REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę zmarłego pracownika wypłacane jest po jego śmierci małżonkowi oraz uprawnionym z tego tytułu osobom. Wówczas wynagrodzenie jest prawem majątkowym, od którego nie są opłacane składki do ZUS.

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w wyniku jego rozwiązania bądź wygaśnięcia. Jedną z okoliczności, która powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, a co za tym idzie ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jest śmierć pracownika.

REKLAMA

Zmarłego pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 500 (zgon osoby ubezpieczonej).

W razie śmierci pracownika niejednokrotnie po stronie zatrudniającego go dotychczas pracodawcy powstają wątpliwości co do konieczności rozliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od przychodów przysługujących z tytułu zakończonego stosunku pracy. W tym zakresie należy wyróżnić dwa przypadki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy przychody zostały osiągnięte przez pracownika jeszcze przed jego śmiercią. Drugi dotyczy natomiast sytuacji, gdy omawiane przychody nie zostały wypłacone (postawione do dyspozycji) zmarłemu pracownikowi, ale są należne członkowi rodziny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przychody osiągnięte przez zmarłego pracownika

REKLAMA

Za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do takich świadczeń zaliczamy: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne. Jak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 czerwca 2009 r. (II FSK 251/08), o zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik, czy również inna osoba niezwiązana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotne jest więc, czy występuje związek prawny lub faktyczny danego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków oraz przychodów zwolnionych z oskładkowania na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z kolei do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika należy stosować przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z tym zastrzeżeniem, że:

● w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe,

● podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, które zostały sfinansowane ze środków pracownika,

● do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Nie ulega więc wątpliwości, że przychody osiągnięte przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy jeszcze przed jego śmiercią są przychodami ze stosunku pracy, a co za tym idzie, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy przy tym zauważyć, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA oraz w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA uwzględnia się należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy – stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należne od przychodu osiągniętego przez zmarłego pracownika powinny być rozliczone w dokumentach rozliczeniowych złożonych za miesiąc, w którym ten przychód został osiągnięty.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy


PRZYKŁAD

Jan K. zmarł 14 października 2013 r. 10 października 2013 r. Jan K. otrzymał od swojego pracodawcy wynagrodzenie za pracę wykonaną na podstawie umowy o pracę we wrześniu 2013 r. Z uwagi na to, że wypłacone Janowi K. 10 października 2013 r. wynagrodzenie jest przychodem ze stosunku pracy, to mimo jego śmierci pracodawca rozliczył i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w terminie do 15 listopada 2013 r.

Przychody wypłacone członkom rodziny

Inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy co prawda pracownik nabył prawo do przychodu ze stosunku pracy jeszcze przed jego rozwiązaniem, ale ostatecznie – po śmierci pracownika – przychód ten został wypłacony uprawnionym członkom rodziny. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Z tego też względu przychody przysługują uprawnionym członkom rodziny w następstwie śmierci pracownika i wygaśnięcia stosunku pracy, nie są przychodami ze stosunku pracy, ale przychodami z praw majątkowych w rozumieniu przepisów podatkowych. Okoliczność ta przesądza o tym, że od takich przychodów nie są należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wynagrodzenie wypłacone po zmarłym pracowniku nie jest przychodem ze stosunku pracy, ale przychodem z praw majątkowych i dlatego nie podlega oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Barbara W. zmarła 31 października 2013 r. Pracodawca zatrudniający Barbarę W. wypłaca wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, dlatego Barbara W. przed śmiercią nie otrzymała wynagrodzenia za październik 2013 r. Wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy został w równych częściach wypłacony mężowi Barbary W. Tomaszowi W. oraz ich córce Karolinie W. Ponieważ osiągnięty w ten sposób przez Tomasza W. i Karolinę W. przychód nie jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych, były pracodawca Barbary W. nie potrącił od niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA