| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Program Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich daje szansę na rozwój przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach. Jest to projekt, w ramach którego można uzyskać nawet 300 tys. zł na dofinansowanie biznesu na terenach wiejskich i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

Gdzie się zgłosić?

O dofinansowanie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnych grup działania, tj. stowarzyszeń, w skład których wchodzą przedstawiciele samorządów , organizacji pozarządowych oraz lokalnych przedsiębiorstw. LGD dokonuje wstępnej oceny wniosku, a następnie przekazuje do wydziału rozwoju obszarów wiejskich w odpowiednim terytorialnie urzędzie marszałkowskim, gdzie zapada ostateczna decyzja o dofinansowaniu. Jeśli będzie pozytywna, odpowiedni oddział ARiMR wypłaci pieniądze.

Warunki dofinansowania

Aby zakwalifikować się do grupy osób otrzymujących dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. O pomoc mogą domagać się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie są ubezpieczone w KRUS, zamieszkałe i zamierzające otworzyć działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców oraz takie, które w ciągu roku przed złożeniem wniosku nie zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej. Planowana działalność gospodarcza powinna mieć formę mikroprzedsiębiorstwa i powinna dotyczyć ściśle określonej działalności pozarolniczej ( załącznik nr 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków…). Oznacza to, że firma musi zatrudniać mniej niż 10 osób, a obrót nie powinien przekraczać 2 mln euro. Poza tym pomoc nie zostanie przyznana osobie, która w ciągu 2 ostatnich lat poprzedzających złożenie wniosku otrzymała dotację na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kolejny ważnym warunkiem jest stworzenie chociaż jednego pełnoetatowego miejsca pracy nierozerwalnie związanego z inwestycją, warto dodać, że jednoosobowa działalność właściciela także uznawana jest za etat. Utworzenie miejsc pracy deklaruje się w biznesplanie i zobowiązuje się z ARiMR na utrzymanie ich przez okres 2 lat. Nie wywiązanie się z tego może skutkować żądaniem zwrotu środków od przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Warunki formalne, to  pobranie i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, a także załączników, z których najważniejszym jest ekonomiczny plan operacji (forma zbliżona do biznesplanu).

Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dofinansowanie, a wkład własny

Osoba ubiegająca się o środki musi mieć własny kapitał  na uruchomienie firmy, ponieważ dofinansowanie nie jest realizowane w formie dotacji, lecz refundacji nakładów poniesionych na utworzenie przedsiębiorstwa. Co do zasady, można się domagać zwrotu 50 proc. kosztów. Z pieniędzy tych nie można finansować podatku od towarów i usług, zakupu nieruchomości czy kupna rzeczy używanych.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »