REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Pieniądze na start firmy
Pieniądze na start firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenia finansowe są największą trudnością przy zakładaniu własnych firm przez Polaków. Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Pieniądze na start firmy

Polacy z powodu dużych strat poniesionych w czasie II wojny światowej, a następnie nastania socjalizmu nie mieli szans na zakumulowanie dużego kapitału prywatnego. Proces ten zaczął się dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Wobec czego u nas zasada 3F (family, friends & fools) nie działa tak dobrze jak w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie dodaje się jeszcze czwarte F (founders). 4F to skrót od nazw dawców kapitału na nowy biznes. Niegdyś tradycyjnie Amerykanie zwracali się po pieniądze na założenie biznesu najpierw do rodziny, następnie do przyjaciół, a jeśli to źródło zawiodło, poszukiwali dowolnych inwestorów, którzy zaryzykowaliby wsparcie nowego pomysłu (stąd żartobliwe określenie fools, czyli głupcy). Dziś często szuka się pieniędzy na start najpierw u jednostek bardziej wyspecjalizowanych we wspieraniu młodych firm (founders), czyli wśród funduszy wysokiego ryzyka czy aniołów biznesu.

REKLAMA

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

REKLAMA

W naszym kraju w miarę rozwoju wolnego rynku i przede wszystkim integracji ze strukturami Unii Europejskiej sytuacja znacznie się poprawiła. Wbrew pozorom istnieje dużo możliwości finansowania działalności firm w początkowym okresie. Do naszej dyspozycji jest wiele instrumentóww programach operacyjnych zasilanych unijnymi funduszami, istnieją fundusze kapitału zasiewowego (seed capital), wykształciła się spora grupa prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu, są duże wyspecjalizowane fundusze typu venture capital, a także fundusze pożyczkowe, poręczeniowe oraz banki, które również wdrażają instrumenty unijne (pieniądze z programów operacyjnych czy inicjatywy JEREMIE). Pieniądze na start może zdobyć nawet osoba bezrobotna (odpowiedniego wsparcia udzielają urzędy pracy).

Bliższych informacji o najbardziej odpowiednich (ze względu na charakter wykonywanej przez nas działalności) źródłach finansowania udzielą konsultanci w instytucjach należących do Krajowej Sieci Usług.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione tu źródła stwarzają alternatywę dla często kosztownych kredytów bankowych. Najważniejsze z tych instrumentów są omówione w rozdziale 3.1. Pamiętajmy jednak, że aby pozyskać kapitał na start, musimy wykonać sporą pracę, polegającą na przekonaniu, że nie zmarnujemy tych pieniędzy. Ba – często będzie się od nas oczekiwać ich pomnożenia.

Podmioty finansujące nowe pomysły i firmy na wczesnym etapie rozwoju znajdziemy tu. Warto też zainteresować się ofertą inkubatorów przedsiębiorczości.

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?


Test windy

REKLAMA

Gdy będziemy chcieli zwrócić się po kapitał do prywatnego inwestora (np. anioła biznesu), niezbędna będzie umiejętność prezentacji swojego pomysłu, by przy nadarzającej się okazji (mijamy go na ulicy, spotykamy w windzie lub zagadujemy podczas przerwy w trakcie konferencji) w kilka minut przekonać go, że warto wesprzeć nas na starcie (tzw. test windy). Do tego potrzebna jest wiara we własne przedsięwzięcie i umiejętność krótkiego wyjaśnienia, jak będziemy na nim zarabiać. Będziemy to potrafili, gdy odrobimy lekcję dotyczącą biznesplanu, a przynajmniej najważniejszych jego elementów.

Sposobność do zaprezentowania swojego pomysłu przed inwestorami, a także okazję do zobaczenia, jak robią to inni, stwarzają barcampy. Można na nich m.in. posłuchać inspirujących wykładów. Warto zajrzeć do kalendarium takich wydarzeń.

Firma za fundusze unijne

Źródło: Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą?, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA