Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z własnym ślubem. Jak ustalić wynagrodzenie za te dni?
REKLAMA
RADA
Pracownikowi mimo nieświadczenia pracy z powodu udzielonego urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie, które ustala się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki wynagrodzenia określone w zmiennej wysokości ustala się z miesiąca, w którym był wykorzystywany urlop okolicznościowy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
UZASADNIENIE
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia jedynie za pracę wykonaną przez pracownika (art. 80 k.p.). Tylko przepisy prawa mogą zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia, mimo że pracownik nie świadczył pracy. Do sytuacji tych zaliczamy m.in. urlop okolicznościowy.
Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy są określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy tego rozporządzenia określają, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a w jakich przypadkach zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy pracodawca powinien zastosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, pamiętając o wyłączeniu z podstawy wymiaru niektórych składników wynagrodzenia, np. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub określone osiągnięcie, wynagrodzenia chorobowego (§ 6 rozporządzenia urlopowego).
Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?
REKLAMA
W zależności od systemu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy, różny będzie sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego. W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się jedynie ze stałych elementów, wówczas składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym był na urlopie okolicznościowym. Składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie, jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).
Inaczej należy postąpić w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie określone w stawce akordowej, prowizyjnej bądź zadaniowej. Aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:
- ustalić zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego i je zsumować,
- określić liczbę godzin przepracowanych w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
- obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników wynagrodzenia – zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym miesiącu,
- ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ze zmiennych składników wynagrodzenia; w tym celu należy stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.
Przy ustalaniu stawki godzinowej ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia stosuje się odmienne zasady, tj. stałe składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego, natomiast zmienne składniki należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w danym miesiącu.
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym
PODSTAWA PRAWNA:
- § 4 ust. 2, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289; ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292),
- art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2014 r. poz. 208),
- § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU z 1997 r. nr 2 poz. 14; ost. zm. DzU z 2009 r. nr 174, poz. 1353).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.