REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Jarosław Krasnodęmbski
Poradnik. Jak krok po kroku zwolnić pracownika?
Poradnik. Jak krok po kroku zwolnić pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Krok pierwszy – ochrona przed wypowiedzeniem

Pierwszym krokiem jaki należy dokonać to sprawdzić czy pracownik nie jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Kogo nie można zwolnić?

1.  Kobieta w ciąży i pracownik na urlopie macierzyńskim

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie mogą zostać zwolnione z pracy. Możliwe jest jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy. Wypowiedzenie definitywne może mieć miejsce tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zobacz: Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

2.  Urlop wychowawczy

Nie ma możliwości zwolnienia pracownika będącego na urlopie wychowawczym. Ochrona przed zwolnieniem trwa od złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia. Wypowiedzenie definitywne może mieć jednak miejsce w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Zobacz: Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

3. Wiek przedemerytalny

Ochrona przedemerytalna. Nie można zwolnic pracownika będącego 4 lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego, jeżeli przebyty staż gwarantuje pracownikowi nabycie emerytury wraz z tym wiekiem. Zwolnienie jest dopuszczalne w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy oraz w przypadku uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w razie zwolnień grupowych lub zwolnień indywidualnych z winy pracodawcy, wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania pracy lub niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

4.  Urlop lub absencja

Nie można zwolnić pracownika w czasie urlopu lub usprawiedliwionej nieobecności. Nie ma możliwości w tych okresach złożenia wypowiedzenia zmieniającego ani definitywnego. Jednak wypowiedzenie definitywne jest możliwe, o ile pracownikowi udzielono urlopu na co najmniej 3 miesiące lub upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Możliwe jest wypowiedzenie zmieniające w czasie zwolnień grupowych lub z winy pracodawcy.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę


Krok drugi – przeprowadzenie konsultacji związkowej

Jeżeli pracownik wytypowany do zwolnienia nie podlega ochronie przed zwolnieniem, opisanej w kroku pierwszym, należy skonsultować zamiar zwolnienia pracownika z działającą w zakładzie organizacja związkową, której pracownik jest członkiem lub która reprezentuje pracownika. Jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje organizacja związkowa, krok ten jest pomijany.

Zobacz: Związkowa kontrola rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Konsultuje się wyłącznie wypowiadanie umów na czas nieokreślony.

Po wystąpieniu pracownika do organizacji związkowej, organizacja ta ma 5 dni na przedstawienie swojej opinii na temat wypowiedzenia umowy o pracę. Co ważne pracodawca nie jest związany wynikiem konsultacji związkowej.

Zobacz: Konsultacje zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi


Krok trzeci – sporządzenie wypowiedzenia o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać sporządzone w formie pisemnej.

Musi ono zawierać przyczynę zwolnienia, jeżeli pracodawca wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Co więcej w wypowiedzeniu umowy o pracę powinno znaleźć się pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych.

BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia

BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony


Krok czwarty – wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

Przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę warto upewnić się, czy pracownik stawił się w pracy i czy podpisał listę obecności. Ma to na celu uzyskanie dowodu, że w danym dniu pracownik przystąpił do pracy, a nie np. jest na zwolnieniu. Działanie takie uchroni pracodawcę przed oskarżeniami, że wręczył wypowiedzenie w dniu, którym nie było pracownika w pracy.

Aby wręczyć wypowiedzenie pracodawca powinien wezwać pracownika. Wypowiedzenie powinno zostać złożone z udziałem co najmniej dwóch innych osób. Świadkowie są potrzebni w celach dowodowych, w przypadku gdyby pracownik nie przyjął wypowiedzenia. Świadkami mogą być osoby upoważnione do przetwarzania danych osobowych zwalnianego pracownika.

W przypadku odmowy przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę, należy sporządzić notatkę służbową na okoliczność złożenia wypowiedzenia o pracę.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA