| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Wymiana walut online – dla kogo?

Wymiana walut online – dla kogo?

Za pośrednictwem Internetu można kupić walutę tańszą nawet o 20 gr. Waluta w sieci cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób prywatnych, mieszkańców dużych miast. W gronie firm najwięcej transakcji walutowych dokonują przedsiębiorcy z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Serwisy wymiany walut w dużych miastach

W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zyskują internetowe platformy do wymiany walut. Kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta już z takiego rozwiązania. Największą grupę wymieniających (90%) stanowią osoby prywatne, głównie kredytobiorcy, zadłużeni w obcej walucie.

Najchętniej waluty wymieniają osoby prywatne, pochodzące z największych miast Polski. Już co piąty wymieniający pochodzi województwa mazowieckiego, głównie z Warszawy. Na drugim miejscu uplasowały się Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska, z których pochodzi łącznie 10 tys. wymieniających. Natomiast mieszkańcy Małopolski dokonują transakcji o największych wartościach. Każdy korzystający z internetowej platformy wymiany walut w tym regionie, wymienia średnio rocznie ponad 70 tys. zł.

Zaskakująco dobre wyniki zanotowano w województwie zachodniopomorskim, w którym wymieniono ponad 83 mln zł. Jest to kwota porównywalna do tych, które wymieniają mieszkańcy największych województw. Najmniej użytkowników odnotowano w Podlaskiem, Opolskiem, Świętokrzyskiem. Jednak są to regiony o mniejszej populacji w porównaniu do pozostałych województw.

Dowiedz się także: Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

 –  Wzrost zainteresowania wymianą złotówek na obcą walutę to efekt ustawy antyspreadowej, która daje możliwość spłacania kredytu w walucie, w jakiej został on zaciągnięty. Zadłużeni we frankach lub euro to mieszkańcy największych miast Polski -  to głownie oni szukają najniższych kursów i najczęściej wybierają internetowe rozwiązania. Kluczową przewagą jest tutaj cena oraz dostępność takich serwisów przez całą dobę. Patrząc na statystyki, w  sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet o 20 groszy taniej  niż w banku –  mówi Adrian Łaźniewski – rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.

Popularność transakcji on-line w sektorze MSP

Kolejną grupę użytkowników, dokonujących wymiany walut w sieci, stanowią firmy. Co dziesiąta internetowa transakcja zawierana jest przez przedsiębiorstwa z sektora MSP. Ponad 20% firm, korzystających z wymiany walut w internecie, zarejestrowano w Warszawie. Drugie pod tym względem jest województwo wielkopolskie, a co dziesiąta transakcja zostaje zawarta na Śląsku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Natomiast przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego dokonują operacji internetowych o największych wartościach. Firmy z tego regionu wymieniły łącznie ponad 90 mln. zł. Jest to kwota wyższa od obrotów, jakie uzyskują przedsiębiorstwa, zlokalizowane na Mazowszu czy w Wielkopolsce. Najmniej firm, wymieniających waluty online, pochodzi z województwa świętokrzyskiego, zaś łączna wartość zawieranych transakcji  w tym regionie jest zbliżona do tych, zawieranych na Pomorzu.

–  W dużych miastach za pośrednictwem Internetu wymieniają głównie kredytobiorcy, natomiast w mniejszych regionach największych transakcji dokonują małe i średnie firmy. Przedsiębiorcy, korzystający z platform online, ponoszą mniejsze koszty operacji, niż gdyby dokonywali tych operacji w sposób tradycyjny. Użytkownicy internetowych platform wymiany waluty sami ustalają satysfakcjonujący dla obu stron kurs waluty, który nie jest obarczony spreadem, jak ma to miejsce w przypadku banków czy kantorów –  komentuje  Adrian Łaźniewski.

Raport powstał na podstawie analizy zachowań 35 tysięcy użytkowników serwisu walutowego Walutomat.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »