REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie młodocianych

Paulina Rzepka
Młodociany pracownik podlega szczególnej ochronie.
Młodociany pracownik podlega szczególnej ochronie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale nie przekroczyła 18 roku życia, zaś osoby poniżej 16 roku życie nie mogą być zatrudniane. Od 1 września 2018 roku, dolna granica która pozwala na zakwalifikowanie osoby jako młodocianej, obniży się do lat 15.W trosce o osoby młodociane kwestie dotyczące ich zatrudniania zostały uregulowane w Kodeksie pracy odrębnie.

REKLAMA

Wyjątek od dolnej granicy zatrudnienia

Podmioty prowadzące działalność kulturową, artystyczną, sportową lub reklamową, mogą zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia do pracy lub innych zajęć zarobkowych. W przypadku tego rodzaju zatrudnienia wymagana jest:

  • zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka,
  • zezwolenie właściwego inspektora pracy, który bierze pod uwagę, czy praca nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka oraz czy nie zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Zobacz także: Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego

W przypadku zatrudnienia młodocianych w celu przygotowania zawodowego, a więc nauki zawodu, czy przyuczenia do wykonywania określonej pracy, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy o umowach zawieranych na czas nie określony oraz przepisy szczególne. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna zawierać:                                

  • rodzaj przygotowania zawodowego,
  • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
  • sposób dokształcania teoretycznego,
  • wysokość wynagrodzenia.

Pracodawca zatrudniający młodocianego w celu przyuczenia do zawodu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotnym ograniczeniom podlega rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z małoletnim. Rozwiązanie za wypowiedzeniem możliwe jest tylko, gdy:

  • młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • ogłoszona zostaje upadłość lub likwidacja pracodawcy,
  • następuje reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  • stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Polecamy serwis: Praca małoletnich


Zatrudnianie młodocianego przy wykonywaniu lekkich prac

Zatrudnienie młodocianego do wykonywania prac lekkich, nie powodujących zagrożenia dla życia, zdrowia, rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudniająca młodocianemu wypełniania obowiązków szkolnych, jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, a określa go pracodawca po otrzymaniu zgody lekarza medycyny pracy i podlega zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Czas pracy młodocianych

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje specjalne unormowania dla czasu pracy młodocianych. Dzieci poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, zaś młodociani od 16 roku życia- 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, niezależnie od tego, czy odbywa się ona w godzinach czy poza godzinami pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych 2 godzin. Jeżeli chodzi o pracę młodocianych w okresie wakacji, to nie może trwać ona dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Zatrudnianie młodocianego w godzinach nocnych lub nadliczbowych jest bezwzględnie zabronione!

Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy przez pracodawcę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Zobacz również: Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA