| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

1 października 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy – Dz. U. z 2013 r., poz. 1028., w związku z czym obecne przepisy dotyczące urlopu wychowawczego uległy zmianie i zostały dostosowane do prawa Unii Europejskiej. Co się zmieniło? Rodzice zyskali jeden dodatkowy miesiąc urlopu, który mogą wykorzystać do 5. roku życia dziecka, ponadto nie przedawni się ich urlop wypoczynkowy.

Nowe zasady urlopów wychowawczych

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. wymiar urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem pozostał bez zmian - rodzice wciąż mają do wykorzystania 36 miesięcy. Sam urlop jest jednak udzielany do czasu ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a nie 4., tak jak to było dotychczas.

Prawo do urlopu zyskali też pracownicy zatrudnieni przez co najmniej 6 miesięcy łącznie – to znaczy, że do tego czasu wliczają się także poprzednie okresy zatrudnienia. Jednocześnie każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu, a prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów. Obaj rodzice lub opiekunowie mają możliwość jednoczesnego skorzystania z urlopu, jednak przez okres nie dłuższy, niż przez 4 miesiące. 36 miesięcy urlopu można podzielić co najwyżej na 5 części.

Komu przysługuje całościowy urlop wychowawczy?

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicowi w przypadku, gdy:

- drugi rodzic dziecka nie żyje,

- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,

- drugi rodzic dziecka jest pozbawiony władz rodzicielskich, bądź władza ta uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Jeśli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna, jemu również przysługuje urlop wychowawczy na okres do 36 miesięcy.

Urlopy wychowawcze od września 2013

Korzystanie z urlopu wychowawczego w momencie zmiany przepisów

Rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy w momencie wejścia nowych przepisów w życie korzystają jednocześnie z urlopu wychowawczego na dane dziecko, zgodnie z nową ustawą otrzymali prawo do jeszcze jednego miesiąca. Jeżeli natomiast korzystają z urlopu wychowawczego, który miał być podzielony na cztery części, uzyskali prawo do wykorzystania jeszcze jednej części.

Jeżeli rodzic lub opiekun nabył prawo do urlopu wypoczynkowego jeszcze przed urlopem wychowawczym, urlop ten nie ulegnie przedawnieniu.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Jak uzyskać urlop wychowawczy?

Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika, a warunki udzielenia urlopu wychowawczego, formę i termin złożenia wniosku reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK