REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Redakcja
urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy
urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

REKLAMA

REKLAMA

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym

Skorzystanie z urlopu wychowawczego przez przedsiębiorcę uwarunkowane jest co najmniej 6 miesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Po takim okresie nie ma przeszkód by z urlopu wychowawczego skorzystał również rodzic – przedsiębiorca. Okres sześciomiesięczny nie może być jednak przerwany i musi następować bezpośrednio przed skorzystaniem z uprawnienia.

REKLAMA

Możliwość taka jest jeszcze mało znana wśród przedsiębiorców. Istnieje ona dopiero od 1 września 2013 roku, kiedy to weszły w życie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Od tego dnia osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskały uprawnienie do opieki nad dzieckiem w postaci urlopu wychowawczego.

Składki społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są budżetu państwa.

Razem z właścicielami firm uprawnienie takie uzyskały osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Składki w czasie trwania urlopu wychowawczego

REKLAMA

Jak było już wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Przedsiębiorcy mają opłacane składki emerytalne od 60% przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

Ważne Składki opłacane są za czas urlopu wychowawczego przedsiębiorcy, w trakcie którego sprawuje on osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia.

W wyjątkowej sytuacji okres ten może zostać wydłużony do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki rodzica lub opiekuna.

Gdy przedsiębiorca nie ma wymaganego okresu ubezpieczeniowego trwającego 6 miesięcy, nie oznacza to, że nie ma możliwości przejścia na urlop wychowawczy. W takim przypadku ZUS zapłaci jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne. Przedsiębiorca traci prawo do opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia, prawo ochrony na wypadek wystąpienia niezdolności do pracy, a podstawa wymiaru składek wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc sytuacja bardzo nie korzystna dla przedsiębiorcy.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA