REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmieniła się definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Za taką osobę uważa się obecnie m.in. osobę prowadzącą publiczną szkołę lub placówkę. Tym samym osoby te są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach właściwych dla osób prowadzących działalność. Ponadto od nowego roku obowiązują nowe zasady ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych

Od 1 stycznia 2014 r. katalog osób uznawanych za osoby prowadzące działalność gospodarczą został rozszerzony o osoby prowadzące publiczne szkoły i placówki oraz ich zespoły i osoby prowadzące publiczne oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego.

REKLAMA

W związku z tym obecnie za osoby prowadzące pozarolniczą działalność należy uznać:

● osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

● twórcę i artystę,

● osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

– z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

● wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

● osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Od 1 stycznia 2014 r. osoba prowadząca publiczną szkołę, placówkę lub ich zespół oraz osoba prowadząca publiczne lub niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach określonych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Maksymalna podstawa wymiaru składek

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. zmienił się także sposób ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie (np. chałupnicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą). Do 31 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegały dobrowolnie, nie mogła przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszanego dla celów emerytalnych) w poprzednim kwartale. Tak ustalona kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe obowiązywała od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres 3 miesięcy. W konsekwencji kwota maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmieniała się co 3 miesiące (w grudniu 2013 r. wynosiła 9129,30 zł).

Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na 2014 r. obowiązuje ubezpieczonych przez cały rok i jest ogłaszana przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia ogłoszenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł


Tylko nowe wzory dokumentów i nowe kody

REKLAMA

Od 1 listopada 2013 r. weszły w życie nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych i nowe kody tytułu ubezpieczenia. Jednocześnie płatnicy składek mieli prawo posługiwać się dotychczasowymi wzorami dokumentów (tj. ZUS ZUA, ZUS ZCNA, ZUS ZZA, ZUS ZIUA, ZUS ZWUA, ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS DRA, ZUS ZSWA) aż do czasu wyczerpania ich zapasu, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r. Do końca grudnia 2013 r. płatnicy składek mogli również posługiwać się oprogramowaniem zawierającym dotychczasowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych. Posługując się dotychczasowymi wzorami dokumentów, czy też dotychczasowym oprogramowaniem, płatnicy składek mieli obowiązek wykorzystywać kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do 31 października 2013 r.

Adam W. prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tego też względu uprawniony jest do składania w ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu pisemnego. Mimo że od 1 listopada 2013 r. uległy zmianie wzory dokumentów ubezpieczeniowych, Adam W. nadal posługiwał się ich dotychczasowymi wzorami i obowiązującymi przed tym dniem kodami. Począwszy od 1 stycznia 2014 r. Adam W. ma obowiązek posługiwać się już nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych i nowymi kodami.

Od 1 stycznia 2014 r. płatnicy składek muszą posługiwać się tylko nowymi wzorami dokumentów ubezpieczeniowych.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Od 1 kwietnia nowe kody tytułu ubezpieczenia

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie od 1 kwietnia 2014 r. nowych kodów tytułu ubezpieczenia (26 00, 26 01, 27 00, 27 01) dla osób pobierających emeryturę pomostową i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zamieszkałych w Polsce oraz w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim EFTA.

Kody te będą oznaczały odpowiednio:

● 26 00 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 26 01 – osobę pobierającą nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),

● 27 00 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w Rzeczypospolitej Polskiej,

● 27 01 – osobę pobierającą emeryturę pomostową zamieszkałą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Założenie firmy będzie łatwiejsze

PIOTR KOSTRZEWA

ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych


PODSTAWA PRAWNA:

● art. 8 ust. 6 i art. 20 ust. 3 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2013 r. poz. 1442, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 983),

● § 4, załącznik nr 1–5, załącznik nr 12–15, załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1101).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA