REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmieniła się definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Za taką osobę uważa się obecnie m.in. osobę prowadzącą publiczną szkołę lub placówkę. Tym samym osoby te są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach właściwych dla osób prowadzących działalność. Ponadto od nowego roku obowiązują nowe zasady ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych

Od 1 stycznia 2014 r. katalog osób uznawanych za osoby prowadzące działalność gospodarczą został rozszerzony o osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oraz ich zespoły i osoby prowadzące publiczne oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego.

REKLAMA

W związku z tym obecnie za osoby prowadzące pozarolniczą działalność należy uznać:

● osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

● twórcę i artystę,

● osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

– z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

● osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Od 1 stycznia 2014 r. osoba prowadząca publiczną szkołę, placówkę lub ich zespół oraz osoba prowadząca publiczne lub niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Maksymalna podstawa wymiaru składek

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmienił się także sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie (np. chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą). Do 31 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegały dobrowolnie, nie mogła przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszanego dla celów emerytalnych) w poprzednim kwartale. Tak ustalona kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obowiązywała od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres 3 miesięcy. W konsekwencji kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmieniała się co 3 miesiące (w grudniu 2013 r. wynosiła 9129,30 zł).

Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na 2014 r. obowiązuje ubezpieczonych przez cały rok i jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł


Tylko nowe wzory dokumentów i nowe kody

REKLAMA

Od 1 listopada 2013 r. weszły w życie nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych i nowe kody tytułu ubezpieczenia. Jednocześnie płatnicy składek mieli prawo posługiwać się dotychczasowymi wzorami dokumentów (tj. ZUS ZUA, ZUS ZCNA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS DRA, ZUS ZSWA) aż do czasu wyczerpania ich zapasu, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r. Do końca grudnia 2013 r. płatnicy składek mogli również posługiwać się oprogramowaniem zawierającym dotychczasowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych. Posługując się dotychczasowymi wzorami dokumentów, czy też dotychczasowym oprogramowaniem, płatnicy składek mieli obowiązek wykorzystywać kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do 31 października 2013 r.

Adam W. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tego też względu uprawniony jest do składania w ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu pisemnego. Mimo że od 1 listopada 2013 r. uległy zmianie wzory dokumentów ubezpieczeniowych, Adam W. nadal posługiwał się ich dotychczasowymi wzorami i obowiązującymi przed tym dniem kodami. Począwszy od 1 stycznia 2014 r. Adam W. ma obowiązek posługiwać się już nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych i nowymi kodami.

Od 1 stycznia 2014 r. płatnicy składek muszą posługiwać się tylko nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Od 1 kwietnia nowe kody tytułu ubezpieczenia

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie od 1 kwietnia 2014 r. nowych kodów tytułu ubezpieczenia (26 00, 26 01, 27 00, 27 01) dla osób pobierających emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zamieszkałych w Polsce oraz w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim EFTA.

Kody te będą oznaczały odpowiednio:

● 26 00 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 26 01 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),

● 27 00 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 27 01 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Założenie firmy będzie łatwiejsze

PIOTR KOSTRZEWA

ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych


PODSTAWA PRAWNA:

● art. 8 ust. 6 i art. 20 ust. 3 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2013 r. poz. 1442, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 983),

● § 4, załącznik nr 1–5, załącznik nr 12–15, załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1101).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA