Kategorie

Urlopy wychowawcze od września 2013

ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Urlopy wychowawcze od września 2013
Zgodnie z ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. 2013 poz.983 - z dniem 1 września 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopów wychowawczych.

Główne zmiany, które zostały wprowadzone nowymi przepisami to, m.in.:

 • nowe zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopach wychowawczych;
 • możliwość korzystania z urlopów wychowawczych także przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności oraz osoby, które wykonywały pracę na podstawie umów agencyjnych, umów zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. 

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe - podstawa wymiaru składek

Reklama

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowić ma kwotę 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Dodatkowym warunkiem jest to, że tak ustalona podstawa nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy i nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa wymiaru składek nie może być zatem:

 • wyższa niż 2 227,80 zł (czyli 60% z 3713 zł) - zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2012 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P.poz. 1018);
 • niższa niż 1 200,00 zł (czyli 75% z 1600,00 zł) - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2012 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia za pracę w 2013 r.(Dz.U. z 2012 r. poz. 1026).

Ubezpieczenie zdrowotne - podstawa wymiaru składek

Reklama

Od 1 września 2013 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Zasiłek ten to 520,00 zł i właśnie tyle będzie wynosiła podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne od września 2013 r. , - zatem sama kwota nie uległa zmianie.

Zgodnie z ustawą, teraz również osoby zatrudnione na umowie zlecenia oraz prowadzące własną działalność gospodarczą, które sprawują opiekę nad dziećmi, w przypadku urlopu wychowawczego będą mogły korzystać z takich samych rozwiązań, jak do tej pory pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Minimum 6 miesięcy stażu ubezpieczeniowego daje przedsiębiorcy oraz zleceniobiorcy składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez budżet państwa. Maksymalny okres opłacania składek przez państwo to:

 • 3 lata - jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia ( do tej pory było do 4 roku życia ),
 • 6 lat - w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki opiekuna, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Urlopy wychowawcze (umowa o pracę, działalność gospodarcza, osoba współpracująca oraz umowie zlecenia)

Urlop wychowawczy przy umowie o pracę

W tym przypadku nie ma zmian i podstawa opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustalana jest w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Oczywiście w przypadku, gdy stanowiło ono podstawę wymiaru składki chorobowej.

 • Podstawa nie może być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno- rentowych, zatem: 2227,80 zł;
 • Podstawa nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, zatem: 1200, 00 zł.
 • Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne to 520,00 zł.

Ważne: W przypadku, gdy pracownik miał ustaloną podstawę od której będą opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przed wrześniem 2013 r, a po zmianie przepisów mieści się ona pomiędzy górną (2227,80 zł) a dolną (1200,00 zł) granicą, podstawa nie jest ustalana na nowo.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy z własną działalnością gospodarczą

Aby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe była finansowana przez państwo do końca 2013 r., wymagane są:

 • minimum 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy przedsiębiorcy;
 • zamknięcie lub zawieszenie działalności gospodarczej (art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz. U. z 2013 r. poz. 672 i 675).

W takim przypadku podstawa wymiaru składek wynosi 2227,80 zł.

Podstawa na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 520,00 zł.

Urlop wychowawczy dla osoby współpracującej

Dla skorzystania z urlopu wychowawczego również w tym przypadku wymogiem jest:

 • minimum 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy;
 • wyrejestrowanie z ubezpieczeń.

Podstawa naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne odbywa się tak samo jak dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Urlop wychowawczy dla osoby zatrudnionej na umowę zlecenia

Dla skorzystania z urlopu wychowawczego wymogiem jest:

 • minimum 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy;
 • wyrejestrowanie z ubezpieczeń.

Podstawą naliczania składki na emerytalne i rentowe jest średnia z 6 miesięcy i do końca 2013 r. nie może być ona niższa niż 1200,00 zł ani wyższa niż 2227,80 zł.

Podstawą na ubezpieczenie zdrowotne jest 520,00 zł.

Jakie są zasady finansowania składek?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne za osoby przebywające na urlopach wychowawczych finansowane są budżetu państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które chcą skorzystać z urlopu wychowawczego powinny złożyć do ZUS stosowny wniosek, którego druk można pobrać na stronie internetowej ZUS (zus.pl).


Co powinien zawierać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Wniosek o urlop wypoczynkowy składany do ZUS powinien zawierać:

 • imię i nazwisko osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem oraz jej numer PESEL, a w razie gdy nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
 • miejsce zamieszkania;
 • dzień rozpoczęcia sprawowania opieki nad dzieckiem;
 • dzień zakończenia sprawowania opieki nad dzieckiem;
 • imię i nazwisko dziecka oraz datę jego urodzenia;
 • informację o ostatnim okresie ubezpieczenia;
 • informację o korzystaniu lub niekorzystaniu przez drugiego opiekuna z uprawnień określonych w art. 6 ust. 1 pkt 19 lub art. 6a ust. 1 lub art. 6b ust. 1 ustawy o sus.

Na podstawie otrzymanego oświadczenia ZUS, dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz wyrejestrowania, kiedy zakończy się urlop wychowawczy. Do obowiązków ZUS należy również comiesięczne przygotowywanie dokumentów rozliczeniowych za zgłoszone osoby w terminie do 15 dnia następnego miesiąca. Dokumenty te służą jako podstawa do pokrywania składek ze środków budżetu państwa.

Staż ubezpieczeniowy krótszy niż 6 miesięcy - co wtedy?

Ustawa mówi, że osoby, które nie są ubezpieczone lub osoby, których staż ubezpieczeniowy trwał krócej niż 6 miesięcy, również mogą liczyć na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Budżet państwa opłaca za takie osoby tylko składkę na ubezpieczenie emerytalne. Nie mogą one zatem liczyć na opiekę zdrowotną w ramach  NFZ, ani nie są chronione w przypadku niezdolności do pracy.

Podstawa wymiaru składek wynosi tutaj 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.