REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na zakup i montaż instalacji OZE - zmiany od 1 sierpnia

Dotacje na zakup i montaż instalacji OZE - zmiany od 1 sierpnia
Dotacje na zakup i montaż instalacji OZE - zmiany od 1 sierpnia
Electric Wind
Electric Wind

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 sierpnia 2015 r. osoby, które chcą starać się o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE z programu Prosument, nie muszą łączyć produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej. Zmiany te wprowadziły również wydłużenie okresu otrzymywania wyższych dotacji, tj. do końca 2016 r. Budżet na realizację programu wynosi 714 700 tys. złotych.

To korzystna zmiana w programie, która wraz z wydłużeniem okresu wyższych dofinansowań do 2016 roku, zwiększy zakres przyznawanych dotacji.

REKLAMA

Pod koniec czerwca 2015 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dostosował zasady uzyskiwania dofinansowań na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do oczekiwań inwestorów, wytwarzających zieloną energię na własne potrzeby i czerpiących zysk z odsprzedaży jej nadwyżek. Zmiany są także wynikiem nowych regulacji prawnych i wejścia w życie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), z dniem 4 maja 2015 r.

Zobacz: Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Cel dotacji. Dla kogo dotacje

Celem dofinansowań realizowanych w ramach programu Prosument jest ograniczenie zużycia energii w budownictwie i emisji szkodliwego CO2, w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł, pozyskiwanej za pomocą m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, źródeł ciepła opalanych biomasą, elektrowni wiatrowych czy mikrokogeneracji. Budżet na realizację programu wynosi 714 700 tys. złotych. Bezzwrotne dotacje i pożyczki przyznawane będą osobom fizycznym, wspólnotom lub spółdzielniom mieszkaniowym do 2022 roku.

Zobacz: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacje cieplne oddzielnie

Aktualizacja programu dotyczy przede wszystkim zniesienia obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej, co w praktyce oznacza możliwość skorzystania z finansowania większej liczbie podmiotów. Zdaniem ekspertów wcześniejszy zapis wskazujący konieczność zakupu i instalowania urządzeń OZE do produkcji ciepła tylko razem z zakupem urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ograniczał wybór i konkurencję na rynku oraz zwiększał koszty osiągnięcia efektu ekologicznego. Poprawka daje nowe możliwości dla osób planujących instalacje wytwarzające ciepło z OZE, które poza systemami ciepłowniczymi i źródłami kogeneracyjnymi zostały wyłączone z systemu taryf gwarantowanych rządowej Ustawy o OZE.

Zobacz również: Dotacja na bieżącą działalność firmy

Wyższe dofinansowania do 2016 roku

Wprowadzone zmiany wydłużyły także okres preferencyjnych warunków wsparcia, w ramach których inwestorzy otrzymają wyższe dotację do końca 2016 roku. 

REKLAMA

Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kWp  do końca 2016 można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 40%. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach wysokość dotacji zmniejszy się do 30%. Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła, obejmujące zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, do końca 2016 roku wynosić będzie do 20%. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach spadnie do 15 %.

Jednocześnie skorzystanie z dofinansowania instalacji z programu, wyłącza możliwość korzystania z taryf gwarantowanych przewidzianych ustawą o OZE. Nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej. Będzie też można korzystać z bilansowania półrocznego przewidzianego w ustawie.

Zobacz: Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Szansa na rozwój rynku nowoczesnych instalacji systemów grzewczych?

Systemy promocji ciepła z OZE, efektywne zarządzanie energią z wody, wiatru i biomasy a także nowoczesne instalacje wentylacyjne i systemy grzewcze będą jednym z tematów wrześniowego Kongresu INSTALEXPO, poświęconego najnowszym technologiom i kierunkom rozwoju rynku instalacji w Polsce. Wydarzenie towarzyszy pierwszej polskiej edycji międzynarodowych targów Aqua-Therm Warsaw – dedykowanych profesjonalistom w dziedzinie systemów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, systemów wodnych, sanitarnych i basenów, a także inwestorom indywidualnym.

Zobacz również: Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

REKLAMA

„Zaostrzanie norm energetycznych i dostosowywanie ich do unijnych wymagań, a także rosnące ceny energii zwiększają zainteresowanie polskich inwestorów energooszczędnym budownictwem, rozwiązaniami optymalizującymi koszty budowy domów oraz ich późniejszej eksploatacji” – mówi Anna Rabiej, organizator Aqua-Therm Warsaw 2015. „Efektywne i nowoczesne produkty dla sektora klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, takie jak rozwiązania wykorzystujące OZE czy energooszczędne pompy ciepła, umożliwiają oszczędności energii na poziomie 50%, poprawiając jednocześnie komfort użytkowników”. Architekci, wykonawcy, a także inwestorzy indywidualni, odwiedzający trzecią edycję Warsaw Build i towarzyszące im targi Aqua-Therm Warsaw, będą mieli możliwość przedyskutowania kwestii efektywnego zarządzania energią, finansowania OZE czy praktycznych rozwiązań i nowinek technologicznych z ekspertami i specjalistami branży.

Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 16-18 września 2015 r. w warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI. Kongres INSTALEXPO, z udziałem ekspertów z NFOŚiGW, odbędzie się 17 września 2015 r. Więcej informacji na stronie: http://www.aquatherm-warsaw.com.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA