REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524

REKLAMA

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Jak wycenić pracę?

REKLAMA

Wbrew pozorom, aby móc uzyskać najbardziej obiektywną odpowiedź na to pytanie, kierownik powinien wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Dopiero po dogłębnej analizie, możliwa jest wiarygodna odpowiedź. Przede wszystkim kluczowym zadaniem w firmie jest wycena każdego stanowiska pracy. Na czym ona polega? Otóż każda czynność pracownika ma określoną wartość. Wycena stanowiska pracy danego pracownika jest robiona w oparciu o to, jaki ma ono wpływ na wyniki firmy. W efekcie tego działania uzyskujemy szczegółową, najczęściej podaną w punktach wycenę oraz związane z nią poziomy zaszeregowania stanowisk o zbliżonej do siebie wartości. Są one ograniczone tzw. „widełkami”, które określają krańcowe kwoty wynagrodzenia możliwe do osiągnięcia na danym stanowisku, czyli płacę minimalną i maksymalną. Ich rozpiętość powinna sięgać 20 proc. Zdarza się jednak, że zostaje ona z pewnych względów ograniczona.

REKLAMA

Ze względu na tak funkcjonujący system, niekiedy wręcz niemożliwa jest podwyżka na danym stanowisku, jeżeli przekraczałaby ona określone w odrębnych regulaminach „widełki”.  Dlatego też warto pamiętać, że decyzja o podwyżce jest ograniczona nie tyle wolą przełożonego, co ewentualnie regulaminem wynagradzania.

Warto przy tym dodać, że zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Dotyczą one zazwyczaj zaledwie kilku procent pracowników w firmie, których wynagrodzenia nie mieszczą się w założonych widełkach. Jest to sytuacja trudna z punktu widzenia zarządzającego, który np. z obawy przed utratą dobrego specjalisty pozwolił na taką sytuację. W sytuacji kryzysowej w firmie, właśnie tego rodzaju informacje jako pierwsze mogą wyciekać, co jest zjawiskiem trudnym do opanowania i pogłębiającym już istniejący kryzys.

Generalnie można przyjąć, że im większe jest przedsiębiorstwo, tym sztywniejsze reguły wynagradzania stosuje. Z tego względu pracownicy mniejszych firm mają większe szanse na wynegocjowanie podwyżki niż np. pracownicy międzynarodowego koncernu (jeżeli przekraczałaby ona określone widełki).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Systemy wynagradzania

W Polsce funkcjonuje kilka różnych systemów wynagradzania. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym z nich.

REKLAMA

System czasowy polega na tym, że podstawowa część wynagrodzenia jest uzależniona od czasu pozostawania w dyspozycji u pracodawcy. W praktyce najczęściej więc ma miejsce tam, gdzie występuje praca normowana i trudno jest określić jej efekty, przy czym organizacja pracy określa ilość oraz jakość pracy, jaką należy wykonać w danym okresie. W wypadku tego rodzaju rozliczenia, stawka wynagrodzenia jest stała, zazwyczaj wyrażono godzinowo lub miesięcznie. Niekiedy jest ona wskazywana dziennie lub tygodniowo.

Warto zauważyć, że w przypadku czasowego systemu rozliczania wynagrodzenie dotyczy nie tylko okresu efektywnego wykonywania pracy, ale również pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Z tego też względu w przypadku stosowania tej metody duże znaczenie ma samodyscyplina pracownika oraz nadzór kierownictwa. Jest ona popularna w sytuacji, gdzie znaczenie ma przede wszystkim jakość wykonywanej pracy, a nie jej ilość. Odpowiedzialny i kreatywny pracownik może mieć dzięki temu systemowi stworzone dogodne warunki pracy, a dodatkowo motywacja jest regulowana systemem premii.

Wynikowy system wynagradzania jest uważany za bardziej efektywny niż np. czasowy. Występuje on w wielu odmianach. Zaliczamy do nich: prowizję, akord, systemy mieszane. Te ostatnie są kombinacją dwóch wcześniejszych i systemu czasowego.

System akordowy może mieć wiele odmian, które są podyktowane różnymi rodzajami i charakterem wykonywanej pracy. Ponadto może on również mieć charakter indywidualny (gdy podstawą wynagrodzenia jest indywidualna aktywność poszczególnego pracownika) oraz zbiorowy (w przypadku którego podstawą do obliczenia wynagrodzenia pojedynczego pracownika jest wynik całego zespołu). Cechą charakterystyczną tego systemu jest to, że znacząco mobilizuje pracownika do wykonywania pracy, albowiem od tego, ile zdoła wykonać danego dnia, zależy jego wynagrodzenie. Istotne jest przy tym systemie przede wszystkim to, aby pracownicy byli w pełni świadomi sposobu funkcjonowania tego systemu. Powinni więc dokładnie wiedzieć, w jaki sposób jest naliczane ich wynagrodzenie, gdyż to ułatwia im pracę oraz dodatkowo mobilizuje.

Obecnie coraz popularniejszy staje się jednak system prowizyjny. Najczęściej jest on stosowany w przypadku stanowisk, gdzie wysokość wynagrodzenia można uzależnić od sprzedaży towaru, usługi, czyli generalnie od wysokości obrotów. Wyższa sprzedaż w tym wypadku oznacza po prostu wyższą prowizję, a więc i zarobki.

Pomimo funkcjonowania różnych systemów wynagradzania, najpopularniejszym okazuje się jednak wynagrodzenie mieszane. Zazwyczaj występuje ono w  formie pensji zasadniczej i prowizji.

Decyzja o przyjętym sposobie wypłaty wynagrodzeń może mieć duże znaczenie w firmie. Dobrze dopasowany system do charakteru pracy sprawia, że pracownicy są odpowiednio zmobilizowani do wykonywania obowiązków służbowych. Warto jednak pamiętać, że nasze wynagrodzenie, mimo różnych systemów jest najbardziej zależne od wyników w pracy. To jest podstawa do tego, aby ubiegać się o podwyżkę, o ile będzie ona zgodna z obowiązującym regulaminem.

Zobacz również: Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA