reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zawieszenie działalności małej firmy

Zawieszenie działalności małej firmy

Zawieszenie działalności to opcja, z której może skorzystać przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Zawiesić działalność można na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Uwaga: nie można tego dokonać z datą wsteczną.

Zawieszenie działalności

Pamiętajmy, że nie dla każdej formy prowadzenia działalności jest to instrument dostępny. Mogą z niego skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub członkowie spółki cywilnej czy partnerskiej (przy czym zawieszenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy wniosek złożą wszyscy wspólnicy). Prawa do zawieszenia działalności nie mają natomiast np. osoby prowadzące jednoosobową spółkę z o.o.

Co daje zawieszenie działalności? Przede wszystkim możliwość ograniczenia kosztów oraz czasu potrzebnego na formalne czynności związane z prowadzeniem firmy. Na czas zawieszenia przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS (chociaż trzeba pamiętać, że wiąże się to z utratą praw do ubezpieczenia zdrowotnego – warto więc w tym okresie podpisać z ZUS umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym), zaliczek na podatek dochodowy, zryczałtowanego podatku, nie musi też wypełniać deklaracji VAT.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Powodem uzasadniającym zawieszenie działalności często jest sytuacja, gdy przedsiębiorca uzyskuje mniejsze, niż zakładał, wpływy ze swojej działalności lub też sezonowość prowadzonego przez niego biznesu. To również dobre rozwiązanie w różnych życiowych sytuacjach, takich jak choroba czy wyjazd za granicę.

Trzeba przy tym pamiętać, że zawieszenie działalności nie oznacza zupełnego braku obowiązków związanych z prowadzeniem firmy – od należności, które wpłynęły po dacie zawieszenia, nadal trzeba płacić należne podatki, trzeba też liczyć się z możliwością kontroli z urzędu skarbowego (o tym, jakie prawa i obowiązki ma firma w zawieszeniu, więcej w ramce).

Jak zawiesić działalność? Podobnie jak w przypadku zakładania działalności gospodarczej trzeba złożyć wniosek w CEIDG – na tym samym formularzu, co w przypadku zakładania lub kończenia działalności. Można to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo elektronicznie (tu trzeba pamiętać o potwierdzeniu tożsamości osoby składającej wniosek – za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu e-PUAP). Oprócz tego istnieją możliwości złożenia takiego wniosku listownie lub przez pełnomocnika, z tym że związane to jest z dodatkowymi wymaganiami – np. notarialnym poświadczeniem podpisu w przypadku trybu korespondencyjnego, z opłatą za pełnomocnictwo w sytuacji, gdy pełnomocnikiem nie jest osoba należąca do najbliższej rodziny.

Przychody w czasie zawieszenia działalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama