REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie młodocianych

Paulina Rzepka
Młodociany pracownik podlega szczególnej ochronie.
Młodociany pracownik podlega szczególnej ochronie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale nie przekroczyła 18 roku życia, zaś osoby poniżej 16 roku życie nie mogą być zatrudniane. Od 1 września 2018 roku, dolna granica która pozwala na zakwalifikowanie osoby jako młodocianej, obniży się do lat 15.W trosce o osoby młodociane kwestie dotyczące ich zatrudniania zostały uregulowane w Kodeksie pracy odrębnie.

REKLAMA

Wyjątek od dolnej granicy zatrudnienia

Podmioty prowadzące działalność kulturową, artystyczną, sportową lub reklamową, mogą zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia do pracy lub innych zajęć zarobkowych. W przypadku tego rodzaju zatrudnienia wymagana jest:

  • zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka,
  • zezwolenie właściwego inspektora pracy, który bierze pod uwagę, czy praca nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka oraz czy nie zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Zobacz także: Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego

W przypadku zatrudnienia młodocianych w celu przygotowania zawodowego, a więc nauki zawodu, czy przyuczenia do wykonywania określonej pracy, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy o umowach zawieranych na czas nie określony oraz przepisy szczególne. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna zawierać:                                

  • rodzaj przygotowania zawodowego,
  • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
  • sposób dokształcania teoretycznego,
  • wysokość wynagrodzenia.

Pracodawca zatrudniający młodocianego w celu przyuczenia do zawodu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotnym ograniczeniom podlega rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z małoletnim. Rozwiązanie za wypowiedzeniem możliwe jest tylko, gdy:

  • młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • ogłoszona zostaje upadłość lub likwidacja pracodawcy,
  • następuje reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  • stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Polecamy serwis: Praca małoletnich


Zatrudnianie młodocianego przy wykonywaniu lekkich prac

Zatrudnienie młodocianego do wykonywania prac lekkich, nie powodujących zagrożenia dla życia, zdrowia, rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudniająca młodocianemu wypełniania obowiązków szkolnych, jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, a określa go pracodawca po otrzymaniu zgody lekarza medycyny pracy i podlega zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Czas pracy młodocianych

REKLAMA

Kodeks pracy przewiduje specjalne unormowania dla czasu pracy młodocianych. Dzieci poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, zaś młodociani od 16 roku życia- 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, niezależnie od tego, czy odbywa się ona w godzinach czy poza godzinami pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych 2 godzin. Jeżeli chodzi o pracę młodocianych w okresie wakacji, to nie może trwać ona dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Zatrudnianie młodocianego w godzinach nocnych lub nadliczbowych jest bezwzględnie zabronione!

Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy przez pracodawcę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Zobacz również: Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA