reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Parlamentarzyści Ruchu Palikota, zarzucają obecnej formie wsparcia przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania, zbyt wąski zakres zastosowania oraz skomplikowana konstrukcję. Poziom wdrażania do polskiej gospodarki nowych i ulepszonych rozwiązań, utrzymuje się zaś na poziomie znacząco niższym od tego w innych krajach Unii Europejskiej. Sami przedsiębiorcy postulowali już konieczność wprowadzenia przepisów, które miałyby na celu podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki narodowej, poprzez chociażby wprowadzenie zachęt fiskalnych dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby wprowadzić innowacyjne rozwiązania.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Kredyt na innowacje polegałby na przekazaniu przedsiębiorcom, będącym podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych,  których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podnoszą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku, dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych. Pomysłodawcy podkreślają, iż podstawą do uzyskaniu kredytu na innowacje byłoby nie tylko nabycie nowej technologii spełniającej określone kryteria, lecz wszelkie inwestycje podjęte przez podatnika, wpisujące się w pojęcie badań i rozwoju, które doprowadziły do nabycia lub wytworzenia przez podatnika środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które obiektywnie poprawiać będą innowacyjność jego przedsiębiorstwa. Twórcy projektu zaznaczają, że ich celem jest również zmniejszenie ograniczeń i rygorów związanych z uzyskaniem kredytu na innowacje, w stosunku do ograniczeń, jakie w aktualnym stanie prawnym towarzyszom uldze na nowe technologie.

Zobacz także: Jak finansować małą firmę technologiczną? - dotacje

Zastąpienie ulgi na nowe technologie kredytem na innowacje wsparłoby długofalowy rozwój gospodarczy, oparty obecnie na konkurencyjności Polski względem innych państw, wynikającej z niskich kosztów pracy i wytwarzania dóbr. W związku z procesem wyrównywania cen czynników produkcji w obrębie unii Europejskiej konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł przewagi w światowej gospodarce, opartych na wiedzy i innowacyjności. Pomysłodawcy zakładają, iż umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z kredytu na innowacje, zwiększy ilość przedsiębiorców chętnych do wprowadzania do swoich przedsiębiorstw nowych technologii. Dzięki temu polska gospodarka będzie konkurencyjna pod katem innowacyjności stosowanych rozwiązań.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama