reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym

Skorzystanie z urlopu wychowawczego przez przedsiębiorcę uwarunkowane jest co najmniej 6 miesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Po takim okresie nie ma przeszkód by z urlopu wychowawczego skorzystał również rodzic – przedsiębiorca. Okres sześciomiesięczny nie może być jednak przerwany i musi następować bezpośrednio przed skorzystaniem z uprawnienia.

Możliwość taka jest jeszcze mało znana wśród przedsiębiorców. Istnieje ona dopiero od 1 września 2013 roku, kiedy to weszły w życie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Od tego dnia osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskały uprawnienie do opieki nad dzieckiem w postaci urlopu wychowawczego.

Składki społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są budżetu państwa.

Razem z właścicielami firm uprawnienie takie uzyskały osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Składki w czasie trwania urlopu wychowawczego

Jak było już wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Przedsiębiorcy mają opłacane składki emerytalne od 60% przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

Ważne Składki opłacane są za czas urlopu wychowawczego przedsiębiorcy, w trakcie którego sprawuje on osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia.

W wyjątkowej sytuacji okres ten może zostać wydłużony do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki rodzica lub opiekuna.

Gdy przedsiębiorca nie ma wymaganego okresu ubezpieczeniowego trwającego 6 miesięcy, nie oznacza to, że nie ma możliwości przejścia na urlop wychowawczy. W takim przypadku ZUS zapłaci jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne. Przedsiębiorca traci prawo do opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia, prawo ochrony na wypadek wystąpienia niezdolności do pracy, a podstawa wymiaru składek wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc sytuacja bardzo nie korzystna dla przedsiębiorcy.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama