Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Od 1 stycznia 2014 r. katalog osób uznawanych za osoby prowadzące działalność gospodarczą został rozszerzony o osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oraz ich zespoły i osoby prowadzące publiczne oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego.
REKLAMA
W związku z tym obecnie za osoby prowadzące pozarolniczą działalność należy uznać:
● osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
● twórcę i artystę,
● osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
– w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
– z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
● osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Od 1 stycznia 2014 r. osoba prowadząca publiczną szkołę, placówkę lub ich zespół oraz osoba prowadząca publiczne lub niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.
Maksymalna podstawa wymiaru składek
REKLAMA
Od 1 stycznia 2014 r. zmienił się także sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie (np. chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą). Do 31 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegały dobrowolnie, nie mogła przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszanego dla celów emerytalnych) w poprzednim kwartale. Tak ustalona kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obowiązywała od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres 3 miesięcy. W konsekwencji kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmieniała się co 3 miesiące (w grudniu 2013 r. wynosiła 9129,30 zł).
Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na 2014 r. obowiązuje ubezpieczonych przez cały rok i jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł
Tylko nowe wzory dokumentów i nowe kody
REKLAMA
Od 1 listopada 2013 r. weszły w życie nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych i nowe kody tytułu ubezpieczenia. Jednocześnie płatnicy składek mieli prawo posługiwać się dotychczasowymi wzorami dokumentów (tj. ZUS ZUA, ZUS ZCNA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS DRA, ZUS ZSWA) aż do czasu wyczerpania ich zapasu, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r. Do końca grudnia 2013 r. płatnicy składek mogli również posługiwać się oprogramowaniem zawierającym dotychczasowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych. Posługując się dotychczasowymi wzorami dokumentów, czy też dotychczasowym oprogramowaniem, płatnicy składek mieli obowiązek wykorzystywać kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do 31 października 2013 r.
Adam W. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tego też względu uprawniony jest do składania w ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu pisemnego. Mimo że od 1 listopada 2013 r. uległy zmianie wzory dokumentów ubezpieczeniowych, Adam W. nadal posługiwał się ich dotychczasowymi wzorami i obowiązującymi przed tym dniem kodami. Począwszy od 1 stycznia 2014 r. Adam W. ma obowiązek posługiwać się już nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych i nowymi kodami.
Od 1 stycznia 2014 r. płatnicy składek muszą posługiwać się tylko nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych.
Wyższe składki ZUS w 2014 roku
Od 1 kwietnia nowe kody tytułu ubezpieczenia
Inną ważną zmianą jest wprowadzenie od 1 kwietnia 2014 r. nowych kodów tytułu ubezpieczenia (26 00, 26 01, 27 00, 27 01) dla osób pobierających emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zamieszkałych w Polsce oraz w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim EFTA.
Kody te będą oznaczały odpowiednio:
● 26 00 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,
● 26 01 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
● 27 00 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,
● 27 01 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Założenie firmy będzie łatwiejsze
PIOTR KOSTRZEWA
ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 8 ust. 6 i art. 20 ust. 3 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2013 r. poz. 1442, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 983),
● § 4, załącznik nr 1–5, załącznik nr 12–15, załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1101).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.