Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza
REKLAMA
REKLAMA
Centralny Wykaz Ubezpieczonych NFZ
Od 1 stycznia 2013 roku pacjent, aby potwierdzić swoje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, nie będzie potrzebował druku ZUS RMUA wystawionego przez pracodawcę. Pracownik będzie mógł skorzystać z opieki medycznej po okazaniu dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Dokumentem tym może być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport.
REKLAMA
Na podstawie numeru PESEL będzie możliwość sprawdzenia pracownika w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia.
Druk ZUS RMUA
Druk ZUS RMUA nie będzie trzeba wystawiać pracownikowi co miesiąc. Przedsiębiorca będzie mógł robić to jedynie raz w roku, chyba że na wniosek pracownika. Co więcej jeżeli ubezpieczony wyrazi na to zgodę będzie mógł otrzymywać druk ZUS RMUA w formie elektronicznej.
Gdy system nie potwierdzi prawa do opieki medycznej…
W przypadku, gdy system wykaże, że pracownikowi nie przysługuje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, pracownik będzie mógł skorzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej, jeżeli przedstawi inny dokument potwierdzający to prawo np. druk ZUS RMUA lub złoży specjalne oświadczenie wskazujące podstawę prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej.
Zobacz: ZUS RMUA tylko raz do roku
Składane oświadczenie musi przede wszystkim zawierać zwrot o treści: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”. Oprócz tego oświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy.
Stan zagrożenia zdrowia
W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, jest obowiązana do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia oświadczenia, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, a jeżeli świadczenie to jest udzielane w oddziale szpitalnym, w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej – pod rygorem obciążenia pacjenta kosztami udzielonych mu świadczeń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.