Kredyt na innowacje od 2014 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Parlamentarzyści Ruchu Palikota, zarzucają obecnej formie wsparcia przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania, zbyt wąski zakres zastosowania oraz skomplikowana konstrukcję. Poziom wdrażania do polskiej gospodarki nowych i ulepszonych rozwiązań, utrzymuje się zaś na poziomie znacząco niższym od tego w innych krajach Unii Europejskiej. Sami przedsiębiorcy postulowali już konieczność wprowadzenia przepisów, które miałyby na celu podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki narodowej, poprzez chociażby wprowadzenie zachęt fiskalnych dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby wprowadzić innowacyjne rozwiązania.
REKLAMA
Polecamy serwis: Zakładam firmę
Kredyt na innowacje polegałby na przekazaniu przedsiębiorcom, będącym podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podnoszą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku, dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych. Pomysłodawcy podkreślają, iż podstawą do uzyskaniu kredytu na innowacje byłoby nie tylko nabycie nowej technologii spełniającej określone kryteria, lecz wszelkie inwestycje podjęte przez podatnika, wpisujące się w pojęcie badań i rozwoju, które doprowadziły do nabycia lub wytworzenia przez podatnika środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które obiektywnie poprawiać będą innowacyjność jego przedsiębiorstwa. Twórcy projektu zaznaczają, że ich celem jest również zmniejszenie ograniczeń i rygorów związanych z uzyskaniem kredytu na innowacje, w stosunku do ograniczeń, jakie w aktualnym stanie prawnym towarzyszom uldze na nowe technologie.
Zobacz także: Jak finansować małą firmę technologiczną? - dotacje
Zastąpienie ulgi na nowe technologie kredytem na innowacje wsparłoby długofalowy rozwój gospodarczy, oparty obecnie na konkurencyjności Polski względem innych państw, wynikającej z niskich kosztów pracy i wytwarzania dóbr. W związku z procesem wyrównywania cen czynników produkcji w obrębie unii Europejskiej konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł przewagi w światowej gospodarce, opartych na wiedzy i innowacyjności. Pomysłodawcy zakładają, iż umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z kredytu na innowacje, zwiększy ilość przedsiębiorców chętnych do wprowadzania do swoich przedsiębiorstw nowych technologii. Dzięki temu polska gospodarka będzie konkurencyjna pod katem innowacyjności stosowanych rozwiązań.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.