| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

PYTANIE

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy zwolnienie grupowe, w ramach którego rozwiązaliśmy z jednym z pracowników umowę o pracę zawartą na czas określony. Czy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej zwolniony pracownik ma prawo do powrotu do pracy i takiego samego wynagrodzenia, jakie uzyskiwał przed rozwiązaniem umowy.

Pracownik zwolniony w ramach grupowego zwolnienia ma prawo do ponownego zatrudnienia, jeżeli zgłosi taki zamiar w ciągu 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jednak nie mają Państwo obowiązku zatrudnienia pracownika z takim samym wynagrodzeniem, jakie otrzymywał przed rozwiązaniem umowy o pracę.

W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej powinni Państwo przyjąć pracownika zwolnionego w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zgłosi on zamiar podjęcia zatrudnienia w Państwa zakładzie w ciągu 1 roku od dnia rozwiązania umowy o pracę. Zatrudnienie pracownika powinno nastąpić w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim umowy o pracę (art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych nie zobowiązują Państwa do informowania zwolnionego pracownika o zamiarze przyjęcia do pracy nowych osób. Jeżeli jednak taki pracownik dowie się o rekrutacji i zgłosi zamiar ponownego podjęcia pracy, będą Państwo zobowiązani do jego zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Takie same warunki zatrudnienia

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio, dlatego nie muszą Państwo przyznawać mu wynagrodzenia w takiej samej wysokości, jakie otrzymywał wcześniej. W wyroku z 5 lipca 2006 r. (III PK 34/06, OSNP 2007/13–14/191) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że obowiązek pracodawcy (...) jest ograniczony do zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej, natomiast nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio.

W wyroku z 12 lipca 2011 r. (II PK 19/11, OSNP 2012/19–20/231) Sąd Najwyższy uznał, że zamiast roszczenia o nawiązanie stosunku pracy pracownik może domagać się zapłaty odszkodowania za szkodę, jaką poniósł w następstwie niewykonania przez pracodawcę obowiązku wynikającego z tego przepisu. Jeżeli zatem pracodawca, mimo spełnienia warunków ponownego zatrudnienia, nie nawiąże stosunku pracy z tym pracownikiem, pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o nawiązanie stosunku pracy lub z roszczeniem odszkodowawczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK