| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców

Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców

Po zgłoszeniu zamiaru koncentracji przez przedsiębiorcę, Prezes Urzędu Konkurencji i Konsumenta musi wydać decyzję dotyczącą planowanego połączenia. Według jakich kryteriów jest dokonywana ocena i jak wynik oceny wpływa na decyzje?

Test ograniczenia konkurencji

Przede wszystkim, Prezes UOKiK bada czy i w jakim stopniu połączenie przedsiębiorców będzie miało wpływ konkurencję na danym rynku właściwym. W tym celu wykonuje się tzw. test istotnego ograniczenia konkurencji. 

Oczywiście jeśli Prezes UOKiK stwierdzi, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję, wydaje bezwarunkową zgodę. Może także wydać zgodę warunkową, jeśli oceni, że na skutek spełnienia przez przedsiębiorcę określonych warunków, konkurencja nie zostanie zagrożona. 

Warunki, jakie określa Prezes UOKiK w decyzji mogą dotyczyć między innymi zbycia części majątku, wyzbycia się kontroli nad określonym przedsiębiorstwem, czy udzielenia licencji praw wyłącznych konkurentowi. 

W decyzji ma mocy której przedsiębiorca otrzymuje warunkową zgodę na dokonanie koncentracji, Prezes UOKiK może go zobowiązać do składania w określonych terminach składania sprawozdań z działań zmierzających do spełnienia warunków. W razie niewywiązania się ze zobowiązań, Prezes może cofnąć decyzję, co w konsekwencji kończy się odmową dokonania połączenia. 

Jednym z bardzo wielu przykładów zgody warunkowej jest zobowiązanie sieci hipermarketów Carrefour do rezygnacji z praw majątkowych do dziewięciu sklepach w siedmiu miastach (nr decyzji DKK 86/2007)

Polecamy serwis: Finanse

Test pozycji dominującej

Drugim testem, oceniającym wpływ koncentracji na rynek, jest test pozycji dominującej, który w przeciwieństwie do testu istotnego ograniczenia konkurencji, przewidziany jest w ustawie. Bada on czy przedsiębiorstwa uczestniczące w koncentracji zdobywają pozycje dominującą, a także czy w jej wyniku pozycja ta ulegnie umocnieniu i w jakim stopniu. 

Pozycja dominująca może powstać lub umocnić się nie tylko na jednym rynku właściwym. Równie prawdopodobne jest zakłócenie konkurencji na rynkach niższego i wyższego rzędu.

Przeczytaj także: Czym jest pozycja dominująca

Co do zasady, jeśli przedsiębiorstwo w wyniku koncentracji osiągnie lub znacznie umocni swoją pozycję dominującą, Prezes Urzędu powinien wydać decyzję zakazującą połączenia. Jednak jeśli planowana koncentracja przyczyni się do rozwoju ekonomicznego lub postępu technicznego lub może ona wywrzeć pozytywny wpływ na gospodarkę narodową, odstąpienie od zakazu jest uzasadnione.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »