REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Marta Mizerska
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
dofinansowanie działalności na wsi/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich daje szansę na rozwój przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach. Jest to projekt, w ramach którego można uzyskać nawet 300 tys. zł na dofinansowanie biznesu na terenach wiejskich i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Gdzie się zgłosić?

O dofinansowanie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnych grup działania, tj. stowarzyszeń, w skład których wchodzą przedstawiciele samorządów , organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorstw. LGD dokonuje wstępnej oceny wniosku, a następnie przekazuje do wydziału rozwoju obszarów wiejskich w odpowiednim terytorialnie urzędzie marszałkowskim, gdzie zapada ostateczna decyzja o dofinansowaniu. Jeśli będzie pozytywna, odpowiedni oddział ARiMR wypłaci pieniądze.

REKLAMA

Warunki dofinansowania

Aby zakwalifikować się do grupy osób otrzymujących dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. O pomoc mogą domagać się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie są ubezpieczone w KRUS, zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców oraz takie, które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej. Planowana działalność gospodarcza powinna mieć formę mikroprzedsiębiorstwa i powinna dotyczyć ściśle określonej działalności pozarolniczej ( załącznik nr 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków…). Oznacza to, że firma musi zatrudniać mniej niż 10 osób, a obrót nie powinien przekraczać 2 mln euro. Poza tym pomoc nie zostanie przyznana osobie, która w ciągu 2 ostatnich lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymała dotację na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kolejny ważnym warunkiem jest stworzenie chociaż jednego pełnoetatowego miejsca pracy nierozerwalnie związanego z inwestycją, warto dodać, że jednoosobowa działalność właściciela także uznawana jest za etat. Utworzenie miejsc pracy deklaruje się w biznesplanie i zobowiązuje się z ARiMR na utrzymanie ich przez okres 2 lat. Nie wywiązanie się z tego może skutkować żądaniem zwrotu środków od przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Warunki formalne, to  pobranie i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także załączników, z których najważniejszym jest ekonomiczny plan operacji (forma zbliżona do biznesplanu).

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dofinansowanie, a wkład własny

Osoba ubiegająca się o środki musi mieć własny kapitał  na uruchomienie firmy, ponieważ dofinansowanie nie jest realizowane w formie dotacji, lecz refundacji nakładów poniesionych na utworzenie przedsiębiorstwa. Co do zasady, można się domagać zwrotu 50 proc. kosztów. Z pieniędzy tych nie można finansować podatku od towarów i usług, zakupu nieruchomości czy kupna rzeczy używanych.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA