REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Jarosław Krasnodęmbski
Poradnik. Jak krok po kroku zwolnić pracownika?
Poradnik. Jak krok po kroku zwolnić pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Krok pierwszy – ochrona przed wypowiedzeniem

Pierwszym krokiem jaki należy dokonać to sprawdzić czy pracownik nie jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Kogo nie można zwolnić?

1.  Kobieta w ciąży i pracownik na urlopie macierzyńskim

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie mogą zostać zwolnione z pracy. Możliwe jest jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy. Wypowiedzenie definitywne może mieć miejsce tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zobacz: Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

2.  Urlop wychowawczy

Nie ma możliwości zwolnienia pracownika będącego na urlopie wychowawczym. Ochrona przed zwolnieniem trwa od złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia. Wypowiedzenie definitywne może mieć jednak miejsce w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Zobacz: Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

3. Wiek przedemerytalny

Ochrona przedemerytalna. Nie można zwolnic pracownika będącego 4 lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego, jeżeli przebyty staż gwarantuje pracownikowi nabycie emerytury wraz z tym wiekiem. Zwolnienie jest dopuszczalne w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy oraz w przypadku uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w razie zwolnień grupowych lub zwolnień indywidualnych z winy pracodawcy, wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania pracy lub niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

4.  Urlop lub absencja

Nie można zwolnić pracownika w czasie urlopu lub usprawiedliwionej nieobecności. Nie ma możliwości w tych okresach złożenia wypowiedzenia zmieniającego ani definitywnego. Jednak wypowiedzenie definitywne jest możliwe, o ile pracownikowi udzielono urlopu na co najmniej 3 miesiące lub upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Możliwe jest wypowiedzenie zmieniające w czasie zwolnień grupowych lub z winy pracodawcy.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę


Krok drugi – przeprowadzenie konsultacji związkowej

Jeżeli pracownik wytypowany do zwolnienia nie podlega ochronie przed zwolnieniem, opisanej w kroku pierwszym, należy skonsultować zamiar zwolnienia pracownika z działającą w zakładzie organizacja związkową, której pracownik jest członkiem lub która reprezentuje pracownika. Jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje organizacja związkowa, krok ten jest pomijany.

Zobacz: Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Konsultuje się wyłącznie wypowiadanie umów na czas nieokreślony.

Po wystąpieniu pracownika do organizacji związkowej, organizacja ta ma 5 dni na przedstawienie swojej opinii na temat wypowiedzenia umowy o pracę. Co ważne pracodawca nie jest związany wynikiem konsultacji związkowej.

Zobacz: Konsultacje zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi


Krok trzeci – sporządzenie wypowiedzenia o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać sporządzone w formie pisemnej.

Musi ono zawierać przyczynę zwolnienia, jeżeli pracodawca wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Co więcej w wypowiedzeniu umowy o pracę powinno znaleźć się pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych.

BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia

BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony


Krok czwarty – wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

Przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę warto upewnić się, czy pracownik stawił się w pracy i czy podpisał listę obecności. Ma to na celu uzyskanie dowodu, że w danym dniu pracownik przystąpił do pracy, a nie np. jest na zwolnieniu. Działanie takie uchroni pracodawcę przed oskarżeniami, że wręczył wypowiedzenie w dniu, którym nie było pracownika w pracy.

Aby wręczyć wypowiedzenie pracodawca powinien wezwać pracownika. Wypowiedzenie powinno zostać złożone z udziałem co najmniej dwóch innych osób. Świadkowie są potrzebni w celach dowodowych, w przypadku gdyby pracownik nie przyjął wypowiedzenia. Świadkami mogą być osoby upoważnione do przetwarzania danych osobowych zwalnianego pracownika.

W przypadku odmowy przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę, należy sporządzić notatkę służbową na okoliczność złożenia wypowiedzenia o pracę.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA