REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców

Martyna Wosion
Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców
Kryteria kontroli koncentracji przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Po zgłoszeniu zamiaru koncentracji przez przedsiębiorcę, Prezes Urzędu Konkurencji i Konsumenta musi wydać decyzję dotyczącą planowanego połączenia. Według jakich kryteriów jest dokonywana ocena i jak wynik oceny wpływa na decyzje?

Test ograniczenia konkurencji

Przede wszystkim, Prezes UOKiK bada czy i w jakim stopniu połączenie przedsiębiorców będzie miało wpływ konkurencję na danym rynku właściwym. W tym celu wykonuje się tzw. test istotnego ograniczenia konkurencji. 

REKLAMA

Oczywiście jeśli Prezes UOKiK stwierdzi, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję, wydaje bezwarunkową zgodę. Może także wydać zgodę warunkową, jeśli oceni, że na skutek spełnienia przez przedsiębiorcę określonych warunków, konkurencja nie zostanie zagrożona. 

Warunki, jakie określa Prezes UOKiK w decyzji mogą dotyczyć między innymi zbycia części majątku, wyzbycia się kontroli nad określonym przedsiębiorstwem, czy udzielenia licencji praw wyłącznych konkurentowi. 

REKLAMA

W decyzji ma mocy której przedsiębiorca otrzymuje warunkową zgodę na dokonanie koncentracji, Prezes UOKiK może go zobowiązać do składania w określonych terminach składania sprawozdań z działań zmierzających do spełnienia warunków. W razie niewywiązania się ze zobowiązań, Prezes może cofnąć decyzję, co w konsekwencji kończy się odmową dokonania połączenia. 

Jednym z bardzo wielu przykładów zgody warunkowej jest zobowiązanie sieci hipermarketów Carrefour do rezygnacji z praw majątkowych do dziewięciu sklepach w siedmiu miastach (nr decyzji DKK 86/2007)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Finanse

Test pozycji dominującej

Drugim testem, oceniającym wpływ koncentracji na rynek, jest test pozycji dominującej, który w przeciwieństwie do testu istotnego ograniczenia konkurencji, przewidziany jest w ustawie. Bada on czy przedsiębiorstwa uczestniczące w koncentracji zdobywają pozycje dominującą, a także czy w jej wyniku pozycja ta ulegnie umocnieniu i w jakim stopniu. 

Pozycja dominująca może powstać lub umocnić się nie tylko na jednym rynku właściwym. Równie prawdopodobne jest zakłócenie konkurencji na rynkach niższego i wyższego rzędu.

Przeczytaj także: Czym jest pozycja dominująca

Co do zasady, jeśli przedsiębiorstwo w wyniku koncentracji osiągnie lub znacznie umocni swoją pozycję dominującą, Prezes Urzędu powinien wydać decyzję zakazującą połączenia. Jednak jeśli planowana koncentracja przyczyni się do rozwoju ekonomicznego lub postępu technicznego lub może ona wywrzeć pozytywny wpływ na gospodarkę narodową, odstąpienie od zakazu jest uzasadnione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA