Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Przed poznaniem warunków złożenia wypowiedzenia, pracownik powinien sprawdzić, czy przysługuje mu rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Każdą umowę da się rozwiązać na mocy porozumienia stron, za pomocą wypowiedzenia zaś nie zawsze jest to możliwe. Zgodnie z zapisem w Kodeksie pracy odejść z pracy za wypowiedzeniem może pracownik, który podpisał umowę o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny. Umowy na czas określony nie podlegają wypowiedzeniu, chyba że jest to umowa na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której strony przewidziały możliwość jej wypowiedzenia.
REKLAMA
Ochrona przed zwolnieniem bez znaczenia
W przypadku, gdy to pracownik wypowiada umowę, nie działają przepisy Kodeksu mówiące o ochronie przed zwolnieniem niektórych grup pracowniczych. Pracownicy znajdujący się w wieku przedemerytalnym oraz kobiety w ciąży mogą złożyć stosowne pismo u pracodawcy. Nie ma tu zastosowania również paragraf mówiący o ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem podczas jego usprawiedliwionej nieobecności, czyli np. przebywającym na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Takiemu pracownikowi przysługuje prawo do złożenia wypowiedzenia.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Forma wypowiedzenia
Zgodnie z zapisem Kodeksu cywilnego: oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważa się za złożone, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. W związku z tym pracownik może wypowiedzieć umowę ustnie, telefonicznie, przesyłając informację za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu czy też SMS-a. Jednak, aby mieć pewność, że pracodawca zapoznał się z wypowiedzeniem i nie musieć tego udowadniać, najlepiej zrobić to na piśmie. Podstawowe informacje, które powinny się w nim znaleźć, to: dane pracownika, data zawarcia umowy, miejscowość, strony umowy, okres wypowiedzenia oraz podpis pracownika i miejsce na podpis pracodawcy potwierdzającego otrzymanie dokumentu.
Bieg wypowiedzenia
REKLAMA
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje tydzień lub miesiąc bądź ich wielokrotność, a kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Jeśli więc pracownika obowiązuje miesięczne wypowiedzenie, to jego bieg będzie liczony od pierwszego dnia kolejnego miesiąca, a w przypadku tygodniowego wypowiedzenia, od najbliższego poniedziałku.
Pracownik, po złożeniu wypowiedzenia, może uzgodnić z pracodawcą wcześniejszy niż obowiązujący go termin rozwiązania umowy. Porozumienie to nie wpłynie na sposób rozwiązania umowy, nadal będzie to wypowiedzenie ze strony pracownika, a nie porozumienie stron.
Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?
REKLAMA
REKLAMA