REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać aneks do umowy?

Konrad Marszałek
Jak napisać aneks do umowy / fot. Fotolia
Jak napisać aneks do umowy / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowy często po jakimś czasie, czy to po stronie nas samych czy po drugiej stronie, zachodzą potrzeby zmiany dotychczasowej umowy. Umowę taką można zmieniać zawierając do niej aneks. Jak napisać aneks do umowy?

Forma aneksu

REKLAMA

REKLAMA

Przy sporządzaniu aneksu do umowy należy wziąć pod uwagę art. 77 § 1 kodeksu cywilnego. Według tego artykułu  „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”. I tak jeżeli zawarliśmy umowę w formie aktu notarialnego to aneks do takiej umowy będzie też w formie aktu notarialnego.

Drugim przykładem jest umowa zawarta w zwykłej formie pisemnej, której nie można aneksować w formie ustnej. Sporządzenie aneksu w  formie innej niż zastrzeżona wiąże się z brakiem możliwości powoływania się na taki dokument. Zgodnie z art. 76 kodeksy cywilnego „Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych”. Aneks jest wtedy niezawarty a zapisane w nim postanowienia za niepoczynione.

Nieważność aneksu do umowy wynika również z mocy ustawy, gdy zawieramy umowę sprzedaży nieruchomości w formie notarialnej to obligatoryjnie jest to forma notarialna dla aneksu. Jest to o tyle ważne, że w przyszłości nie da się udowodnić swoich praw w sądzie gdy sporządzimy taki aneks w zwykłej pisemnej formie.

Porozmawiaj na Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Treść aneksu

Gdy już wiemy w jakiej formie sporządzić aneks pozostaje kwestia co powinno się w nim zawierać. Aneksem możemy zmieniać, dodawać i uchylać postanowienia czyli dowolnie kształtować treść umowy w zależności od potrzeb stron. W aneksie powinniśmy zawrzeć dane umowy do której sporządzamy aneks jak i określić strony umowy pierwotnej będące stronami analogicznie  do aneksu. Istotą tak naprawdę jest cześć w której wprowadzamy zmiany. Tak aby się nie pogubić i wprowadzić zmiany w sposób przejrzysty najlepiej zacytować pierwotne brzmienie odpowiedniego punktu i następnie napisać jego nowe brzmienie. W ten sposób jasno określamy co i jak. Gdy skończymy dokonywanie zmian warto  napisać, że pozostałe postanowienia umowy nie ulegają zmianie. Na końcu aneks podpisujemy razem z druga stroną tak jak  podpisaliśmy pierwotna umowę i załączamy aneks do umowy aby stanowiły całość.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Ile aneksów       

Do umowy możemy sporządzać dowolna liczbę aneksów. Prawo nie narzuca tutaj konkretnej ilości. Sporządzając aneks powinniśmy pamiętać tylko, aby postanowienia były zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.   

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?                                      

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA