

REKLAMA

Pracodawca w zamian za świadczoną przez pracownika pracę wypłaca mu wynagrodzenie.

Możemy wyodrębnić cztery rodzaje umów o pracę:

Wskazane wyliczenie rodzajów umowy o pracę ma charakter zamknięty co oznacza, że pracodawca i pracownik nie moga zawrzeć między sobą innych umów o pracę.

Pobierz wzory umów pracowniczych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione umowy o pracę możemy podzielić na umowy bezterminowe i terminowe. Bezterminowa umową o pracę będzie umowa zawarta na czas nieokreślony. Natomiast do umów terminiwych zaliczyy umowę zawartą na okres próbny, czas określony i na czas wykonywania określonej umowy pracę. Umowy terminowe z woli stron umowy lub z mocy prawa rozwiązują się upływem oznaczonego okresu lub z chwilą dokonania czynności.

Odmianą umowy na czas określony jest umowa zawierana na zastępstwo.

Pracodawca zawiera ją w przypadku potrzeby zastąpienie nieobecnego pracownika, z usprawiedliwionych przyczyn.

Zawarcie przez strony umowy o pracę określonego rodzaju zależy od ich woli. Pracodawca i pracownik mogą w granicach prawa zawrzeć wybrany przez siebie rodzaj umowy o pracę.

Strony umowy o pracę zawierając umowę powinny wskazać w sposób wyraźny, jaki rodzaj umowy chcą zawrzeć. Co się dzieje, jeśli pracodawca i pracownik nie określili rodzaju umowy o pracę. W takim przypadku po pierwsze rodzaj umowy o pracę ustala się na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących nawiązaniu stosunku pracy. Po drugie, jeśli z okoliczności zawarcia umowy o pracę nie jesteśmy nadal w stanie określić rodzaj umowy o pracę, z zachowania stron należy wyciągnąć wniosek, że strony zawarły między sobą umowę na czas nieokreślony. Nie można bowiem domniemywać, że została zawarta umowa o pracę innego rodzaju.

Polecamy: Wypowiedzenie umowy na czas określony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA