REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy.
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy.

REKLAMA

REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

PROBLEM

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z własnym ślubem. Jak ustalić wynagrodzenie za te dni?

REKLAMA

RADA

Pracownikowi mimo nieświadczenia pracy z powodu udzielonego urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie, które ustala się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki wynagrodzenia określone w zmiennej wysokości ustala się z miesiąca, w którym był wykorzystywany urlop okolicznościowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od umów zlecenie

UZASADNIENIE

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia jedynie za pracę wykonaną przez pracownika (art. 80 k.p.). Tylko przepisy prawa mogą zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia, mimo że pracownik nie świadczył pracy. Do sytuacji tych zaliczamy m.in. urlop okolicznościowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy są określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy tego rozporządzenia określają, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a w jakich przypadkach zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy pracodawca powinien zastosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, pamiętając o wyłączeniu z podstawy wymiaru niektórych składników wynagrodzenia, np. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub określone osiągnięcie, wynagrodzenia chorobowego (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

REKLAMA

W zależności od systemu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy, różny będzie sposób ustalania wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego. W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się jedynie ze stałych elementów, wówczas składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym był na urlopie okolicznościowym. Składniki wynagrodzenia ustalane w zmiennej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy (a nie, jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

Inaczej należy postąpić w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie określone w stawce akordowej, prowizyjnej bądź zadaniowej. Aby obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego, należy:

  • ustalić zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego i je zsumować,
  • określić liczbę godzin przepracowanych w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego,
  • obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników wynagrodzenia – zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca korzystania z urlopu okolicznościowego należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym miesiącu,
  • ustalić wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego ze zmiennych składników wynagrodzenia; w tym celu należy stawkę godzinową ze zmiennych składników wynagrodzenia pomnożyć przez liczbę godzin wyznaczonych pracownikowi do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu okolicznościowego.

Przy ustalaniu stawki godzinowej ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia stosuje się odmienne zasady, tj. stałe składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu korzystania z urlopu okolicznościowego, natomiast zmienne składniki należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w danym miesiącu.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym

PODSTAWA PRAWNA:

  1. § 4 ust. 2, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289; ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292),
  2. art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2014 r. poz. 208),
  3. § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU z 1997 r. nr 2 poz. 14; ost. zm. DzU z 2009 r. nr 174, poz. 1353).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA