reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Umowa szkoleniowa - czym jest i czy warto ją podpisywać?

Umowa szkoleniowa - czym jest i czy warto ją podpisywać?

Umowa szkoleniowa. Coraz większą popularnością w sferze zawodowej cieszą się doszkalanie, podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie certyfikatów i kolejnych studiów podyplomowych. Wzrasta również liczba pracodawców chcących inwestować w rozwój swojej kadry poprzez częściowe lub całkowicie finansowanie kosztów dodatkowego kształcenia na podstawie zawartej umowy szkoleniowej.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników

Podstawowe kwestie określające zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników zawiera Dział IV Rozdział III Kodeksu pracy (dalej: K.p.).

Zgodnie z art. 17 K.p. w związku z art. 94 pkt 6 K.p. pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W przypadku gdy podnoszenie kwalifikacji odbywa się za zgodą pracodawcy (bez względu na to z czyjej inicjatywy), pracownikowi przysługuje szereg uprawnień.

Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika powinna dotyczyć ścieżki kształcenia, po zakończeniu której można jednoznacznie stwierdzić, że pracownik podniósł swoje kwalifikacje zawodowe i w konsekwencji spełnił oczekiwane wymagania kwalifikacyjne (np. zdanie egzaminu, ukończenie studiów). Zgoda pracodawcy powinna zatem obejmować pełen proces kształcenia, umożliwiający pracownikowi faktyczne podniesienie kwalifikacji zawodowych. Dla przykładu: w przypadku studiów trwających cztery semestry wyrażenie przez pracodawcę zgody na dwa semestry nauki nie umożliwi pracownikowi podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji

Warunkiem korzystania ze świadczeń gwarantowanych ustawowo jest zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika. Uprawnienia przewidziane w przepisach Kodeksu pracy nie będą przysługiwały pracownikowi, który nie poinformował pracodawcy o rozpoczęciu nauki i nie zwrócił się do pracodawcy wyrażenie zgody, natomiast występuje o udzielenie np. urlopu szkoleniowego.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze:

  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za:

  • kształcenie,
  • przejazd,
  • podręczniki,
  • zakwaterowanie.

Pracownikowi przysługuje również zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pracodawca może wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika także, gdy pracownik uczący się na własną rękę poinformuje o tym dopiero w trakcie nauki i wystąpi o zgodę pracodawcy. Po uzyskaniu takiej zgody pracownik będzie kontynuował naukę jako podnoszenie kwalifikacji zawodowych na podstawie przepisów Kodeksu pracy i korzystał tym samym z dodatkowych uprawnień.

Umowa zlecenie czy umowa o dzieło? Najbardziej istotne różnice.

Umowa szkoleniowa

Największe znaczenie dla rozpoczęcia procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika ma decyzja pracodawcy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się bowiem z inicjatywy pracodawcy albo za zgodą pracodawcy, jeżeli z propozycją podnoszenia kwalifikacji zawodowych wystąpi pracownik.

Umowę szkoleniową należy zawrzeć na piśmie przed rozpoczęciem przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub najpóźniej przed rozpoczęciem przez niego korzystania z dodatkowych świadczeń przewidzianych dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

Umowa szkoleniowa powinna określać wzajemne prawa i obowiązki stron, związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Ustalenia te mogą dotyczyć przyznania dodatkowych świadczeń, nie mniej korzystnych dla pracownika niż wynika to z postanowień Kodeksu pracy.

Strony nie mogą zatem zastrzec w umowie szkoleniowej, np. że pracodawca obniży pracownikowi wymiar urlopu szkoleniowego.

Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy.

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

umowa szkoleniowa
umowa szkoleniowa

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama