REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej

Anna Kos
Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej. / Fot. Fotolia
Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych zobowiązani są do złożenia oświadczeń majątkowych oraz o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jakie są konsekwencje niezłożenia tych oświadczeń lub poświadczenia nieprawdy?

Pracownik samorządowy, zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym), ma obowiązek złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 31 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, dalej: u.p.s.). Dokument ten pracownik składa kierownikowi urzędu, w którym jest zatrudniony. Ma na to czas do 30 dni od dnia podjęcia takiej działalności lub zmiany jej charakteru.

REKLAMA

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Odpowiedzialność pracownika

REKLAMA

W przypadku niezłożenia takiego dokumentu w terminie pracownik zostanie ukarany upomnieniem lub naganą. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika – w trybie przewidzianym w art. 110–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Pracownik samorządowy poniesie również odpowiedzialność za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w oświadczeniu o prowadzeniu działalności gospodarczej. Grozi mu za to odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (art. 31 ust. 5 u.p.s.). Za złożenie niezgodnego z prawdą zeznania mającego służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Takim przestępstwem będzie np. pominięcie w oświadczeniu kilku sfer prowadzonej działalności.

Skazanie pracownika za takie przestępstwo spowoduje również jego dyscyplinarne zwolnienie z pracy. W razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku (jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem), kierownik urzędu (jednostki) zwalnia go z pracy w trybie natychmiastowym (art. 52 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Inne zasady dotyczą składania oświadczeń majątkowych, gdyż na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym) ma obowiązek złożyć oświadczenie o stanie majątkowym (art. 32 u.p.s.). Obowiązek taki nie wynika zatem z samych przepisów ustawy, a jedynie z decyzji kierownika urzędu (jednostki), w której pracownik jest zatrudniony.

Za niezłożenie takiego dokumentu, a także złożenie go w sposób nieprawidłowy grozi pracownikowi odpowiedzialność porządkowa, przewidziana w Kodeksie pracy. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się bowiem odpowiednio przepisy Kodeksu pracy (art. 43 u.p.s.). Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany (art. 108 k.p.). Decyzja o nałożeniu kary za niezłożenie lub nieprawidłowe złożenie oświadczenia o stanie majątkowym przez pracownika należy jednak zawsze do pracodawcy.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 31, art. 32 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 645),

● art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1247),

● art. 52, art. 108–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Źródło: Serwis Prawno - Pracowniczy

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Zobacz również: Kontrola firmy przez ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA