reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zmieniła się definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Za taką osobę uważa się obecnie m.in. osobę prowadzącą publiczną szkołę lub placówkę. Tym samym osoby te są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach właściwych dla osób prowadzących działalność. Ponadto od nowego roku obowiązują nowe zasady ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych

Od 1 stycznia 2014 r. katalog osób uznawanych za osoby prowadzące działalność gospodarczą został rozszerzony o osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oraz ich zespoły i osoby prowadzące publiczne oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego.

W związku z tym obecnie za osoby prowadzące pozarolniczą działalność należy uznać:

● osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

● twórcę i artystę,

● osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

– w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

– z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

● osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Od 1 stycznia 2014 r. osoba prowadząca publiczną szkołę, placówkę lub ich zespół oraz osoba prowadząca publiczne lub niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Maksymalna podstawa wymiaru składek

Od 1 stycznia 2014 r. zmienił się także sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie (np. chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą). Do 31 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegały dobrowolnie, nie mogła przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszanego dla celów emerytalnych) w poprzednim kwartale. Tak ustalona kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obowiązywała od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres 3 miesięcy. W konsekwencji kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmieniała się co 3 miesiące (w grudniu 2013 r. wynosiła 9129,30 zł).

Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na 2014 r. obowiązuje ubezpieczonych przez cały rok i jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama