REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Jarosław Krasnodęmbski
gwarancje de minimis
gwarancje de minimis
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy program gwarancji de minimis działa już od wiosny 2013 roku. Polega on na zabezpieczaniu kredytów obrotowych udzielanych w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z gwarancji de minimis?

Gwarancje de minimis

Z gwarancji de minimis może skorzystać każdy przedsiębiorca. Nie ma tu również znaczenia etap, w którym znajduje się firma. Gwarancje de minimis może wykorzystać zarówno przedsiębiorca początkujący jak i prowadzący swoją działalność przez dłuższy okres czasu.

REKLAMA

Gwarancja de minimis jest korzystnym dla przedsiębiorców zabezpieczeniem kredytu obrotowego. Dla banku udzielającego kredytu jest wygodniejszym zabezpieczeniem niż standardowe formy, takie jak np. hipoteka czy zastaw rejestrowy.

Gwarancja de minimis jest bardzo korzystna dla przedsiębiorcy. Za pierwszy rok obowiązywania gwarancji przedsiębiorca nie ponosi żadnych opłat z tytułu udzielenia zabezpieczenia, a od 2014 r. będzie to koszt minimalny – 0,5% ich wartości.

Gwarancją de minimis można zabezpieczyć do 60% wartości kredytu obrotowego i maksymalnie do 3,5 mln PLN. Maksymalny okres zabezpieczenia kredytu gwarancją de minimis to 27 miesięcy.

W przypadku kredytu inwestycyjnego gwarancja jest udzielana na okres maksymalnie 99 miesięcy, nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu inwestycyjnego, nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem inwestycyjnym, jest zabezpieczona wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy. Stawka prowizji za udzieloną gwarancję wynosi 0,5% kwoty gwarancji w stosunku rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Gdzie ubiegać się o gwarancję de minimis?

Gwarantem pomocy de minimis jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak o pomoc de minimis przedsiębiorca może ubiegać się w banku, w którym posiada rachunek bankowy. Przedsiębiorca w trakcie uzyskania gwarancji nie musi się kontaktować Z BGK – cała procedura odbywa się banku kredytującym.

Kredyt z gwarancja de minimis są obecnie dostępne w kilkunastu bankach. Lista banków uczestniczących w programie jest dostępna na stronie www.deminimis.gov.pl.

Zwolnienie z podatku od dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy

Dopuszczalne limity

Przy gwarancjach de minimis obowiązują limity. Limit pomocy dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200 tys. EUR (100 tys. EUR dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego) w roku podatkowym, w którym ubiega się on o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych. Wartość pomocy de minimis wynosi 13,33% kwoty udzielonej gwarancji. Przy wyliczaniu jej wysokości należy kwotę gwarancji pomnożyć przez 13,33% i podzielić przez średni kurs euro NBP z dnia udzielenia gwarancji.

Problemy ze spłatą

W przypadku problemów przedsiębiorcy ze spłatą kredytu w terminie, gwarant, którym jest BGK, dokonuje wypłaty gwarancji na rzecz banku kredytującego. Gdy taka sytuacja będzie miała miejsce przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconej gwarancji razem z doliczonymi odsetkami. Pieniądze należy zwrócić do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie do banku, w którym pierwotnie był zaciągnięty kredyt.

Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA