Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?
REKLAMA
Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracowników tymczasowych, powinni zapoznać się z zasadami ich zatrudnienia.
REKLAMA
Kiedy pracodawca może zatrudnić pracownika tymczasowego?
Pracodawca może zatrudnić pracownika tymczasowego na okres łączny, nieprzekraczający 12 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy. Jeśli zaś pracownik zastępuje nieobecnego pracownika, to może być zatrudniony maksymalnie przez 36 miesięcy.
REKLAMA
Oprócz wykonywania obowiązków w ramach zastępstwa nieobecnego pracownika, pracownik tymczasowy może być przyjęty do wykonywania zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych nie byłoby możliwe.
Pracownikowi tymczasowemu nie można powierzać prac szczególnie niebezpiecznych, pracy na stanowisku pracownika uczestniczącego w strajku i na stanowisku, na którym w okresie ostatnich trzech miesięcy był zatrudniony pracownik, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS
Zasady zatrudniania pracownika tymczasowego
Aby dana osoba mogła zostać skierowana do pracy u pracodawcy, na rzecz którego ma wykonywać pracę w pierwszej kolejności, musi podpisać umowę z agencją pracy tymczasowej. Umowa taka powinna zostać zawarta na piśmie i zawierać takie informacje jak: strony umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia, warunki zatrudnienia, okres wykonywania pracy, okres wypowiedzenia oraz dane pracodawcy, dla którego pracownik będzie wykonywał pracę. Umowę z pracodawcą zawiera agencja pracy tymczasowej. Pracownik tymczasowy może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy oraz na podstawie umów cywilnoprawnych.
Czas pracy pracowników tymczasowych
Ustawa nie narzuca pracownikom tymczasowym określonego systemu czasu pracy. Mogą oni pracować w każdym systemie. Najczęściej jest to jednak taki system pracy, który obowiązuje pracowników zatrudnionych na stałe u pracodawcy.
Zobacz również: Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy
Wynagrodzenie pracownika tymczasowego
Przed podpisaniem umowy przyszły pracownik tymczasowy powinien zostać poinformowany o wysokości jego wynagrodzenia. Umowa powinna również zawierać informacje dotyczące wysokości wynagrodzenia oraz terminu i sposobu jego wypłacania. Pracownicy tymczasowi nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy zatrudnieni na etat bezpośrednio u pracodawcy, zatem ich wynagrodzenie nie może być niższe od wynagrodzenia obowiązującego na tym stanowisku u pracodawcy. Wypłaty wynagrodzenia dla pracownika tymczasowego dokonuje agencja pracy tymczasowej.
Zobacz: Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r
REKLAMA
REKLAMA