reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop pracownika określa się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Jaka będzie wysokość tego współczynnika w 2014 r.?

Pracownikowi, który nie wykorzystał w całości bądź w części przysługującego mu urlopu z powodu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jest on obliczany jak wynagrodzenie urlopowe przy uwzględnieniu składników zmiennych, czyli przede wszystkim liczbę niedziel, świąt i dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym. Co ważne nie można czynić zarzutu nadużycia prawa pracownikowi żądającemu ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy, jeżeli nie miał możliwości skorzystania z urlopu udzielonego mu przez pracodawcę w terminie określonym przepisami kodeksu pracy (wyr. SN, II PK 313/07).

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Kadry i ZUS

Jak obliczany jest współczynnik ekwiwalentu

Współczynnik ekwiwalentu za urlop ustalany jest w każdym roku kalendarzowym na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej o szczegółowych zasadach udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Współczynnik ten ustalany jest w następujący sposób:

1. odejmuje się od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,

2. otrzymany wynik dzieli się przez 12.

Ważnym zastrzeżeniem jest zatrudnienie pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas bowiem wartość współczynnika ekwiwalentu ulega obniżeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

W 2014 r. będzie:

- 365 dni kalendarzowych,

- 52 niedziele,

- 11 dni świątecznych licząc z dniami świątecznymi wypadającymi w sobotę,

- 52 dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Wysokość współczynnika ekwiwalentu w 2014 r. dla osób zatrudnionych na pełnym etacie wynosi 20,83. Co oznacza, że:

dla 1/2 etatu  10,42

dla 3/4 etatu  15,62

dla 1/4 etatu   5,21

dla 1/3 etatu   6,94

Zobacz również: Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama