| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rośnie wysokość wynagrodzeń

Rośnie wysokość wynagrodzeń

GUS przedstawił dane, które wskazują na wzrost wysokości wynagrodzeń. Tak wynika z zestawienia opracowanego na podstawie danych ze stycznia. Z obserwacji wynika, iż pensje wzrosły w całym 2013 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu br. 3805,28 zł – podał GUS. Oznacza to wzrost w stosunku do analogicznego okresu o 3,4 proc. wobec oczekiwanych 3,2 proc. Pomimo okresowych wahań utrzymywane jest więc tempo wzrostu średniej pensji z minionego roku. W skali całego 2013 r. wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do roku 2012 wyniósł 3,6 proc. Podobny przyrost odnotowano również w latach 2012–2011.

 Zmiany poziomu wynagrodzeń w ujęciu nominalnym mogą być jednak mylące. Gdyby uwzględnić wpływ inflacji, w 2012 r. płaca realna spadła o 0,1 proc., natomiast w 2013 r. wzrosła aż o 2,5 proc. – najwięcej od 2008 r., a więc od początku kryzysu. Sytuacja na początku bieżącego roku przedstawiała się podobnie – inflacja, która w styczniu wyniosła w ujęciu rocznym zaledwie 0,7 proc., tylko w niewielkim stopniu obniżyła realny wymiar 3,4-procentowego wzrostu wynagrodzeń.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wzrost sprzedaży

 Zwiększenie realnych wynagrodzeń może pozytywnie wpływać na poziom sprzedaży detalicznej oraz popytu wewnętrznego, przekładając się na wyższą dynamikę wzrostu PKB. Należy jednak pamiętać o tym, że taka sytuacja okazuje się niekorzystna, gdy wzrost płac oderwany jest od fundamentów gospodarczych. Ostatecznie prowadzi to po pewnym czasie jedynie do nakręcania się spirali inflacyjnej, a późniejszy wzrost cen niweluje efekt wcześniejszych podwyżek.

 Przyspieszające z kwartału na kwartał tempo wzrostu polskiej gospodarki sugeruje, iż realny wzrost wynagrodzeń w 2014 r. nie będzie wynikać już z iluzji pieniądza (nadmiernego przywiązania do wartości nominalnych). Jego dynamika w większej mierze będzie pochodną dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej Polski.

Zobacz również: Wzrośnie podatek od nieruchomości za garaż

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »