REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Bogusław Nowakowski
Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica, której przysługuje prawo do wynagrodzenia po urlopie wychowawczym ma również prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W jaki sposób oraz z jakiego okresu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownicy, która do końca stycznia br. przebywała na urlopie wychowawczym (przez 2 lata), a następnie od 1 lutego br. przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby? Wynagrodzenie, jakie pracownica otrzymuje po powrocie z urlopu wychowawczego, wynosi 3300 zł.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, że pracownicy przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego od 1 lutego br. stanowi kwota 3300 zł, a więc wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za luty, określone w umowie o pracę.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni wolne od pracy. Wynagrodzenie, jakie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Urlop bezpłatny

W sytuacji gdy pracownik przez cały okres, z którego jest obliczana podstawa wymiaru świadczenia, przebywał m.in. na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, a więc nie przepracował ani jednego dnia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, w wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,

● przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

Podstawę wymiaru świadczenia stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, wówczas gdy przez cały okres, z jakiego ma być ustalana ta podstawa, pracownik przebywał m.in. na urlopie wychowawczym.

Jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik przepracował przynajmniej jeden dzień, osiągając z tego tytułu wynagrodzenie, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

● wynagrodzenie określone w umowie o pracę – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, lub

● wynagrodzenie po uzupełnieniu do pełnego wynagrodzenia, tj. do takiej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne. Wynagrodzenie to ustala się, dzieląc wynagrodzenie zmienne, które pracownik otrzymał, przez dni przepracowane i mnożąc przez dni, które był zobowiązany w tym miesiącu przepracować.

Zobacz również: Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Pracownica przez 2 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Do pracy wróciła 2 stycznia br. Dostarczyła zwolnienie lekarskie od 7 do 31 stycznia br. w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za styczeń otrzymała wynagrodzenie w wysokości 189 zł. W tym miesiącu pracownica z obowiązujących 21 dni przepracowała 2 dni. Uzupełnienia wynagrodzenia należy dokonać następująco:

● 189 zł – 25,91 zł (13,71%) = 163,09 zł,

● 163,09 zł : 2 dni przepracowane = 81,55 zł,

● 81,55 zł x 21 dni robocze = 1712,55 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 1712,55 zł.

Państwa pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 lutego br. W związku z tym, że jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w bieżącym roku, w pierwszej kolejności ma prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy. Po urlopie wychowawczym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia, zatem do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za luty. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, tj. w kwocie 3300 zł. Powoduje to, że właśnie tę kwotę należy przyjąć jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi kwota 2847,57 zł, tj. 3300 zł – 452,43 zł (13,71%).

Zobacz: Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 3 pkt 3, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 996),

● art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028)

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA