REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy o wprowadzeniu euro

Polacy o wprowadzeniu euro
Polacy o wprowadzeniu euro
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Polacy są podzieleni w kwestii przyjęcia euro. Coraz mniej Polaków uznaje, że wprowadzenie euro okaże się korzystne dla gospodarki oraz gospodarstw domowych - tak wynika z przygotowanego raportu TNS Polska.

Według wyników czerwcowego badania TNS Polska "Przyjęcie wspólnej waluty euro. Czerwiec 2015”, odsetek Polaków, którzy uważają, że wprowadzenie euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę spadł o 5 pkt. proc. Stanowią oni dziś prawie jedną piątą badanych (19 proc.). Oceniający euro przeciwnie stanowią ponad połowę (51 proc.) badanych, a 11 proc. uważa, że wejście Polski do strefy euro nie będzie miało wpływu na stan polskiej gospodarki. Jedna piąta (19 proc.) ankietowanych nie potrafi wypowiedzieć się w tej kwestii jednoznacznie.

REKLAMA

Zobacz: Czy Polska straci 1 mld euro dotacji z UE na szybki Internet?

Zaszkodzi gospodarstwom domowym

REKLAMA

O 4 pkt. proc. spadł tymczasem odsetek uważających, że wpływ zmiany waluty okaże się korzystny dla ich gospodarstw domowych i obecnie stanowią 10 proc. ankietowanych. Natomiast aż 68 proc. uważa, że wprowadzenie euro da w tej dziedzinie negatywny skutek. 11 proc. badanych uważa, że przyjęcie euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstwa domowego i tyle samo nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Z opracowania wynika także, że ponad połowa (54 proc.) Polaków uważa, że wprowadzenie w Polsce euro będzie czymś złym, 13 proc. badanych sądzi, że okaże się to dobre, a niemal jedna czwarta (23 proc.) - że zamiana złotówki na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym.

Zobacz: Jak założyć kantor wymiany walut?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekorzystne dla tożsamości narodowej

Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że prawie połowa Polaków (49 proc.) jest przekonana o niekorzystnym wpływie przystąpienia do strefy euro na ich tożsamość narodową. Prawie co czwarty Polak (24 proc.) uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na poczucie tożsamości narodowej, a 12 proc. - że będzie to wpływ korzystny. 15 proc. nie ma zdania. Wyniki z czerwca tego roku nie różnią się od tych z poprzedniego pomiaru z marca br.

Zobacz też: Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Polska w kwestii euro podzielona na pół

REKLAMA

Niemal tyle samo Polaków opowiada się za przyjęciem euro, ilu jest przeciwników tego rozwiązania. Zwolenników wprowadzenia waluty euro jest jednak o 5 punktów procentowych więcej. Mimo zobowiązań traktatowych 41 proc. badanych jest zdania, że Polska nigdy nie powinna wchodzić do strefy euro. Za wejściem do strefy opowiedziała się niemal połowa (46 proc.).

Prawie jedna piąta (17 proc.) respondentów uważa, że przyjęcie nowej waluty powinno nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat, 14 proc.- że za około 6-10 lat, a niewiele mniej, bo 10 proc. - że w najbliższych pięciu latach. Natomiast 13 proc. nie ma na ten temat zdania. Badacze zwracają uwagę, że liczba zwolenników i przeciwników nie zmieniła się od czasu poprzedniego badania.

Badanie przeprowadzono w terminie 12-17 czerwca, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Zobacz: Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca

Źródło: euractiv.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA