reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak napisać aneks do umowy?

Jak napisać aneks do umowy?

Zawierając umowy często po jakimś czasie, czy to po stronie nas samych czy po drugiej stronie, zachodzą potrzeby zmiany dotychczasowej umowy. Umowę taką można zmieniać zawierając do niej aneks. Jak napisać aneks do umowy?

Forma aneksu

Przy sporządzaniu aneksu do umowy należy wziąć pod uwagę art. 77 § 1 kodeksu cywilnego. Według tego artykułu  „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”. I tak jeżeli zawarliśmy umowę w formie aktu notarialnego to aneks do takiej umowy będzie też w formie aktu notarialnego.

Drugim przykładem jest umowa zawarta w zwykłej formie pisemnej, której nie można aneksować w formie ustnej. Sporządzenie aneksu w  formie innej niż zastrzeżona wiąże się z brakiem możliwości powoływania się na taki dokument. Zgodnie z art. 76 kodeksy cywilnego „Jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, poczytuje się w razie wątpliwości, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych”. Aneks jest wtedy niezawarty a zapisane w nim postanowienia za niepoczynione.

Nieważność aneksu do umowy wynika również z mocy ustawy, gdy zawieramy umowę sprzedaży nieruchomości w formie notarialnej to obligatoryjnie jest to forma notarialna dla aneksu. Jest to o tyle ważne, że w przyszłości nie da się udowodnić swoich praw w sądzie gdy sporządzimy taki aneks w zwykłej pisemnej formie.

Porozmawiaj na Forum

Treść aneksu

Gdy już wiemy w jakiej formie sporządzić aneks pozostaje kwestia co powinno się w nim zawierać. Aneksem możemy zmieniać, dodawać i uchylać postanowienia czyli dowolnie kształtować treść umowy w zależności od potrzeb stron. W aneksie powinniśmy zawrzeć dane umowy do której sporządzamy aneks jak i określić strony umowy pierwotnej będące stronami analogicznie  do aneksu. Istotą tak naprawdę jest cześć w której wprowadzamy zmiany. Tak aby się nie pogubić i wprowadzić zmiany w sposób przejrzysty najlepiej zacytować pierwotne brzmienie odpowiedniego punktu i następnie napisać jego nowe brzmienie. W ten sposób jasno określamy co i jak. Gdy skończymy dokonywanie zmian warto  napisać, że pozostałe postanowienia umowy nie ulegają zmianie. Na końcu aneks podpisujemy razem z druga stroną tak jak  podpisaliśmy pierwotna umowę i załączamy aneks do umowy aby stanowiły całość.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Ile aneksów       

Do umowy możemy sporządzać dowolna liczbę aneksów. Prawo nie narzuca tutaj konkretnej ilości. Sporządzając aneks powinniśmy pamiętać tylko, aby postanowienia były zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego.   

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?                                      

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama