REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?
Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

REKLAMA

REKLAMA

Miejscem wypłaty wynagrodzenia będzie wskazany przez pracodawcę adres, pod którym musi stawić się pracownik w celu odebrania wypłaty. Co w przypadku, gdy miejsce nie jest określone w regulaminie pracy? Jak prawidłowo powinno się je określić?

Inspektor pracy podczas kontroli zarzucił nam, że w regulaminie pracy nie wskazaliśmy miejsca wypłaty wynagrodzenia. W jaki sposób powinniśmy je określić – pyta Czytelnik z Gdańska.

REKLAMA

Powinni Państwo określić w regulaminie pracy, że pensja będzie wypłacana pracownikom w siedzibie firmy lub w miejscu wykonywania pracy przez pracownika.

Najczęściej będzie to pomieszczenie, w którym pracodawca umożliwia pracownikowi odbiór pensji, tj. w którym wypłata następuje do rąk pracownika, np. kasa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Adres pracodawcy

REKLAMA

Miejscem wypłaty wynagrodzenia jest adres pracodawcy, do którego pracownik ma się zgłosić w celu osobistego odbioru wynagrodzenia za pracę. Jeśli takie określenie miejsca nie jest wystarczające ze względu na dużą liczbę budynków czy pomieszczeń administracyjnych firmy, należy wskazać dokładną lokalizację umożliwiającą dotarcie pracowników do osób dokonujących wypłaty wynagrodzenia. Kwestia dotycząca miejsca wypłaty wynagrodzenia jest elementem, który musi być uregulowany w treści regulaminu pracy (uchwała SN z 15 marca 2001 r., III ZP 1/2001, OSNP 2001/24/706 w zw. z art. 1041 § 1 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli miejsce wypłaty wynagrodzeń nie zostało określone w regulaminie pracy lub w innych aktach wewnętrznych firmy (np. w układzie zbiorowym pracy), przyjmuje się, że wypłata powinna być dokonana w siedzibie pracodawcy, gdy dotyczy to osób tam zatrudnionych, albo w miejscu świadczenia pracy przez pracowników (art. 454 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilnego w zw. z art. 300 k.p.).

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

REKLAMA

Agencja państwowa posiada oddziały terenowe w 16 miastach wojewódzkich. Pracodawcą wszystkich pracowników jest prezes agencji z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z regulaminem pracy urzędu, miejscem wypłaty wynagrodzenia są kasy znajdujące się w jego oddziałach terenowych. Takie ustalenie miejsca wypłaty wynagrodzenia jest prawidłowe.

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie gotówkowej. W regulaminie pracy nie można ustalić, że wynagrodzenia pracowników będą wypłacane na wskazany przez nich rachunek bankowy. Inne (niż gotówkowe) formy wypłaty wynagrodzenia są dopuszczalne wyłącznie za uprzednią zgodą pracownika wyrażoną na piśmie lub jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy (art. 86 § 3 k.p.). Są to zatem wyjątki od zasady, że wynagrodzenie musi być wypłacane do rąk zatrudnionego. W przypadku wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu w regulaminie pracy nie można wskazać, że miejscem wypłaty wynagrodzenia jest rachunek bankowy pracownika. Byłoby to niezgodne z definicją miejsca wypłaty i formą, w jakiej powinna nastąpić wypłata wynagrodzenia. Należy zatem, po wskazaniu konkretnego pomieszczenia, w którym pracownik będzie mógł odebrać wynagrodzenie, zawrzeć w regulaminie pracy klauzulę o dopuszczalności przelewu pensji na rachunek bankowy pracownika.

Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności miejsce, termin, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.). Jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy, to dane dotyczące miejsca i terminu wypłaty wynagrodzenia zamieszcza w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 k.p.). Nie ma jednak przeszkód, aby takie zapisy zawierał regulamin wynagradzania.

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Ustalenia regulaminu pracy (informacji o warunkach zatrudnienia) dotyczące wypłaty wynagrodzenia

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 29 § 3, art. 85, art. 86, art. 1041 § 1 pkt 5, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028),

● art. 454 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. DzU z 2014 r. poz. 121).

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA