REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Bogusław Nowakowski
Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica, której przysługuje prawo do wynagrodzenia po urlopie wychowawczym ma również prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W jaki sposób oraz z jakiego okresu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownicy, która do końca stycznia br. przebywała na urlopie wychowawczym (przez 2 lata), a następnie od 1 lutego br. przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby? Wynagrodzenie, jakie pracownica otrzymuje po powrocie z urlopu wychowawczego, wynosi 3300 zł.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, że pracownicy przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego od 1 lutego br. stanowi kwota 3300 zł, a więc wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za luty, określone w umowie o pracę.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni wolne od pracy. Wynagrodzenie, jakie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Urlop bezpłatny

W sytuacji gdy pracownik przez cały okres, z którego jest obliczana podstawa wymiaru świadczenia, przebywał m.in. na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, a więc nie przepracował ani jednego dnia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, w wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,

● przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

Podstawę wymiaru świadczenia stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, wówczas gdy przez cały okres, z jakiego ma być ustalana ta podstawa, pracownik przebywał m.in. na urlopie wychowawczym.

Jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik przepracował przynajmniej jeden dzień, osiągając z tego tytułu wynagrodzenie, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

● wynagrodzenie określone w umowie o pracę – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, lub

● wynagrodzenie po uzupełnieniu do pełnego wynagrodzenia, tj. do takiej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne. Wynagrodzenie to ustala się, dzieląc wynagrodzenie zmienne, które pracownik otrzymał, przez dni przepracowane i mnożąc przez dni, które był zobowiązany w tym miesiącu przepracować.

Zobacz również: Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Pracownica przez 2 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Do pracy wróciła 2 stycznia br. Dostarczyła zwolnienie lekarskie od 7 do 31 stycznia br. w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za styczeń otrzymała wynagrodzenie w wysokości 189 zł. W tym miesiącu pracownica z obowiązujących 21 dni przepracowała 2 dni. Uzupełnienia wynagrodzenia należy dokonać następująco:

● 189 zł – 25,91 zł (13,71%) = 163,09 zł,

● 163,09 zł : 2 dni przepracowane = 81,55 zł,

● 81,55 zł x 21 dni robocze = 1712,55 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 1712,55 zł.

Państwa pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 lutego br. W związku z tym, że jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w bieżącym roku, w pierwszej kolejności ma prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy. Po urlopie wychowawczym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia, zatem do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za luty. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, tj. w kwocie 3300 zł. Powoduje to, że właśnie tę kwotę należy przyjąć jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi kwota 2847,57 zł, tj. 3300 zł – 452,43 zł (13,71%).

Zobacz: Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 3 pkt 3, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 996),

● art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028)

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA