| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Gwarancje de minimis dla przedsiębiorców

Rządowy program gwarancji de minimis działa już od wiosny 2013 roku. Polega on na zabezpieczaniu kredytów obrotowych udzielanych w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z gwarancji de minimis?

Gwarancje de minimis

Z gwarancji de minimis może skorzystać każdy przedsiębiorca. Nie ma tu również znaczenia etap, w którym znajduje się firma. Gwarancje de minimis może wykorzystać zarówno przedsiębiorca początkujący jak i prowadzący swoją działalność przez dłuższy okres czasu.

Gwarancja de minimis jest korzystnym dla przedsiębiorców zabezpieczeniem kredytu obrotowego. Dla banku udzielającego kredytu jest wygodniejszym zabezpieczeniem niż standardowe formy, takie jak np. hipoteka czy zastaw rejestrowy.

Gwarancja de minimis jest bardzo korzystna dla przedsiębiorcy. Za pierwszy rok obowiązywania gwarancji przedsiębiorca nie ponosi żadnych opłat z tytułu udzielenia zabezpieczenia, a od 2014 r. będzie to koszt minimalny – 0,5% ich wartości.

Gwarancją de minimis można zabezpieczyć do 60% wartości kredytu obrotowego i maksymalnie do 3,5 mln PLN. Maksymalny okres zabezpieczenia kredytu gwarancją de minimis to 27 miesięcy.

W przypadku kredytu inwestycyjnego gwarancja jest udzielana na okres maksymalnie 99 miesięcy, nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60% kwoty kredytu inwestycyjnego, nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem inwestycyjnym, jest zabezpieczona wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy. Stawka prowizji za udzieloną gwarancję wynosi 0,5% kwoty gwarancji w stosunku rocznym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Gdzie ubiegać się o gwarancję de minimis?

Gwarantem pomocy de minimis jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak o pomoc de minimis przedsiębiorca może ubiegać się w banku, w którym posiada rachunek bankowy. Przedsiębiorca w trakcie uzyskania gwarancji nie musi się kontaktować Z BGK – cała procedura odbywa się banku kredytującym.

Kredyt z gwarancja de minimis są obecnie dostępne w kilkunastu bankach. Lista banków uczestniczących w programie jest dostępna na stronie www.deminimis.gov.pl.

Zwolnienie z podatku od dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy

Dopuszczalne limity

Przy gwarancjach de minimis obowiązują limity. Limit pomocy dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200 tys. EUR (100 tys. EUR dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego) w roku podatkowym, w którym ubiega się on o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych. Wartość pomocy de minimis wynosi 13,33% kwoty udzielonej gwarancji. Przy wyliczaniu jej wysokości należy kwotę gwarancji pomnożyć przez 13,33% i podzielić przez średni kurs euro NBP z dnia udzielenia gwarancji.

Problemy ze spłatą

W przypadku problemów przedsiębiorcy ze spłatą kredytu w terminie, gwarant, którym jest BGK, dokonuje wypłaty gwarancji na rzecz banku kredytującego. Gdy taka sytuacja będzie miała miejsce przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconej gwarancji razem z doliczonymi odsetkami. Pieniądze należy zwrócić do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie do banku, w którym pierwotnie był zaciągnięty kredyt.

Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK