reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

PROBLEM

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z własnym ślubem. Jak ustalić wynagrodzenie za te dni?

RADA

Pracownikowi mimo nieświadczenia pracy z powodu udzielonego urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie, które ustala się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki wynagrodzenia określone w zmiennej wysokości ustala się z miesiąca, w którym był wykorzystywany urlop okolicznościowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od umów zlecenie

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia jedynie za pracę wykonaną przez pracownika (art. 80 k.p.). Tylko przepisy prawa mogą zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia, mimo że pracownik nie świadczył pracy. Do sytuacji tych zaliczamy m.in. urlop okolicznościowy.

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy są określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy tego rozporządzenia określają, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a w jakich przypadkach zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy pracodawca powinien zastosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, pamiętając o wyłączeniu z podstawy wymiaru niektórych składników wynagrodzenia, np. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub określone osiągnięcie, wynagrodzenia chorobowego (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

W zależności od systemu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy, różny będzie sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego. W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się jedynie ze stałych elementów, wówczas składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym był na urlopie okolicznościowym. Składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie, jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama