REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Agnieszka Fryc
kredyt na innowacje/fot. Fotolia
kredyt na innowacje/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Parlamentarzyści Ruchu Palikota, zarzucają obecnej formie wsparcia przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania, zbyt wąski zakres zastosowania oraz skomplikowana konstrukcję. Poziom wdrażania do polskiej gospodarki nowych i ulepszonych rozwiązań, utrzymuje się zaś na poziomie znacząco niższym od tego w innych krajach Unii Europejskiej. Sami przedsiębiorcy postulowali już konieczność wprowadzenia przepisów, które miałyby na celu podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki narodowej, poprzez chociażby wprowadzenie zachęt fiskalnych dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby wprowadzić innowacyjne rozwiązania.

REKLAMA

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Kredyt na innowacje polegałby na przekazaniu przedsiębiorcom, będącym podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych,  których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podnoszą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku, dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych. Pomysłodawcy podkreślają, iż podstawą do uzyskaniu kredytu na innowacje byłoby nie tylko nabycie nowej technologii spełniającej określone kryteria, lecz wszelkie inwestycje podjęte przez podatnika, wpisujące się w pojęcie badań i rozwoju, które doprowadziły do nabycia lub wytworzenia przez podatnika środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które obiektywnie poprawiać będą innowacyjność jego przedsiębiorstwa. Twórcy projektu zaznaczają, że ich celem jest również zmniejszenie ograniczeń i rygorów związanych z uzyskaniem kredytu na innowacje, w stosunku do ograniczeń, jakie w aktualnym stanie prawnym towarzyszom uldze na nowe technologie.

Zobacz także: Jak finansować małą firmę technologiczną? - dotacje

Zastąpienie ulgi na nowe technologie kredytem na innowacje wsparłoby długofalowy rozwój gospodarczy, oparty obecnie na konkurencyjności Polski względem innych państw, wynikającej z niskich kosztów pracy i wytwarzania dóbr. W związku z procesem wyrównywania cen czynników produkcji w obrębie unii Europejskiej konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł przewagi w światowej gospodarce, opartych na wiedzy i innowacyjności. Pomysłodawcy zakładają, iż umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z kredytu na innowacje, zwiększy ilość przedsiębiorców chętnych do wprowadzania do swoich przedsiębiorstw nowych technologii. Dzięki temu polska gospodarka będzie konkurencyjna pod katem innowacyjności stosowanych rozwiązań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA