REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Subskrybuj nas na Youtube
Pieniądze na start firmy
Pieniądze na start firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenia finansowe są największą trudnością przy zakładaniu własnych firm przez Polaków. Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Pieniądze na start firmy

Polacy z powodu dużych strat poniesionych w czasie II wojny światowej, a następnie nastania socjalizmu nie mieli szans na zakumulowanie dużego kapitału prywatnego. Proces ten zaczął się dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Wobec czego u nas zasada 3F (family, friends & fools) nie działa tak dobrze jak w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie dodaje się jeszcze czwarte F (founders). 4F to skrót od nazw dawców kapitału na nowy biznes. Niegdyś tradycyjnie Amerykanie zwracali się po pieniądze na założenie biznesu najpierw do rodziny, następnie do przyjaciół, a jeśli to źródło zawiodło, poszukiwali dowolnych inwestorów, którzy zaryzykowaliby wsparcie nowego pomysłu (stąd żartobliwe określenie fools, czyli głupcy). Dziś często szuka się pieniędzy na start najpierw u jednostek bardziej wyspecjalizowanych we wspieraniu młodych firm (founders), czyli wśród funduszy wysokiego ryzyka czy aniołów biznesu.

REKLAMA

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

REKLAMA

W naszym kraju w miarę rozwoju wolnego rynku i przede wszystkim integracji ze strukturami Unii Europejskiej sytuacja znacznie się poprawiła. Wbrew pozorom istnieje dużo możliwości finansowania działalności firm w początkowym okresie. Do naszej dyspozycji jest wiele instrumentóww programach operacyjnych zasilanych unijnymi funduszami, istnieją fundusze kapitału zasiewowego (seed capital), wykształciła się spora grupa prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu, są duże wyspecjalizowane fundusze typu venture capital, a także fundusze pożyczkowe, poręczeniowe oraz banki, które również wdrażają instrumenty unijne (pieniądze z programów operacyjnych czy inicjatywy JEREMIE). Pieniądze na start może zdobyć nawet osoba bezrobotna (odpowiedniego wsparcia udzielają urzędy pracy).

Bliższych informacji o najbardziej odpowiednich (ze względu na charakter wykonywanej przez nas działalności) źródłach finansowania udzielą konsultanci w instytucjach należących do Krajowej Sieci Usług.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione tu źródła stwarzają alternatywę dla często kosztownych kredytów bankowych. Najważniejsze z tych instrumentów są omówione w rozdziale 3.1. Pamiętajmy jednak, że aby pozyskać kapitał na start, musimy wykonać sporą pracę, polegającą na przekonaniu, że nie zmarnujemy tych pieniędzy. Ba – często będzie się od nas oczekiwać ich pomnożenia.

Podmioty finansujące nowe pomysły i firmy na wczesnym etapie rozwoju znajdziemy tu. Warto też zainteresować się ofertą inkubatorów przedsiębiorczości.

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?


Test windy

REKLAMA

Gdy będziemy chcieli zwrócić się po kapitał do prywatnego inwestora (np. anioła biznesu), niezbędna będzie umiejętność prezentacji swojego pomysłu, by przy nadarzającej się okazji (mijamy go na ulicy, spotykamy w windzie lub zagadujemy podczas przerwy w trakcie konferencji) w kilka minut przekonać go, że warto wesprzeć nas na starcie (tzw. test windy). Do tego potrzebna jest wiara we własne przedsięwzięcie i umiejętność krótkiego wyjaśnienia, jak będziemy na nim zarabiać. Będziemy to potrafili, gdy odrobimy lekcję dotyczącą biznesplanu, a przynajmniej najważniejszych jego elementów.

Sposobność do zaprezentowania swojego pomysłu przed inwestorami, a także okazję do zobaczenia, jak robią to inni, stwarzają barcampy. Można na nich m.in. posłuchać inspirujących wykładów. Warto zajrzeć do kalendarium takich wydarzeń.

Firma za fundusze unijne

Źródło: Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą?, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2013 r.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA