REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

nowe technologie
nowe technologie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świat zmienia się dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju sektora nowych technologii. W tym przypadku trudno już mówić o rewolucji, ponieważ rzeczywistość nieustannie ulega poważnym przeobrażeniom. Chociaż skutki tego procesu odczują wszyscy ludzie, to szczególną uwagę powinni na niego zwrócić przedsiębiorcy. Dla nich jest to spora szansa na poprawę wydajności oraz obniżenie kosztów prowadzenia firmy.

REKLAMA

Apokaliptyczne wizje, w których człowiek pada ofiarą rozwoju technologicznego, nie są niczym nowym. Ostatnio jednak temat ten stal się szerzej omawiany, a oponenci szybkich zmian wskazują, iż doprowadzą one do wielu problemów. W gronie tym wymienia się m.in. wzrost bezrobocia spowodowany postępującą automatyzacją rolnictwa, przemysłu i usług, rozbicie struktur społecznych oraz inwigilację jednostki. To oczywiście poważne zagadnienia, którym należy poświęcać uwagę, ale nie można zapominać, że rozwój technologiczny to także wielkie szanse. Świetnie widać to na przykładzie prowadzenia firmy w XXI wieku.

REKLAMA

Co liczy się w biznesie zwłaszcza dzisiaj? Dostęp do informacji, szybkość podejmowania decyzji oraz działań, wyszkoleni i doświadczeni pracownicy, wysoka wydajność(czego), łatwość docierania do klienta, wprowadzanie innowacji oraz cięcie kosztów. Nowe technologie stanowią wspólny mianownik tych czynników. Sprzęt mobilny, Internet, aplikacje biznesowe, media społecznościowe, wyspecjalizowane serwisy – wszystko to może być wykorzystywane do rozwoju firmy i wcale nie musi ona działać w segmencie nowych technologii. To już globalne zjawisko.

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje dzisiaj w swoich firmach komputery, tablety czy smartfony. Sam sprzęt jest jednak bezużyteczny i potrzebuje odpowiedniego oprogramowania. Zakup tego ostatniego oznacza dodatkowe koszty, ale nierzadko można je wyeliminować – wystarczy skorzystać z darmowego systemu operacyjnego (warto wspomnieć, że część szkół oraz urzędów w Hiszpanii przeszła już na platformę Linux – powodem były m.in. oszczędności) czy z bezpłatnych aplikacji. Przykład stanowią tu darmowe pakiety biurowe OpenOffice i działające w chmurze rozwiązania Google. Darmowe oprogramowanie wcale nie musi być gorsze od tego płatnego – często są to bardzo zaawansowane produkty, które można z sukcesem stosować w firmie.

Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

REKLAMA

Wcześniej wspomniana „chmura” znana jako cloud computing. To jeden z filarów sektora nowych technologii – dzisiaj chmura stwarza spore możliwości, w przyszłości stanie się istotnym elementem rzeczywistości. Rozwiązanie to zakłada, iż oprogramowanie oraz dane nie są przypisane do konkretnego urządzenia (komputera, serwera czy smartfonu), lecz gromadzi się je na serwerach firm udostępniających taką usługę (m.in. Google, Microsoft, Apple). Korzyści? Przede wszystkim mniejsze inwestycje w sprzęt i oprogramowanie, wygoda, bezpieczeństwo oraz szybki dostęp do danych – część czynników przekłada się na wzrost efektywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z podstaw sprawnie działającego biznesu jest szybkość działania. Dotyczy to podejmowania konkretnych decyzji, dostępu do określonych informacji, reakcji na poczynania konkurencji oraz przepływu danych. Wielką rolę w tym aspekcie odgrywają właśnie nowe technologie: Internet, połączone z nim urządzenia, usługi łączące świat wirtualny z rzeczywistym. Przykład tych ostatnich stanowią kantory internetowe, m.in. działająca na tym rynku firma Fritz Exchange. Gwarantuje ona nie tylko atrakcyjne kursy czy zwiększone bezpieczeństwo transakcji – umożliwia też  przedsiębiorcom sprawne działanie na globalnym rynku. Odpowiednie dyspozycje można szybko wydawać praktycznie z każdego miejsca na świecie, bez względu na godzinę czy dzień tygodnia. To czyni biznes konkurencyjnym.

LibreDocs - szybsze i samodzielne tworzenie dokumentów biznesowych


Szanse, jakie stwarza Internet, należy wykorzystywać nieustannie. Zapewnia on stały i szybki dostęp do informacji, która zawsze jest pożądanym towarem. Z jego pomocą można w prosty sposób porównywać ceny towarów i usług, szukać najatrakcyjniejszych ofert. To ważne, gdy chce się obniżyć rachunki np. za energię elektryczną, Internet, telefon czy znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie i bank z dobrą ofertą. Globalna sieć to również możliwość taniej komunikacji oraz dobry sposób na dotarcie do wartościowych specjalistów z praktycznie każdej dziedziny - szczególnie, gdy żyją w innym kraju. Ich fizyczna obecność nie jest już konieczna, a konkretne zadanie mogą zrealizować w bardzo krótkim czasie.

Przedsiębiorcy powinni też pamiętać o tym, że ich firma musi istnieć w Internecie. To świetny sposób na dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów. Rzesze ludzi przeszukują dzisiaj sieć w poszukiwaniu konkretnych danych, porad, usług, produktów i dobrze jest być widocznym w tym środowisku. Sprawa nie kończy się na posiadaniu strony internetowej – są jeszcze blogi, fora, serwisy społecznościowe. To doskonałe narzędzia reklamy, która może być tania i bardzo skuteczna.

Wprowadzenie nowych technologii stwarza firmom szanse na dynamiczny rozwój bez konieczności inwestowania olbrzymich środków. Co więcej, daje to możliwość wykorzystania rozwiązań, dzięki którym możliwe jest cięcie wydatków i stawianie jakości usług na pierwszym miejscu. Przedsiębiorcy nie powinni tego bagatelizować i muszą dostosować się do zachodzących zmian . Funkcjonowanie w schematach określonych w ubiegłym stuleciu oznacza stagnację i  będzie dla firmy niekorzystne.

VAT 2014 - koniec zwolnienia dla towarów używanych

Autor: Harmonique.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA