REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmieniła się definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Za taką osobę uważa się obecnie m.in. osobę prowadzącą publiczną szkołę lub placówkę. Tym samym osoby te są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach właściwych dla osób prowadzących działalność. Ponadto od nowego roku obowiązują nowe zasady ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych

Od 1 stycznia 2014 r. katalog osób uznawanych za osoby prowadzące działalność gospodarczą został rozszerzony o osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oraz ich zespoły i osoby prowadzące publiczne oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego.

REKLAMA

W związku z tym obecnie za osoby prowadzące pozarolniczą działalność należy uznać:

● osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

● twórcę i artystę,

● osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

– z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

● osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Od 1 stycznia 2014 r. osoba prowadząca publiczną szkołę, placówkę lub ich zespół oraz osoba prowadząca publiczne lub niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Maksymalna podstawa wymiaru składek

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmienił się także sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie (np. chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą). Do 31 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegały dobrowolnie, nie mogła przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszanego dla celów emerytalnych) w poprzednim kwartale. Tak ustalona kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obowiązywała od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres 3 miesięcy. W konsekwencji kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmieniała się co 3 miesiące (w grudniu 2013 r. wynosiła 9129,30 zł).

Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na 2014 r. obowiązuje ubezpieczonych przez cały rok i jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł


Tylko nowe wzory dokumentów i nowe kody

REKLAMA

Od 1 listopada 2013 r. weszły w życie nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych i nowe kody tytułu ubezpieczenia. Jednocześnie płatnicy składek mieli prawo posługiwać się dotychczasowymi wzorami dokumentów (tj. ZUS ZUA, ZUS ZCNA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS DRA, ZUS ZSWA) aż do czasu wyczerpania ich zapasu, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r. Do końca grudnia 2013 r. płatnicy składek mogli również posługiwać się oprogramowaniem zawierającym dotychczasowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych. Posługując się dotychczasowymi wzorami dokumentów, czy też dotychczasowym oprogramowaniem, płatnicy składek mieli obowiązek wykorzystywać kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do 31 października 2013 r.

Adam W. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tego też względu uprawniony jest do składania w ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu pisemnego. Mimo że od 1 listopada 2013 r. uległy zmianie wzory dokumentów ubezpieczeniowych, Adam W. nadal posługiwał się ich dotychczasowymi wzorami i obowiązującymi przed tym dniem kodami. Począwszy od 1 stycznia 2014 r. Adam W. ma obowiązek posługiwać się już nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych i nowymi kodami.

Od 1 stycznia 2014 r. płatnicy składek muszą posługiwać się tylko nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Od 1 kwietnia nowe kody tytułu ubezpieczenia

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie od 1 kwietnia 2014 r. nowych kodów tytułu ubezpieczenia (26 00, 26 01, 27 00, 27 01) dla osób pobierających emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zamieszkałych w Polsce oraz w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim EFTA.

Kody te będą oznaczały odpowiednio:

● 26 00 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 26 01 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),

● 27 00 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 27 01 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Założenie firmy będzie łatwiejsze

PIOTR KOSTRZEWA

ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych


PODSTAWA PRAWNA:

● art. 8 ust. 6 i art. 20 ust. 3 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2013 r. poz. 1442, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 983),

● § 4, załącznik nr 1–5, załącznik nr 12–15, załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1101).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA