Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym
Skorzystanie z urlopu wychowawczego przez przedsiębiorcę uwarunkowane jest co najmniej 6 miesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Po takim okresie nie ma przeszkód by z urlopu wychowawczego skorzystał również rodzic – przedsiębiorca. Okres sześciomiesięczny nie może być jednak przerwany i musi następować bezpośrednio przed skorzystaniem z uprawnienia.
REKLAMA
Możliwość taka jest jeszcze mało znana wśród przedsiębiorców. Istnieje ona dopiero od 1 września 2013 roku, kiedy to weszły w życie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Od tego dnia osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskały uprawnienie do opieki nad dzieckiem w postaci urlopu wychowawczego.
Składki społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są budżetu państwa.
Razem z właścicielami firm uprawnienie takie uzyskały osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia.
Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.
Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym
Składki w czasie trwania urlopu wychowawczego
REKLAMA
Jak było już wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne za przedsiębiorcę przebywającego na urlopie wychowawczym opłacane są z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Przedsiębiorcy mają opłacane składki emerytalne od 60% przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.
Ważne Składki opłacane są za czas urlopu wychowawczego przedsiębiorcy, w trakcie którego sprawuje on osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia.
W wyjątkowej sytuacji okres ten może zostać wydłużony do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki rodzica lub opiekuna.
Gdy przedsiębiorca nie ma wymaganego okresu ubezpieczeniowego trwającego 6 miesięcy, nie oznacza to, że nie ma możliwości przejścia na urlop wychowawczy. W takim przypadku ZUS zapłaci jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne. Przedsiębiorca traci prawo do opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia, prawo ochrony na wypadek wystąpienia niezdolności do pracy, a podstawa wymiaru składek wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc sytuacja bardzo nie korzystna dla przedsiębiorcy.
Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące
Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.