REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona miejsc pracy - co znalazło się w projekcie nowej ustawy?

Ochrona miejsc pracy
Ochrona miejsc pracy

REKLAMA

REKLAMA

Resort pracy przedstawił projekt ustawy mającej na celu ochronę miejsc pracy podczas panującego spowolnienia gospodarczego. W jaki sposób mają być chronione miejsca pracy?

Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawił Prezydium Komisji projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Szczegóły zaprojektowanych rozwiązań systemowych zaprezentował wiceminister Jacek Męcina.

REKLAMA

Proponowana regulacja ma na celu wprowadzenie rozwiązań wspierających zatrudnienie u przedsiębiorcy bezpośrednią pomocą finansową ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami oraz utrzymanie zatrudnienia i zapobieganie zwolnieniom zagrożonych pracowników w sytuacji trudności pracodawcy związanych z pogorszeniem się warunków prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze przejściowym i rokujących poprawę w okresie 12–stu miesięcy.

Projektowana ustawa przewiduje świadczenia na:

  • częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego,
  • częściowe zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy,
  • opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń.

Zobacz: Losowanie do OFE 2013

REKLAMA

Pomoc, o której mowa w ustawie, w okresie od dnia wejścia w życie ustawy będzie pomocą publiczną udzielaną na zasadach pomocy de minimis. Wypłacanie świadczeń następowałoby nie dłużej niż przez okres 6-ściu miesięcy w okresie 12-stu miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń lub - w przypadkach określonych projektowaną ustawą - przez okres 12-stu miesięcy w okresie 18-stu miesięcy od podpisania umowy o wypłatę świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia wypłacane będą do wysokości 100 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (aktualnie jest to kwota 794,20 zł) i udzielane będą przez marszałka województwa na podstawie zawartej przez niego umowy z przedsiębiorcą na wniosek przedsiębiorcy, i finansowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Projekt ustawy określa następujące warunki (wymogi) uzyskania przez przedsiębiorcę określonego w projektowanej ustawie wsparcia:

  • osiągnięcie średniego spadku obrotów gospodarczych (w szczególności spadku zamówień, sprzedaży) nie mniej jednak niż o 20%, liczonego ilościowo lub wartościowo w ciągu 6-ściu kolejnych miesięcy z 12-stu miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
  • brak zaległości w zobowiązaniach publicznoprawnych i składkach na Fundusz Pracy,
  • brak przesłanek do ogłoszenia upadłości,
  • przedłożenie uproszczonego planu naprawczego obejmującego jeden rok, uprawdopodobniającego poprawę kondycji finansowej przedsiębiorcy w przypadku przedsiębiorców zamierzających korzystać z rozwiązań ustawy dłużej niż 6 miesięcy.

Zobacz: W Polsce jest za mało mieszkań


Po zawarciu umowy przez marszałka województwa z przedsiębiorcą, środki na świadczenia przekazywane  będą na rachunek przedsiębiorcy, który zobowiązany zostanie do niezwłocznej wypłaty ich pracownikom oraz odprowadzenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przedsiębiorca, który zawarł umowę o wypłatę świadczeń nie będzie mógł wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika:

  • w okresie lub w okresach pobierania przez pracownika świadczeń określonych w projekcie oraz
  • w okresie lub w okresach przypadających bezpośrednio po okresie lub okresach pobierania świadczeń - nie dłużej jednak niż przez łączny okres 3-ech miesięcy.

REKLAMA

Na co należy zwrócić uwagę, projektodawca nowych regulacji stworzył możliwość sięgnięcia po zawarte w ustawie rozwiązania pomocowe w przypadku wystąpienia spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego o rozmiarach powodujących konieczność zastosowania szczególnych rozwiązań na rzecz ochrony miejsc pracy.

W przypadku zaistnienia takiej niekorzystnej sytuacji Rada Ministrów będzie mogła, w drodze rozporządzenia, na podstawie wniosku przekazanego Prezesowi Rady Ministrów przez ministra właściwego ds. pracy, w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki:

  • uruchomić pomoc przedsiębiorcom w danym roku
  • określić kwotę łączną pomocy, finansowanej ze środków FGŚP
  • określić okres stosowania pomocy

Po wyrażonych wstępnie przez uczestników posiedzenia uwagach do przedłożonego przez stronę rządową Projektu podjęto decyzję o skierowaniu go w trybie pilnym do prac na forum połączonych Zespołów problemowych TK: ds. polityki gospodarczej i rynku pracy oraz ds. prawa pracy i układów zbiorowych.

Zobacz: Jak utrzymać zatrudnienie w firmach?

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA