| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Rodzaje umów o pracę

Rodzaje umów o pracę

Przed zawarciem umowy o pracę, musisz podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniej umowy. Jakie zatem umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Umowa o pracę jest zawsze umową dwustronnie zobowiązującą. Jest umową wzajemną, co oznacza, że każda ze stron umowy obowiązuje się do świadczenia w zamian za świadczenie drugiej strony. Pracownika w zamian za wynagrodzenie świadczy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy pracę.

Pracodawca w zamian za świadczoną przez pracownika pracę wypłaca mu wynagrodzenie.

Możemy wyodrębnić cztery rodzaje umów o pracę:

Wskazane wyliczenie rodzajów umowy o pracę ma charakter zamknięty co oznacza, że pracodawca i pracownik nie moga zawrzeć między sobą innych umów o pracę.

Pobierz wzory umów pracowniczych

Wymienione umowy o pracę możemy podzielić na umowy bezterminowe i terminowe. Bezterminowa umową o pracę będzie umowa zawarta na czas nieokreślony. Natomiast do umów terminiwych zaliczyy umowę zawartą na okres próbny, czas określony i na czas wykonywania określonej umowy pracę. Umowy terminowe z woli stron umowy lub z mocy prawa rozwiązują się upływem oznaczonego okresu lub z chwilą dokonania czynności.

Odmianą umowy na czas określony jest umowa zawierana na zastępstwo.

Pracodawca zawiera ją w przypadku potrzeby zastąpienie nieobecnego pracownika, z usprawiedliwionych przyczyn.

Zawarcie przez strony umowy o pracę określonego rodzaju zależy od ich woli. Pracodawca i pracownik mogą w granicach prawa zawrzeć wybrany przez siebie rodzaj umowy o pracę.

Strony umowy o pracę zawierając umowę powinny wskazać w sposób wyraźny, jaki rodzaj umowy chcą zawrzeć. Co się dzieje, jeśli pracodawca i pracownik nie określili rodzaju umowy o pracę. W takim przypadku po pierwsze rodzaj umowy o pracę ustala się na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących nawiązaniu stosunku pracy. Po drugie, jeśli z okoliczności zawarcia umowy o pracę nie jesteśmy nadal w stanie określić rodzaj umowy o pracę, z zachowania stron należy wyciągnąć wniosek, że strony zawarły między sobą umowę na czas nieokreślony. Nie można bowiem domniemywać, że została zawarta umowa o pracę innego rodzaju.

Polecamy: Wypowiedzenie umowy na czas określony

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK