REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa 2014 - obowiązki podatkowe na gruncie VAT

Sprzedaż wysyłkowa 2014
Sprzedaż wysyłkowa 2014
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług od stycznia 2014 r. wprowadza drastyczne zmiany w zakresie zasad określania momentu powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT. Ma to duże znaczenie dla sprzedaży wysyłkowej, gdyż od nowego roku znika przepis szczególny dotyczący sposobu rozliczania tak zwanej sprzedaży internetowej. Obecnie, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z płatnością za zaliczeniem pocztowym (za pobraniem) obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania zapłaty. Rok 2014 przyniesie w tym zakresie istotne zmiany.

Obowiązek podatkowy

Do tej pory obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Od 2014 r. generalną granicą będzie moment dokonania dostawy lub wykonania usługi. Istotny będzie zatem nie sam fakt wydania towarów, ale dostarczenia ich odbiorcy, gdyż to w chwili dostawy powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Do końca 2013 r. przy sprzedaży wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym zastosowanie ma art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym momentem powstania obowiązku podatkowego jest moment otrzymania zapłaty, a więc otrzymanie należności od firmy kurierskiej czy poczty, pobierającej płatność od klienta. Przy czym za moment otrzymania zapłaty (przedpłaty) w obrocie bezgotówkowym uważa się datę wpływu pieniędzy na rachunek bankowy sprzedawcy. Nie ma w tym wypadku znaczenia ani termin wydania towaru kurierowi, ani data przekazania towaru przez kuriera odbiorcy.

Od stycznia przyszłego roku będzie również przy sprzedaży wysyłkowej będzie obowiązywała wspomniana wcześniej nowa zasada ogólna. Nie będzie miał już zastosowania przepis szczególny, czyli odnoszący się do momentu otrzymania zapłaty. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy sprzedaży wysyłkowej będzie powstawał w momencie dostarczenia towaru do odbiorcy, bądź jeśli płatność nastąpiła wcześniej (np. zaliczka) - w momencie otrzymania zapłaty.

VAT 2014 - koniec zwolnienia od towarów używanych

Śledzenie przesyłki

W przypadku wysyłki towaru z płatnością “za pobraniem” konieczne więc będzie każdorazowe ustalanie momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli badanie, kiedy przy danej przesyłce miała miejsce dostawa towaru do odbiorcy, a więc w praktyce - przekazanie towaru przez kuriera/listonosza klientowi. Oznacza to swoiste śledzenie wędrówki przesyłki, w celu ustalenia prawidłowego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, od 1 stycznia 2014 roku istotne będzie właściwe dokumentowanie transakcji również przez firmy kurierskie i pocztę, tak, aby możliwe było prawidłowe i terminowe przekazywanie dostawcy potwierdzeń odnośnie tego, kiedy dostarczono towar nabywcy. Moment ten będzie bowiem determinował powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Podsumowując, od nowego roku podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku w okresie w którym:

  • dokonał dostawy towarów lub

otrzymał zapłatę, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek etc. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Wcześniejsze wystawianie faktur już w 2014 roku - za i przeciw

Autor: Beata Kostrzycka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA