Krok pierwszy – ochrona przed wypowiedzeniem
Pierwszym krokiem jaki należy dokonać to sprawdzić czy pracownik nie jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.
Porozmawiaj o tym naszym FORUM!
reklama
reklama
Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?
Kogo nie można zwolnić?
1. Kobieta w ciąży i pracownik na urlopie macierzyńskim
Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie mogą zostać zwolnione z pracy. Możliwe jest jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy. Wypowiedzenie definitywne może mieć miejsce tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Zobacz: Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?
2. Urlop wychowawczy
Nie ma możliwości zwolnienia pracownika będącego na urlopie wychowawczym. Ochrona przed zwolnieniem trwa od złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia. Wypowiedzenie definitywne może mieć jednak miejsce w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.
Zobacz: Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy
3. Wiek przedemerytalny
Ochrona przedemerytalna. Nie można zwolnic pracownika będącego 4 lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego, jeżeli przebyty staż gwarantuje pracownikowi nabycie emerytury wraz z tym wiekiem. Zwolnienie jest dopuszczalne w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy oraz w przypadku uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w razie zwolnień grupowych lub zwolnień indywidualnych z winy pracodawcy, wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania pracy lub niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.
Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?
4. Urlop lub absencja
Nie można zwolnić pracownika w czasie urlopu lub usprawiedliwionej nieobecności. Nie ma możliwości w tych okresach złożenia wypowiedzenia zmieniającego ani definitywnego. Jednak wypowiedzenie definitywne jest możliwe, o ile pracownikowi udzielono urlopu na co najmniej 3 miesiące lub upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Możliwe jest wypowiedzenie zmieniające w czasie zwolnień grupowych lub z winy pracodawcy.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę