REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy ochrony już bez licencji

Licencja dla pracowników ochrony
Licencja dla pracowników ochrony

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z licencji dla pracowników ochrony, wprowadzenie list kwalifikowanych pracowników ochrony oraz pracowników zabezpieczenia technicznego, a także cykliczne szkolenia specjalistyczne – to najważniejsze zmiany, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., w ramach szerszego pakietu tzw. ustawy deregulacyjnej.

Licencja dla pracowników ochrony

REKLAMA

O 1 stycznia 2014 r. osoby, które chcą wykonywać zawód kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej, nie muszą ubiegać się o licencję pierwszego i drugiego stopnia, ani przystępować do egzaminów na licencje pracownika ochrony fizycznej. Zamiast licencji, kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej i kwalifikowani pracownicy zabezpieczenia technicznego zostaną wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, prowadzone przez Komendanta Głównego Policji. Wpisu na listę dokonują komendanci wojewódzcy policji, właściwi za względu na miejsce zamieszkania osoby, która ubiega się o wpis na listę.

REKLAMA

Kwalifikowanym pracownikiem ochrony fizycznej może zostać osoba, która m.in. ukończyła 21 lat, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo, ma pełną zdolność do czynności prawnych, ukończyła co najmniej gimnazjum i posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwy organ Policji.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Natomiast kwalifikowanym pracownikiem zabezpieczenia technicznego może zostać osoba, która m.in. ukończyła 18 lat, ma pełna zdolność do czynności prawnych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo i posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwy organ Policji.  

REKLAMA

Pracownikiem ochrony, co do którego nie jest wymagany wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, może zostać osoba pełnoletnia, nieskazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej mogą także odbywać szkolenia i inne kursy potwierdzające przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia. Czas trwania wymienionych kursów i szkoleń jest analogiczny jak w ubiegłych latach - łącznie 245 godzin zajęć.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Dotychczasowe zaświadczenia o ukończeniu danego kursu bądź szkolenia są nadal ważne, jeżeli zostały wydane przez placówki spełniające kryteria określone w ustawie o systemie oświaty.

Osoby ubiegające się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, nie muszą więc przechodzić go ponownie. Straciły natomiast ważność zaświadczenia o ukończeniu kursu bądź szkolenia, które zostały wydane przez placówki działające na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Dotychczasowe zaświadczenia o ukończeniu danego kursu bądź szkolenia są nadal ważne, jeżeli są zaświadczeniami, o których mowa w art. 26 ust. 7 pkt 5 - 7 ustawy o ochronie osób i mienia oraz w art. 39 ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Osoby ubiegające się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony posiadające te zaświadczenia, nie muszą więc przechodzić go ponownie. Straciły natomiast ważność zaświadczenia o ukończeniu kursu na pracownika ochrony fizycznej, o których mowa w § 5 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 sierpnia 1998 r. w sprawie rodzajów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia, minimalnego zakresu programów kursów pracowników ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminów i trybu ich składania, składu komisji egzaminacyjnej  i sposobu przeprowadzania egzaminu, prowadzone wyłącznie w oparciu o przepisy o działalności gospodarczej (nie posiadające akredytacji). Zaświadczenia te nie stanowią podstawy do ubiegania się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Umowa o pracę, a świadczenie usług w ramach samozatrudnienia


Zmienił się także wzór wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Nowy wzór wniosku uwzględnia propozycje zgłaszane dotychczas przez przedsiębiorców m.in. ubiegających się o zmianę koncesji. Nowy wniosek składa się z dwóch części: część A – wypełniają przedsiębiorcy ubiegający się o udzielenie koncesji oraz części B, dotyczącej zmiany koncesji. Część B została dostosowana tak, aby ułatwić przedsiębiorcom zgłoszenie danych zawartych w koncesji, które podlegają zmianie.

Od nowego roku przedsiębiorcy wydają nowe legitymacje pracownikom ochrony fizycznej, kwalifikowanym pracownikom ochrony fizycznej oraz kwalifikowanym pracownikom zabezpieczenia technicznego.

Przedsiębiorcy prowadzą też ewidencję wydanych, wymienionych i zwróconych legitymacji pracowników ochrony oraz podobnie jak do tej pory, prowadzą dokumentację dotyczącą zatrudnionych pracowników ochrony. Nowością jest umożliwienie prowadzenia części dokumentacji także w formie elektronicznej.

Czy weksel in blanco jest zawsze skuteczny?

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest ponadto zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z ochroną osób i mienia.

Deregulacja dotyczy również zawodu detektywa. Od nowego roku nie ma już egzaminów na licencje detektywa. Zamiast egzaminów detektywi, podobnie jak kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej, muszą odbyć szkolenie specjalistyczne.

Dzięki ułatwieniom i przyjęciu rozwiązań deregulacyjnych, przewiduje się, zwiększenie  dostępu do wykonywania zawodów pracownika ochrony i detektywa. Może także wzrosnąć liczba przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej, w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz o wpis do prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych.

Zmiany zostały skonsultowane z organizacjami branży ochrony osób i mienia, w tym m.in. z Polską Izbą Ochrony, Polskim Związkiem Pracodawców „OCHRONA“, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „Polalarm“, Polską Izbą Systemów Alarmowych, Polskim Związkiem Firm Ochrony, Unią Polskich Organizacji Branży Ochrony.

Ustalenie stosunku pracy - kiedy można to zrobić

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA