REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat w Unii trwają przymiarki do wprowadzenia systemu obrotu pieniądzem elektronicznym. System ten ma objąć obok przelewów i wypłat w skali międzynarodowej sektor kredytowy, debetowy oraz płatności mobilne oraz internetowe.

REKLAMA

Obecnie celem UE jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i efektywności takich zmian, ponieważ zaufanie obywateli jest niewystarczające.  Szybki wzrost technologii wiąże się z nowymi systemami obrotu pieniędzmi. Mobilny dostęp do konta oraz przelewy poprzez telefony komórkowe są wprowadzane na bieżąco, jednak aby uzyskać popularność i zaufanie klientów potrzeba czasu oraz odpowiedniej polityki wobec użytkowników. 

REKLAMA

Tworzenie i rozbudowa rynku płatności na skalę UE rozpoczęła się w roku 2007. Wprowadzono standardy  obsługi finansowej, które pozwalają na funkcjonowanie rynku pieniądza elektronicznego. Rozliczenia są prowadzone w euro oraz innych walutach obowiązujących w Unii. Zgodnie z polityką UE rynek pieniądza elektronicznego dla poprawy efektywności powinien być ukierunkowany na konkurencję w skali międzynarodowej, a nie tylko wewnątrz kraju. Zdobycie nowych rynków dla instytucji i firm zarządzających kapitałem ma prowadzić do ograniczenia kosztów oraz wzmocnienia konkurencji.  Zgodnie z zasadami rynku  konkurencja pozwala na rozwój najmocniejszym firmom, o wysokiej pozycji wśród klientów i konkurentów.  Koncerny, a także instytucje bankowe przy wzroście skali działania uzyskują proporcjonalny spadek kosztów.

Kraje unijne do roku 2009 miały obowiązek wprowadzenia zmiany prawne dla międzynarodowego systemu płatności elektronicznych. Najtrudniejszym elementem jest dopracowanie systemu płatności do rynku firm.  Nowe regulacje dotyczą konsumentów, banków oraz instytucji i firm zajmujących się obsługą płatności. Osoby i podmioty korzystające z nowego systemu płatności muszą być poinformowane o warunkach płatności i opłatach. Czas wykonania zlecenia płatności jest skrócony do jednego dnia. Podmioty korzystające z tych usług mają stały dostęp do informacji o płatności.

Polecamy: Od 1 lipca 2012 roku tańszy mobilny internet

REKLAMA

Unia Europejska  wprowadziła program mający na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transakcji. Wdrożono nowe sankcje w przypadku niedozwolonego dostępu do konta klienta. Firmy i instytucje usługowe  wykorzystujące systemy płatności, tj. operatorzy  mobilnej telefonii czy sklepy on-line, uzyskały prawo prowadzenia biur dla obsługi płatności w skali międzynarodowej i krajowej. Niezbędne jest jednak pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Kapitał niezbędny dla uruchomienia biura to 2 000 000 – 12 500 000 euro. Biuro uzyskuje dostęp do danych i zaleceń Unii Europejskiej wobec tego rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko prowadzenia biura dotyczy skali zmian, jakie mogą być wprowadzane. Rozszerzenie rynku zbytu, dostęp do nowych technologii oraz potencjał i perspektywy są ważnym argumentem dla wprowadzenia przez firmy i instytucje systemu płatności elektronicznych. Trudno oczekiwać jednak w następnych latach powszechnej stosowalności takich rozwiązań.

W Polsce funkcjonują systemy płatności elektronicznych na skalę międzynarodową  m.in. poprzez  sieci komórkowe.  Pozycja operatorów telefonii jest wysoka, popularność i powszechność  usług pozwala na szybkie i szerokie wprowadzanie rozwiązań płatności elektronicznych.  Wprowadzanie nowoczesnej technologii – iPad, tablet, palmtop, notebook  to kolejny krok w kierunku popularyzowania płatności elektronicznych.

Polecamy: Powszechny dostęp do internetu w 2013 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA