REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.
Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

REKLAMA

REKLAMA

1 października 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy – Dz. U. z 2013 r., poz. 1028., w związku z czym obecne przepisy dotyczące urlopu wychowawczego uległy zmianie i zostały dostosowane do prawa Unii Europejskiej. Co się zmieniło? Rodzice zyskali jeden dodatkowy miesiąc urlopu, który mogą wykorzystać do 5. roku życia dziecka, ponadto nie przedawni się ich urlop wypoczynkowy.

Nowe zasady urlopów wychowawczych

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. wymiar urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem pozostał bez zmian - rodzice wciąż mają do wykorzystania 36 miesięcy. Sam urlop jest jednak udzielany do czasu ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a nie 4., tak jak to było dotychczas.

REKLAMA

Prawo do urlopu zyskali też pracownicy zatrudnieni przez co najmniej 6 miesięcy łącznie – to znaczy, że do tego czasu wliczają się także poprzednie okresy zatrudnienia. Jednocześnie każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu, a prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów. Obaj rodzice lub opiekunowie mają możliwość jednoczesnego skorzystania z urlopu, jednak przez okres nie dłuższy, niż przez 4 miesiące. 36 miesięcy urlopu można podzielić co najwyżej na 5 części.

Komu przysługuje całościowy urlop wychowawczy?

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicowi w przypadku, gdy:

- drugi rodzic dziecka nie żyje,

- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- drugi rodzic dziecka jest pozbawiony władz rodzicielskich, bądź władza ta uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Jeśli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna, jemu również przysługuje urlop wychowawczy na okres do 36 miesięcy.

Urlopy wychowawcze od września 2013

Korzystanie z urlopu wychowawczego w momencie zmiany przepisów

Rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy w momencie wejścia nowych przepisów w życie korzystają jednocześnie z urlopu wychowawczego na dane dziecko, zgodnie z nową ustawą otrzymali prawo do jeszcze jednego miesiąca. Jeżeli natomiast korzystają z urlopu wychowawczego, który miał być podzielony na cztery części, uzyskali prawo do wykorzystania jeszcze jednej części.

Jeżeli rodzic lub opiekun nabył prawo do urlopu wypoczynkowego jeszcze przed urlopem wychowawczym, urlop ten nie ulegnie przedawnieniu.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Jak uzyskać urlop wychowawczy?

Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika, a warunki udzielenia urlopu wychowawczego, formę i termin złożenia wniosku reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA