REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

Subskrybuj nas na Youtube
nowe technologie
nowe technologie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świat zmienia się dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju sektora nowych technologii. W tym przypadku trudno już mówić o rewolucji, ponieważ rzeczywistość nieustannie ulega poważnym przeobrażeniom. Chociaż skutki tego procesu odczują wszyscy ludzie, to szczególną uwagę powinni na niego zwrócić przedsiębiorcy. Dla nich jest to spora szansa na poprawę wydajności oraz obniżenie kosztów prowadzenia firmy.

REKLAMA

Apokaliptyczne wizje, w których człowiek pada ofiarą rozwoju technologicznego, nie są niczym nowym. Ostatnio jednak temat ten stal się szerzej omawiany, a oponenci szybkich zmian wskazują, iż doprowadzą one do wielu problemów. W gronie tym wymienia się m.in. wzrost bezrobocia spowodowany postępującą automatyzacją rolnictwa, przemysłu i usług, rozbicie struktur społecznych oraz inwigilację jednostki. To oczywiście poważne zagadnienia, którym należy poświęcać uwagę, ale nie można zapominać, że rozwój technologiczny to także wielkie szanse. Świetnie widać to na przykładzie prowadzenia firmy w XXI wieku.

REKLAMA

Co liczy się w biznesie zwłaszcza dzisiaj? Dostęp do informacji, szybkość podejmowania decyzji oraz działań, wyszkoleni i doświadczeni pracownicy, wysoka wydajność(czego), łatwość docierania do klienta, wprowadzanie innowacji oraz cięcie kosztów. Nowe technologie stanowią wspólny mianownik tych czynników. Sprzęt mobilny, Internet, aplikacje biznesowe, media społecznościowe, wyspecjalizowane serwisy – wszystko to może być wykorzystywane do rozwoju firmy i wcale nie musi ona działać w segmencie nowych technologii. To już globalne zjawisko.

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje dzisiaj w swoich firmach komputery, tablety czy smartfony. Sam sprzęt jest jednak bezużyteczny i potrzebuje odpowiedniego oprogramowania. Zakup tego ostatniego oznacza dodatkowe koszty, ale nierzadko można je wyeliminować – wystarczy skorzystać z darmowego systemu operacyjnego (warto wspomnieć, że część szkół oraz urzędów w Hiszpanii przeszła już na platformę Linux – powodem były m.in. oszczędności) czy z bezpłatnych aplikacji. Przykład stanowią tu darmowe pakiety biurowe OpenOffice i działające w chmurze rozwiązania Google. Darmowe oprogramowanie wcale nie musi być gorsze od tego płatnego – często są to bardzo zaawansowane produkty, które można z sukcesem stosować w firmie.

Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

REKLAMA

Wcześniej wspomniana „chmura” znana jako cloud computing. To jeden z filarów sektora nowych technologii – dzisiaj chmura stwarza spore możliwości, w przyszłości stanie się istotnym elementem rzeczywistości. Rozwiązanie to zakłada, iż oprogramowanie oraz dane nie są przypisane do konkretnego urządzenia (komputera, serwera czy smartfonu), lecz gromadzi się je na serwerach firm udostępniających taką usługę (m.in. Google, Microsoft, Apple). Korzyści? Przede wszystkim mniejsze inwestycje w sprzęt i oprogramowanie, wygoda, bezpieczeństwo oraz szybki dostęp do danych – część czynników przekłada się na wzrost efektywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z podstaw sprawnie działającego biznesu jest szybkość działania. Dotyczy to podejmowania konkretnych decyzji, dostępu do określonych informacji, reakcji na poczynania konkurencji oraz przepływu danych. Wielką rolę w tym aspekcie odgrywają właśnie nowe technologie: Internet, połączone z nim urządzenia, usługi łączące świat wirtualny z rzeczywistym. Przykład tych ostatnich stanowią kantory internetowe, m.in. działająca na tym rynku firma Fritz Exchange. Gwarantuje ona nie tylko atrakcyjne kursy czy zwiększone bezpieczeństwo transakcji – umożliwia też  przedsiębiorcom sprawne działanie na globalnym rynku. Odpowiednie dyspozycje można szybko wydawać praktycznie z każdego miejsca na świecie, bez względu na godzinę czy dzień tygodnia. To czyni biznes konkurencyjnym.

LibreDocs - szybsze i samodzielne tworzenie dokumentów biznesowych


Szanse, jakie stwarza Internet, należy wykorzystywać nieustannie. Zapewnia on stały i szybki dostęp do informacji, która zawsze jest pożądanym towarem. Z jego pomocą można w prosty sposób porównywać ceny towarów i usług, szukać najatrakcyjniejszych ofert. To ważne, gdy chce się obniżyć rachunki np. za energię elektryczną, Internet, telefon czy znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie i bank z dobrą ofertą. Globalna sieć to również możliwość taniej komunikacji oraz dobry sposób na dotarcie do wartościowych specjalistów z praktycznie każdej dziedziny - szczególnie, gdy żyją w innym kraju. Ich fizyczna obecność nie jest już konieczna, a konkretne zadanie mogą zrealizować w bardzo krótkim czasie.

Przedsiębiorcy powinni też pamiętać o tym, że ich firma musi istnieć w Internecie. To świetny sposób na dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów. Rzesze ludzi przeszukują dzisiaj sieć w poszukiwaniu konkretnych danych, porad, usług, produktów i dobrze jest być widocznym w tym środowisku. Sprawa nie kończy się na posiadaniu strony internetowej – są jeszcze blogi, fora, serwisy społecznościowe. To doskonałe narzędzia reklamy, która może być tania i bardzo skuteczna.

Wprowadzenie nowych technologii stwarza firmom szanse na dynamiczny rozwój bez konieczności inwestowania olbrzymich środków. Co więcej, daje to możliwość wykorzystania rozwiązań, dzięki którym możliwe jest cięcie wydatków i stawianie jakości usług na pierwszym miejscu. Przedsiębiorcy nie powinni tego bagatelizować i muszą dostosować się do zachodzących zmian . Funkcjonowanie w schematach określonych w ubiegłym stuleciu oznacza stagnację i  będzie dla firmy niekorzystne.

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Autor: Harmonique.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA