| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych zobowiązani są do złożenia oświadczeń majątkowych oraz o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jakie są konsekwencje niezłożenia tych oświadczeń lub poświadczenia nieprawdy?

Pracownik samorządowy, zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym), ma obowiązek złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 31 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, dalej: u.p.s.). Dokument ten pracownik składa kierownikowi urzędu, w którym jest zatrudniony. Ma na to czas do 30 dni od dnia podjęcia takiej działalności lub zmiany jej charakteru.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Odpowiedzialność pracownika

W przypadku niezłożenia takiego dokumentu w terminie pracownik zostanie ukarany upomnieniem lub naganą. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika – w trybie przewidzianym w art. 110–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Pracownik samorządowy poniesie również odpowiedzialność za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w oświadczeniu o prowadzeniu działalności gospodarczej. Grozi mu za to odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (art. 31 ust. 5 u.p.s.). Za złożenie niezgodnego z prawdą zeznania mającego służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Takim przestępstwem będzie np. pominięcie w oświadczeniu kilku sfer prowadzonej działalności.

Skazanie pracownika za takie przestępstwo spowoduje również jego dyscyplinarne zwolnienie z pracy. W razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku (jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem), kierownik urzędu (jednostki) zwalnia go z pracy w trybie natychmiastowym (art. 52 k.p.).

Inne zasady dotyczą składania oświadczeń majątkowych, gdyż na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym) ma obowiązek złożyć oświadczenie o stanie majątkowym (art. 32 u.p.s.). Obowiązek taki nie wynika zatem z samych przepisów ustawy, a jedynie z decyzji kierownika urzędu (jednostki), w której pracownik jest zatrudniony.

Za niezłożenie takiego dokumentu, a także złożenie go w sposób nieprawidłowy grozi pracownikowi odpowiedzialność porządkowa, przewidziana w Kodeksie pracy. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się bowiem odpowiednio przepisy Kodeksu pracy (art. 43 u.p.s.). Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany (art. 108 k.p.). Decyzja o nałożeniu kary za niezłożenie lub nieprawidłowe złożenie oświadczenia o stanie majątkowym przez pracownika należy jednak zawsze do pracodawcy.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 31, art. 32 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 645),

● art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1247),

● art. 52, art. 108–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Źródło: Serwis Prawno - Pracowniczy

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Zobacz również: Kontrola firmy przez ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK