Jaka powinna być treść umowy o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj pracy, datę zawarcia umowy o prace, warunki pracy i płacy, a w szczególności:
REKLAMA
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie,
- wymiar czasu pracy,
- termin pracy.
Strony umowy o pracę
Pracodawcą może być osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. Natomiast pracownikiem może być tylko osoba fizyczna. W treści umowy o pracę należy wskazać personalia pracownika i pracodawcy. Następuje to poprze podanie imienia, nazwiska, adresu, numeru PESEL, NIP pracownika i pracodawcy. W przypadku, kiedy pracodawcą nie jest osoba fizyczna należy podąć nazwę takiej osoby, jej organizację prawną.
Zobacz: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?
Rodzaj umowy o pracę
W prawie pracy możemy określić następujące umowy o pracę, spośród których pracodawca i pracownik mogą sobie wybrać najbardziej odpowiednia dla nich umowę:
- umowa o pracę na okres próbny,
- umowa o pracę na czas określony,
- umowa o pracę na czas nieokreślony,
- umowa o pracę na czas zastępstwa,
- umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy.
Rodzaj pracy
Wskazanie w treści umowy o pracę rodzaju pracy może nastąpić poprzez podanie nazwy stanowiska, funkcji, zawodu lub oznaczenia zespołu czynności, które będzie wykonywać pracownik. Wskazanie rodzaju pracy może zostać wzbogacone o dodatkowe szczegółowe wyliczenie obowiązków pracownika. Najczęściej wskazanie obowiązków pracownika nazywane jest „zakresem czynność”, jakie ma wykonywać pracownik.
Miejsce wykonywania pracy
Miejsce wykonywania pracy można wskazać poprzez podanie adresu pracodawcy. Miejscem pracy może być siedziba pracodawcy, jak i miejsce znajdujące się poza siedzibą. W przypadku specyficznych prac wykonywanych na dużym terenie, na przykład przez przedstawicieli handlowych, można podać ruchome miejsce pracy, przez wskazanie określonego obszaru geograficznego kraju. Miejscem pracy pracownik może być ponadto dom pracownika, jak ma to miejsce w przypadku telepracy.
Zobacz: Czym jest umowa o pracę?
Określenie wynagrodzenia
Pracownik świadczy prace na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Zobowiązanie pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia, jest obok wskazania rodzaju pracy jednym z dwóch niezbędnych elementów każdej prawidłowej umowy o pracę.
Wynagrodzenie pracownika powinno odpowiadać rodzajowi pracy świadczonej przez pracownika, jaki i powinno odpowiadać jego kwalifikacjom.
Wynagrodzenie za pracę należy umieścić w treści umowy o pracę poprzez podanie składników wynagrodzenia. Wynagrodzenie zasadnicze powinno zostać podane w sposób wyraźny. Natomiast składniki dodatkowe można podąć poprzez wskazanie odpowiednich przepisów płacowych.
Wymiar czasu pracy
Wskazanie wymiaru czasu pracy następuje poprzez określenie, czy pracownik jest zatrudniony na cały etat lub tylko na część etatu. W przypadku zatrudnienia na część etatu można dodatkowo określić dzienną i tygodniową normę czasu pracy.
Pracownik zatrudniony na niepełny etat nie może być z tego powodu dyskryminowany. Nie-etatowiec ma takie same prawa jak pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Termin rozpoczęcia pracy
Termin rozpoczęcia pracy to inaczej termin nawiązania pomiędzy pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy. Data rozpoczęcia pracy może być podana przez wskazanie dokładnej daty w kalendarzu lub przez podanie zdarzenie, które na pewno nastąpi, a które będzie termin rozpoczęcia pracy.
W przypadku braku podania w umowie terminu rozpoczęcia pracy, za datę nawiązania stosunku pracy uznaje się datę zawarcia umowy o pracę.
Podstawa prawna: Art.29 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.