| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Program Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich daje szansę na rozwój przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach. Jest to projekt, w ramach którego można uzyskać nawet 300 tys. zł na dofinansowanie biznesu na terenach wiejskich i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Gdzie się zgłosić?

O dofinansowanie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnych grup działania, tj. stowarzyszeń, w skład których wchodzą przedstawiciele samorządów , organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorstw. LGD dokonuje wstępnej oceny wniosku, a następnie przekazuje do wydziału rozwoju obszarów wiejskich w odpowiednim terytorialnie urzędzie marszałkowskim, gdzie zapada ostateczna decyzja o dofinansowaniu. Jeśli będzie pozytywna, odpowiedni oddział ARiMR wypłaci pieniądze.

Warunki dofinansowania

Aby zakwalifikować się do grupy osób otrzymujących dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. O pomoc mogą domagać się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie są ubezpieczone w KRUS, zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców oraz takie, które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej. Planowana działalność gospodarcza powinna mieć formę mikroprzedsiębiorstwa i powinna dotyczyć ściśle określonej działalności pozarolniczej ( załącznik nr 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków…). Oznacza to, że firma musi zatrudniać mniej niż 10 osób, a obrót nie powinien przekraczać 2 mln euro. Poza tym pomoc nie zostanie przyznana osobie, która w ciągu 2 ostatnich lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymała dotację na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kolejny ważnym warunkiem jest stworzenie chociaż jednego pełnoetatowego miejsca pracy nierozerwalnie związanego z inwestycją, warto dodać, że jednoosobowa działalność właściciela także uznawana jest za etat. Utworzenie miejsc pracy deklaruje się w biznesplanie i zobowiązuje się z ARiMR na utrzymanie ich przez okres 2 lat. Nie wywiązanie się z tego może skutkować żądaniem zwrotu środków od przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Warunki formalne, to  pobranie i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także załączników, z których najważniejszym jest ekonomiczny plan operacji (forma zbliżona do biznesplanu).

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dofinansowanie, a wkład własny

Osoba ubiegająca się o środki musi mieć własny kapitał  na uruchomienie firmy, ponieważ dofinansowanie nie jest realizowane w formie dotacji, lecz refundacji nakładów poniesionych na utworzenie przedsiębiorstwa. Co do zasady, można się domagać zwrotu 50 proc. kosztów. Z pieniędzy tych nie można finansować podatku od towarów i usług, zakupu nieruchomości czy kupna rzeczy używanych.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »