| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Ochrona znaku towarowego

Ochrona znaku towarowego

W obrocie gospodarczym powszechnie stosowane są znaki towarowe. Znaki towarowe oznaczają produkty lub usługi konkretnego przedsiębiorcy i dzięki nim można odróżnić produkty poszczególnych przedsiębiorców. Czy warto chronić znaki towarowe?

Znak towarowy

Znakiem towarowym mogą być m.in. hasło, słowo, rysunek, grafika, melodia, forma plastyczna, slogan, a nawet kształt produktu, jeżeli nie wynika on z samej jego natury technicznej.

Siła znaku towarowego uzależniona jest od regularnego dostarczania przez przedsiębiorcę na rynek wysokiej klasy produktów, opatrzonych znakiem towarowym. Dzięki takiemu postępowaniu producenta tworzy się pozytywne skojarzenie produktu ze znakiem towarowym. Zaistnienie wśród klientów pozytywnego skojarzenia i jego utrzymanie stanowi o sile znaku towarowego.

Znak towarowy ma również duże znaczenie przy ochronie przedsiębiorcy przed nieuczciwą konkurencją. Podrabianie przez inne firmy znaku towarowego innego przedsiębiorcy jest zabronione i stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Używając znaku towarowego przedsiębiorca musi uważać, aby oznaczenie nie wprowadzało w błąd odbiorcy co do pochodzenia produktu. Nawet skojarzenie z nazwą chronioną bądź istniejącą w obrocie gospodarczym może być przyczyną pomylenia oznaczeń i nieprawidłowej identyfikacji towarów z ich producentami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ochrona znaku towarowego – patent

Opatentowanie znaku towarowego nie jest obowiązkowe. Jednak niezrobienie tego może wiązać się z wykorzystaniem marki przedsiębiorcy przez inny podmiot gospodarczy.

Znak towarowy można chronić poprzez zgłoszenie go w Urzędzie Patentowym RP. Ochrona znaku trwa 10 lat od daty zgłoszenia, ale może być przedłużana na kolejne 10-letnie okresy ochrony. Warunkiem kontynuacji umowy jest uiszczenie opłat za kolejne okresy. Ochronę znaku towarowego  może być przedłużana wielokrotnie. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją

Przed dokonaniem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP warto sprawdzić, czy ktoś inny nie zgłosił już identycznego lub podobnego znaku towarowego. Sprawdzenie tego jest jednak w dużej mierze uciążliwe. W tym celu należy przeszukać samodzielnie bazy znaków towarowych i samodzielnie ocenić, czy zgłaszany przez nas znak nie kopiuje lub nie jest bardzo zbliżony do zastrzeżonego już znaku. Warto skorzystać z usług rzecznika patentowego, który wyposażony jest w uprawnienia z zakresu własności przemysłowej.

Uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy umożliwia używanie tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej jest to uprawnienie wyłączne. Właściciel znaku towarowego może podzielić się nim z innym przedsiębiorcą na podstawie licencji.

Zmowa cenowa – jaka kara grozi przedsiębiorcy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »