REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524

REKLAMA

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Jak wycenić pracę?

REKLAMA

Wbrew pozorom, aby móc uzyskać najbardziej obiektywną odpowiedź na to pytanie, kierownik powinien wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Dopiero po dogłębnej analizie, możliwa jest wiarygodna odpowiedź. Przede wszystkim kluczowym zadaniem w firmie jest wycena każdego stanowiska pracy. Na czym ona polega? Otóż każda czynność pracownika ma określoną wartość. Wycena stanowiska pracy danego pracownika jest robiona w oparciu o to, jaki ma ono wpływ na wyniki firmy. W efekcie tego działania uzyskujemy szczegółową, najczęściej podaną w punktach wycenę oraz związane z nią poziomy zaszeregowania stanowisk o zbliżonej do siebie wartości. Są one ograniczone tzw. „widełkami”, które określają krańcowe kwoty wynagrodzenia możliwe do osiągnięcia na danym stanowisku, czyli płacę minimalną i maksymalną. Ich rozpiętość powinna sięgać 20 proc. Zdarza się jednak, że zostaje ona z pewnych względów ograniczona.

REKLAMA

Ze względu na tak funkcjonujący system, niekiedy wręcz niemożliwa jest podwyżka na danym stanowisku, jeżeli przekraczałaby ona określone w odrębnych regulaminach „widełki”.  Dlatego też warto pamiętać, że decyzja o podwyżce jest ograniczona nie tyle wolą przełożonego, co ewentualnie regulaminem wynagradzania.

Warto przy tym dodać, że zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Dotyczą one zazwyczaj zaledwie kilku procent pracowników w firmie, których wynagrodzenia nie mieszczą się w założonych widełkach. Jest to sytuacja trudna z punktu widzenia zarządzającego, który np. z obawy przed utratą dobrego specjalisty pozwolił na taką sytuację. W sytuacji kryzysowej w firmie, właśnie tego rodzaju informacje jako pierwsze mogą wyciekać, co jest zjawiskiem trudnym do opanowania i pogłębiającym już istniejący kryzys.

Generalnie można przyjąć, że im większe jest przedsiębiorstwo, tym sztywniejsze reguły wynagradzania stosuje. Z tego względu pracownicy mniejszych firm mają większe szanse na wynegocjowanie podwyżki niż np. pracownicy międzynarodowego koncernu (jeżeli przekraczałaby ona określone widełki).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Systemy wynagradzania

W Polsce funkcjonuje kilka różnych systemów wynagradzania. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym z nich.

REKLAMA

System czasowy polega na tym, że podstawowa część wynagrodzenia jest uzależniona od czasu pozostawania w dyspozycji u pracodawcy. W praktyce najczęściej więc ma miejsce tam, gdzie występuje praca normowana i trudno jest określić jej efekty, przy czym organizacja pracy określa ilość oraz jakość pracy, jaką należy wykonać w danym okresie. W wypadku tego rodzaju rozliczenia, stawka wynagrodzenia jest stała, zazwyczaj wyrażono godzinowo lub miesięcznie. Niekiedy jest ona wskazywana dziennie lub tygodniowo.

Warto zauważyć, że w przypadku czasowego systemu rozliczania wynagrodzenie dotyczy nie tylko okresu efektywnego wykonywania pracy, ale również pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Z tego też względu w przypadku stosowania tej metody duże znaczenie ma samodyscyplina pracownika oraz nadzór kierownictwa. Jest ona popularna w sytuacji, gdzie znaczenie ma przede wszystkim jakość wykonywanej pracy, a nie jej ilość. Odpowiedzialny i kreatywny pracownik może mieć dzięki temu systemowi stworzone dogodne warunki pracy, a dodatkowo motywacja jest regulowana systemem premii.

Wynikowy system wynagradzania jest uważany za bardziej efektywny niż np. czasowy. Występuje on w wielu odmianach. Zaliczamy do nich: prowizję, akord, systemy mieszane. Te ostatnie są kombinacją dwóch wcześniejszych i systemu czasowego.

System akordowy może mieć wiele odmian, które są podyktowane różnymi rodzajami i charakterem wykonywanej pracy. Ponadto może on również mieć charakter indywidualny (gdy podstawą wynagrodzenia jest indywidualna aktywność poszczególnego pracownika) oraz zbiorowy (w przypadku którego podstawą do obliczenia wynagrodzenia pojedynczego pracownika jest wynik całego zespołu). Cechą charakterystyczną tego systemu jest to, że znacząco mobilizuje pracownika do wykonywania pracy, albowiem od tego, ile zdoła wykonać danego dnia, zależy jego wynagrodzenie. Istotne jest przy tym systemie przede wszystkim to, aby pracownicy byli w pełni świadomi sposobu funkcjonowania tego systemu. Powinni więc dokładnie wiedzieć, w jaki sposób jest naliczane ich wynagrodzenie, gdyż to ułatwia im pracę oraz dodatkowo mobilizuje.

Obecnie coraz popularniejszy staje się jednak system prowizyjny. Najczęściej jest on stosowany w przypadku stanowisk, gdzie wysokość wynagrodzenia można uzależnić od sprzedaży towaru, usługi, czyli generalnie od wysokości obrotów. Wyższa sprzedaż w tym wypadku oznacza po prostu wyższą prowizję, a więc i zarobki.

Pomimo funkcjonowania różnych systemów wynagradzania, najpopularniejszym okazuje się jednak wynagrodzenie mieszane. Zazwyczaj występuje ono w  formie pensji zasadniczej i prowizji.

Decyzja o przyjętym sposobie wypłaty wynagrodzeń może mieć duże znaczenie w firmie. Dobrze dopasowany system do charakteru pracy sprawia, że pracownicy są odpowiednio zmobilizowani do wykonywania obowiązków służbowych. Warto jednak pamiętać, że nasze wynagrodzenie, mimo różnych systemów jest najbardziej zależne od wyników w pracy. To jest podstawa do tego, aby ubiegać się o podwyżkę, o ile będzie ona zgodna z obowiązującym regulaminem.

Zobacz również: Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA