Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Zgodnie z art. 26 a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych może być:
REKLAMA
• pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej,
• pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%,
• pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników.
Jesteś niepełnosprawny? Załóż własną firmę
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Rejestracja.
Rejestracja jest pierwszym, obowiązkowym krokiem pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne. Rejestracji dokonuje się w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy PFRON poprzez złożenie wniosku Wn-D wraz z INF-D-P. Do wniosku należy dołączyć również odpowiedni formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc, tj. INF-O-PP.
Informacje o wniosku WN-D.
- WN-D to wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
- Podstawa prawna: Art. 26c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Składający: Pracodawca, o którym mowa w art. 26a ustawy, któremu przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych ze środków PFRON.
- Termin składania: Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy wniosek.
- Adresat: Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
Informacje o formularzu INF-D-P
- INF-D-P to formularz zawierający miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych.
- Podstawa prawna: Art. 26c ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Składający: Pracodawca, o którym mowa w art. 26a ustawy, któremu przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
- Termin składania: Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.
- Adresat: Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
Wpłaty pracodawców do PFRON – wyliczanie wskaźników
Sprawozdania finansowe.
Podmioty, które posiadają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, są zobowiązane podczas rejestracji do przesłania wraz z wnioskiem sprawozdania finansowego za okres 3 ostatnich lat obrotowych. Powyższy obowiązek nie dotyczy pracodawców ubiegających się o pomoc, prowadzących działalność gospodarczą w sektorach rolnictwa i rybołówstwa. Podmioty nienależące do grupy mikro- i małych przedsiębiorców, nie zobligowane przepisami do składania sprawozdania, muszą przedstawić oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia przedmiotowych sprawozdań.
Dodatkowe dokumenty.
Wymienione wcześniej wniosku to koniec papierowej procedury. Aby nasz wniosek był kompletny i przygotowany w 100% do złożenia należy dodać do niego kopie takich dokumentów jak:
• aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej;
• zaświadczenie z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej o numerze identyfikacyjnym REGON;
• decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP;
• upoważnienie osoby przesyłającej te dane lub dokumenty je potwierdzające do występowania w imieniu pracodawcy.
Źródło : Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.