reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Krok pierwszy – ochrona przed wypowiedzeniem

Pierwszym krokiem jaki należy dokonać to sprawdzić czy pracownik nie jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Kogo nie można zwolnić?

1.  Kobieta w ciąży i pracownik na urlopie macierzyńskim

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie mogą zostać zwolnione z pracy. Możliwe jest jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy. Wypowiedzenie definitywne może mieć miejsce tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zobacz: Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

2.  Urlop wychowawczy

Nie ma możliwości zwolnienia pracownika będącego na urlopie wychowawczym. Ochrona przed zwolnieniem trwa od złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia. Wypowiedzenie definitywne może mieć jednak miejsce w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Zobacz: Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

3. Wiek przedemerytalny

Ochrona przedemerytalna. Nie można zwolnic pracownika będącego 4 lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego, jeżeli przebyty staż gwarantuje pracownikowi nabycie emerytury wraz z tym wiekiem. Zwolnienie jest dopuszczalne w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy oraz w przypadku uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w razie zwolnień grupowych lub zwolnień indywidualnych z winy pracodawcy, wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania pracy lub niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

4.  Urlop lub absencja

Nie można zwolnić pracownika w czasie urlopu lub usprawiedliwionej nieobecności. Nie ma możliwości w tych okresach złożenia wypowiedzenia zmieniającego ani definitywnego. Jednak wypowiedzenie definitywne jest możliwe, o ile pracownikowi udzielono urlopu na co najmniej 3 miesiące lub upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Możliwe jest wypowiedzenie zmieniające w czasie zwolnień grupowych lub z winy pracodawcy.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama