| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym

Skorzystanie z urlopu wychowawczego przez przedsiębiorcę uwarunkowane jest co najmniej 6 miesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Po takim okresie nie ma przeszkód by z urlopu wychowawczego skorzystał również rodzic – przedsiębiorca. Okres sześciomiesięczny nie może być jednak przerwany i musi następować bezpośrednio przed skorzystaniem z uprawnienia.

Możliwość taka jest jeszcze mało znana wśród przedsiębiorców. Istnieje ona dopiero od 1 września 2013 roku, kiedy to weszły w życie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Od tego dnia osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskały uprawnienie do opieki nad dzieckiem w postaci urlopu wychowawczego.

Składki społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są budżetu państwa.

Razem z właścicielami firm uprawnienie takie uzyskały osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Składki w czasie trwania urlopu wychowawczego

Jak było już wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Przedsiębiorcy mają opłacane składki emerytalne od 60% przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

Ważne Składki opłacane są za czas urlopu wychowawczego przedsiębiorcy, w trakcie którego sprawuje on osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia.

W wyjątkowej sytuacji okres ten może zostać wydłużony do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki rodzica lub opiekuna.

Gdy przedsiębiorca nie ma wymaganego okresu ubezpieczeniowego trwającego 6 miesięcy, nie oznacza to, że nie ma możliwości przejścia na urlop wychowawczy. W takim przypadku ZUS zapłaci jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne. Przedsiębiorca traci prawo do opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia, prawo ochrony na wypadek wystąpienia niezdolności do pracy, a podstawa wymiaru składek wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc sytuacja bardzo nie korzystna dla przedsiębiorcy.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »