reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Wymiana walut online – dla kogo?

Wymiana walut online – dla kogo?

Za pośrednictwem Internetu można kupić walutę tańszą nawet o 20 gr. Waluta w sieci cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób prywatnych, mieszkańców dużych miast. W gronie firm najwięcej transakcji walutowych dokonują przedsiębiorcy z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Serwisy wymiany walut w dużych miastach

W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zyskują internetowe platformy do wymiany walut. Kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta już z takiego rozwiązania. Największą grupę wymieniających (90%) stanowią osoby prywatne, głównie kredytobiorcy, zadłużeni w obcej walucie.

Najchętniej waluty wymieniają osoby prywatne, pochodzące z największych miast Polski. Już co piąty wymieniający pochodzi województwa mazowieckiego, głównie z Warszawy. Na drugim miejscu uplasowały się Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska, z których pochodzi łącznie 10 tys. wymieniających. Natomiast mieszkańcy Małopolski dokonują transakcji o największych wartościach. Każdy korzystający z internetowej platformy wymiany walut w tym regionie, wymienia średnio rocznie ponad 70 tys. zł.

Zaskakująco dobre wyniki zanotowano w województwie zachodniopomorskim, w którym wymieniono ponad 83 mln zł. Jest to kwota porównywalna do tych, które wymieniają mieszkańcy największych województw. Najmniej użytkowników odnotowano w Podlaskiem, Opolskiem, Świętokrzyskiem. Jednak są to regiony o mniejszej populacji w porównaniu do pozostałych województw.

Dowiedz się także: Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

 –  Wzrost zainteresowania wymianą złotówek na obcą walutę to efekt ustawy antyspreadowej, która daje możliwość spłacania kredytu w walucie, w jakiej został on zaciągnięty. Zadłużeni we frankach lub euro to mieszkańcy największych miast Polski -  to głownie oni szukają najniższych kursów i najczęściej wybierają internetowe rozwiązania. Kluczową przewagą jest tutaj cena oraz dostępność takich serwisów przez całą dobę. Patrząc na statystyki, w  sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet o 20 groszy taniej  niż w banku –  mówi Adrian Łaźniewski – rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.

Popularność transakcji on-line w sektorze MSP

Kolejną grupę użytkowników, dokonujących wymiany walut w sieci, stanowią firmy. Co dziesiąta internetowa transakcja zawierana jest przez przedsiębiorstwa z sektora MSP. Ponad 20% firm, korzystających z wymiany walut w internecie, zarejestrowano w Warszawie. Drugie pod tym względem jest województwo wielkopolskie, a co dziesiąta transakcja zostaje zawarta na Śląsku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Natomiast przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego dokonują operacji internetowych o największych wartościach. Firmy z tego regionu wymieniły łącznie ponad 90 mln. zł. Jest to kwota wyższa od obrotów, jakie uzyskują przedsiębiorstwa, zlokalizowane na Mazowszu czy w Wielkopolsce. Najmniej firm, wymieniających waluty online, pochodzi z województwa świętokrzyskiego, zaś łączna wartość zawieranych transakcji  w tym regionie jest zbliżona do tych, zawieranych na Pomorzu.

–  W dużych miastach za pośrednictwem Internetu wymieniają głównie kredytobiorcy, natomiast w mniejszych regionach największych transakcji dokonują małe i średnie firmy. Przedsiębiorcy, korzystający z platform online, ponoszą mniejsze koszty operacji, niż gdyby dokonywali tych operacji w sposób tradycyjny. Użytkownicy internetowych platform wymiany waluty sami ustalają satysfakcjonujący dla obu stron kurs waluty, który nie jest obarczony spreadem, jak ma to miejsce w przypadku banków czy kantorów –  komentuje  Adrian Łaźniewski.

Raport powstał na podstawie analizy zachowań 35 tysięcy użytkowników serwisu walutowego Walutomat.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Popularność serwisów internetowych z walutami do kupienia rośnie. Fot. Fotolia
Popularność serwisów internetowych z walutami do kupienia rośnie. Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama